SpaceX збільшила темпи утилізації супутників Starlink
З грудня 2024 року по травень 2025 року компанія SpaceX вивела з орбіти 472 супутники Starlink. Усі апарати згоріли в атмосфері Землі у рамках планової утилізації застарілого обладнання. Вчені попереджають про можливі екологічні ризики, пов’язані з подібним масовим зведенням супутників з орбіти.
Ці дані були відображені у новому звіті, поданому компанією SpaceX у Федеральну комісію зі зв’язку США (FCC). У попередні 6 місяців компанія вивела з орбіти лише 73 апарати. Таким чином темп утилізації збільшився більш ніж у 6 разів, що стало рекордом за всю історію існування програми Starlink. У середньому SpaceX виводила з орбіти близько 2,6 супутника на добу. Всі апарати згоряли в атмосфері, але в лютому 2025 року компанія визнала, що окремі уламки все ж таки досягають поверхні Землі. Так, у квітні було зафіксовано випадок падіння алюмінієвого фрагменту масою 2,5 кг біля ферми у канадській провінції Альберта. Незважаючи на це, SpaceX стверджує, що ймовірність заподіяння шкоди людині залишається вкрай низькою – менш ніж один випадок на 100 млн.
З 472 супутників, виведених з орбіти за вказаний період, 430 належали до першого покоління, яке запускалося з 2019 року. Хоча термін служби таких апаратів становить 5 років, більшість із них було виведено з експлуатації достроково. SpaceX не прокоментувала причин прискореного висновку. На думку астронома Джонатана Макдауелла (Jonathan McDowell), який відстежує запуск супутників, у січні 2025 року компанія утилізувала по 4–5 супутників на добу. Пізніше темпи утилізації знизилися, проте, за його розрахунками, до липня залишаються ще близько 200 старих супутників.
На цей час супутникове угруповання Starlink налічує майже 8000 супутників, що робить його найбільшим в історії. Вчені побоюються, що при згорянні супутників у атмосфері утворюються хімічні сполуки, включаючи оксиди алюмінію, які можуть впливати на озоновий шар та клімат планети. Дослідження знаходяться на ранній стадії, проте вже зафіксовано збільшення концентрації таких речовин у верхніх шарах атмосфери, особливо в районах із високою активністю із запуску супутників.
У липні 2024 року група американських та європейських астрономів направила колективне звернення до FCC із проханням тимчасово призупинити подальші запуски Starlink до завершення оцінки екологічних наслідків таких проектів. Нове керівництво комісії, сформоване після приходу в США до влади Республіканської партії, поки що не ухвалило рішення про початок відповідних досліджень. SpaceX раніше стверджувала, що при розробці супутників Starlink спочатку враховувалися екологічні ризики, а конструкція, матеріали та траєкторії виведення з орбіти були спеціально розраховані так, щоб супутники повністю згоряли в атмосфері. Джерело
