Відсутність нових санкцій США дозволяє Росії поповнювати бюджет для війни - NYT
Відсутність нових санкцій США дозволяє Росії поповнювати бюджет для війни - NYT

Відсутність нових санкцій США дозволяє Росії поповнювати бюджет для війни - NYT

Після повернення президента Дональда Трампа на посаду в січні США не запровадили жодних нових санкцій проти Росії через повномасштабне вторгнення в Україну, а в деяких випадках адміністрація навіть пом'якшила обмеження.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє New York Times.

Санкції, як зазначають аналіти, стали центральним елементом зусиль Заходу з ізоляції Росії після її вторгнення в Україну у 2022 році. Однак схеми ухилення від них регулярно з'являлися по всьому світу.

«Підхід Трампа до економічної політики полягає в тому, щоб чинити тиск, отримати важелі впливу і спробувати укласти найкращу угоду з усіх можливих. З якихось причин у відносинах з Росією він не хоче мати жодних важелів впливу на Путіна», - сказав Едвард Фішман, старший науковий співробітник Центру глобальної енергетичної політики при Колумбійському університеті.

Адміністрація Байдена запроваджувала в середньому понад 170 нових санкційна місяць проти пов'язаних з Росією суб'єктів у період з 2022 по 2024 рік. Загалом адміністрація Байдена запровадила понад 6 200 обмежень проти осіб, компаній, суден і літаків, пов'язаних з Росією, але наслідки цього тиску вже починають слабшати. Огляд торгових записів і корпоративних документів, проведений NYT, виявив понад 130 компаній у континентальному Китаї та Гонконгу, які пропонують продаж заборонених комп'ютерних чіпів до Росії. Жодна з компаній не перебуває під санкціями. Одна з таких фірм, HK GST Limited, чиї чіпи необхідні для російських крилатих ракет, у тому числі Х-101. Фірма була зареєстрована в Гонконзі дев'ять місяців тому. Аналіз даних про хостинг, шаблони коду та контактні дані пов'язує компанію з мережею з чотирьох подібних дистриб'юторів електроніки, включаючи сінгапурську ChipsX і Carbon Fiber Global, виробника деталей для безпілотників, що базується в Китаї. Усі ці компанії були створені протягом останніх трьох років, і декілька з них відправляли до Росії компоненти, які підпадають під обмеження, порушуючи експортний контроль США. Про це свідчать дані про торгівлю та записи про реєстрацію компаній.

За словами економіста Інституту міжнародної економіки Петерсона Еліни Рибакової, без «постійного підтримання» обмежень Росія може використовувати обхідні шляхи, включаючи створення тіньових компаній.

Водночас, як показують дані, за останні шість місяців Трамп запровадив понад 280 нових обмежень проти Ірану, покарав суддів МКС за розслідування можливих воєнних злочинів Ізраїлю, а також використовував санкції для боротьби з наркоторгівлею та кіберзлочинними угрупованнями.

«На противагу цьому, адміністрація Трампа послабила деякі обмеження щодо Росії. У квітні Мінфінансів США непомітно зняв обмеження, накладені на дружину російського олігарха Бориса Ротенберга Каріну. Вона, американська громадянка, була однією з перших російських громадян, які потрапили під санкції після російського вторгнення. У лютому Міністерство юстиції закрило оперативну групу KleptoCapture - підрозділ, створений у 2022 році для виявлення та арешту активів російських олігархів по всьому світу, які перебувають під санкціями. Росія також не потрапила під дію тарифів «Дня визволення», запроваджених Білим домом, які були спрямовані на торгівлю майже з усіма іншими країнами. Це привернуло увагу експертів, особливо з огляду на те, що Трамп вихвалявся здатністю податків на імпорт приводити країни за стіл переговорів. За словами Фішмана, він використовував тарифи не лише як торговий інструмент, а й як «форму санкцій», зауважили у виданні.

Американський відступ змусив ЄС взяти на себе ініціативу щодо запровадження санкцій проти РФ. Згідно з аналізом, проведеним NYT, обмеження ЄС досі були набагато менш всеосяжними, особливо коли мова йде про компанії і приватних осіб за межами Росії, які допомагають Москві обходити санкції. Кількість санкцій, запроваджених США на сьогодні, перевищує кількість санкцій ЄС більш ніж у два рази. Але ситуація починає змінюватися, кажуть експерти. У минулому Сполучені Штати очолювали ці зусилля з геополітичних міркувань. «Але ситуація кардинально змінилася», - сказав Максиміліан Гесс, науковий співробітник Євразійської програми Інституту зовнішньополітичних досліджень. «Європа підхопила ініціативу».

Відносна бездіяльність Трампа викликала критику як з боку республіканських, так і з боку демократичних законодавців, які стверджують, що адміністрація підриває зусилля Заходу щодо протистояння російській агресії. Члени Конгресу почали наполягати на законодавчих заходах, спрямованих на Росію. Одним із прикладів є новий законопроєкт, співавторами якого є сенатори Ліндсі Грем і Річард Блюменталь, який передбачає 500-відсоткове мито на будь-яку країну, яка продовжує купувати російські енергоносії, включаючи Китай та Індію.

Як повідомляв Укрінформ, сенатор-республіканець Ліндсі Грем заявив про “прорив” у процесі ухвалення в Конгресі США його законопроєкту про санкції проти РФ та інших країн, які купують російську нафту.

Теги за темою
Росія США Дональд Трамп
Джерело матеріала
loader
loader