Значне скорочення фінансування Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та його потенційна ліквідація можуть призвести до більш ніж 14 мільйонів додаткових смертей до 2030 року, згідно з новим дослідженням, повідомляє Reuters.
Адміністрація президента США Дональда Трампа в січні скоротила фінансування USAID та низки програм допомоги Агентства по всьому світу, що, за словами американського уряду, є частиною ширшого плану зі “скорочення марнотратства”.
Експерти з прав людини та правозахисники застерігали від таких скорочень. Згідно з дослідженням, опублікованим у понеділок, 30 червня, в медичному журналі The Lancet, фінансування USAID відіграло вирішальну роль у поліпшенні глобальної охорони здоров'я, в першу чергу спрямоване на країни з низьким і середнім рівнем доходу, особливо в Африці.
У дослідженні зазначається, що за останні два десятиліття програми, фінансовані USAID, допомогли запобігти понад 91 мільйону смертей у всьому світі, в тому числі 30 мільйонам смертей серед дітей.
Прогнози, однак, свідчать: продовження широкого скорочення фінансування в поєднанні з потенційною ліквідацією Агентства може призвести до більш ніж 14 мільйонів додаткових смертей до 2030 року, в тому числі до 4,5 мільйона смертей серед дітей віком до 5 років, згідно з дослідженням.
США вважаються найбільшим у світі донором гуманітарної допомоги, на частку Вашингтона припадає щонайменше 38% усіх внесків, зафіксованих Організацією Об'єднаних Націй. За даними американського уряду, минулого року Штати виділили $61 мільярд іноземної допомоги, дещо більше половини з яких було надано через USAID.
"Наші оцінки показують, що, якщо різке скорочення фінансування, оголошене і здійснене в першій половині 2025 року, не буде скасоване, до 2030 року може статися приголомшлива кількість смертей, яких можна було б уникнути", - йдеться в дослідженні.
Державний секретар США Марко Рубіо заявив у березні, що адміністрація Трампа скасувала понад 80% усіх програм USAID, зокрема і проєкти, які фінансувалися Агентством в Україні, після їх шеститижневого перегляду. За словами Рубіо, решта — близько тисячі програм, тепер будуть реалізуватися "більш ефективно" під керівництвом Державного департаменту США і в консультаціях з Конгресом.
Про те, які програми постраждали внаслідок кампанії Трампа проти USAID і хто від цього виграв, у чому полягає ключова роль Агентства у міжнародній політиці й чому відмова від допомоги іншим країнам може мати серйозні наслідки для Америки, розповідала Анна Бродські-Кроткіна у статті “Це було б катастрофою. Трамп передумав, США й далі допомагатимуть бідним країнам”.