За віцепрем’єр-міністра, міністра національної єдності Олексія Чернишова, якого підозрюють у зловживанні службовим становищем та отриманні неправомірної вигоди для себе та третіх осіб внесли заставу у 120 мільйонів гривень упродовж кількох днів, але хоча всі, хто це зробив заперечують свою участь, журналістам проєкта "Схеми" стали відомі їхні імена. Виявилося, що заставу за віцепрем’єра Чернишова вносили фірма-новачок, дружина і менеджерка забудовника
Про це 2 липня повідомляє Радіо Свобода.
Згідно з даними журналістів, 10 мільйонів гривень застави першою внесла дружина підозрюваного Світлана Чернишова, а пізніше ще 2 668 гривень. Виходячи з декларації Чернишова за 2024 рік, у подружжя були відповідні заощадження.
Найбільшу суму — 66 мільйонів гривень — перерахувало ТОВ «Форавто тор», створене лише в квітні 2025 року. Компанія зареєстрована у Дніпрі та заявляє про спеціалізацію на оптовій торгівлі автозапчастинами. Її єдиний власник і керівник — Едуард Мартиненко. Однак у розмові з журналістом «Схем» він заявив, що вперше чує про внесення застави:
«Я не буду з вами розмовляти, перепрошую», — відповів Мартиненко після кількох уточнень щодо ролі його компанії.
Ще 44 мільйони гривень внесла Дарія Бедя. Вона, відповідно до згадок у ЗМІ та публічних виступів, є директоркою з маркетингу групи компаній DIM (Development Investment Management). Це український девелопер, який спеціалізується на будівництві та обслуговуванні житлової та офісної нерухомості в Києві та області.
«Схеми» намагалися зв’язатися з нею телефоном. Вона пообіцяла перетелефонувати пізніше. Згодом вона перетелефонувала сама. Почувши запитання про внесення застави за Олексія Чернишова, вона попросила перенести розмову на пізніше, бо їй «незручно говорити», та знову пообіцяла перетелефонувати. До речі, Дарія Бедя, яка внесла частину застави за Чернишова, орендує квартиру у родини звичайного інспектора Київської митниці Тараса Швиденка, який у 2023 році придбав 5 квартир на 10 мільйонів гривень та задекларував вісім мільйонів гривень та 58 тисяч доларів готівкою. Усього у родини Швиденко більше десяти квартир та обʼєктів нежитлового фонду.
Засновником і керуючим партнером DIM є забудовник Олександр Насіковський. У лютому цього року партнером Насіковського у цій групі став український бізнесмен Максим Кріппа, про що сам розповів публічно. Він володіє коштовною нерухомістю в Києві – бізнес-центром «Парус», готелем «Україна», Міжнародним виставковим центром на Лівому березі, а також є президентом Федерації кіберспорту України.
В коментарі «Схемам» Олександр Насіковський повідомив, що йому не було відомо про внесення застави за Чернишова маркетинговою директоркою: «Я про це перший раз чую. Зі мною внесення цієї застави вона не узгоджувала». Він також повідомив, що не знає Чернишова і ніколи з ним не зустрічався і не спілкувався.
Він також повідомив, що Дарія Бедя ухвалила рішення піти з компанії. «Вона ухвалила рішення звільнитися на цьому тижні. Повідомила вона мені минулого тижня, а в п’ятницю в неї останній день. Це було її рішення, ніхто її не звільняв», – підкреслив Насіковський.
У ВАКС підтвердили, що за віцепрем’єра, міністра національної єдності Олексія Чернишова внесли заставу в повному обсязі – у розмірі 120 мільйонів 2668 гривень. Перед цим Чернишов повідомляв, що збирає кошти на заставу, бо його особисті рахунки заблоковані. Захист міністра подав апеляцію на рішення ВАКС щодо застави.
Сам чиновник назвав підозру необґрунтованою і відмовився йти у відставку.
Нагадаємо, віцепрем’єр-міністру міністру національної єдності Олексію Чернишову, який повернувся в Україну після відрядження, НАБУ та САП повідомили про підозру у зловживанні службовим становищем та одержанні неправомірної вигоди. Він став шостим підозрюваним у справі про масштабну корупційну оборудку у будівельній сфері столиці, повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
Слідство вважає, що він, перебуваючи на посаді міністра розвитку громад, сприяв незаконному виділенню земельної ділянки у столиці під забудову за заниженою ціною. Натомість, за даними правоохоронців, отримував знижки на квартири для себе та наближених осіб. Його підозрюють у зловживанні службовим становищем і отриманні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі.
До реалізації схеми залучили очільника Міністерства розвитку громад та територій України (майбутнього віцепрем’єр-міністра України), його радника, тодішнього державного секретаря Міністерства та директорку державного підприємства.