«Київстар» та Мінцифри створюють український аналог ChatGPT
«Київстар» та Мінцифри створюють український аналог ChatGPT

«Київстар» та Мінцифри створюють український аналог ChatGPT

До 2030 року Мінцифри хоче вивести Україну в топ-3 країн за впровадженням штучного інтелекту

Міністерство цифрової трансформації разом із телеком-оператором «Київстар» офіційно розпочали розробку національної великої мовної моделі (LLM) — штучного інтелекту, що має стати українською відповіддю ChatGPT. Про це пише Dev.

У проєкті також задіяна материнська компанія «Київстар» — VEON, яка має досвід реалізації ШІ-проєктів у Казахстані та інших країнах.

До 2030 року Мінцифри хоче вивести Україну в топ-3 країн за впровадженням штучного інтелекту. Українська LLM повинна стати цифровим інструментом у державних послугах, зокрема — у застосунку «Дія», ініціативі «Мрія» та навіть в армії.

Як пише видання, розробники використають одну з open-source моделей (ймовірно, Google Gemma-2) і донавчатимуть її на українських корпусах текстів.

Фінансування повністю покриває приватний сектор. Загальний кошторис — до $8 млн.

Причина вибору «Київстар» — фінансові ресурси, технічна база і міжнародний досвід VEON.

LLM використовуватимуть у:

  • «Дії»: автоматичне обслуговування запитів (зараз їх понад 100 тис. на місяць).
  • Чатботи: вже тестується бот «Наталка», який зменшив навантаження на менеджерів на 30%.
  • Бізнес: після тестового періоду буде відкрито API-доступ, з можливістю інтеграції в Kyivstar Cloud.
  • Безпека: модель буде «проукраїнською» — тренованою винятково на українських даних, що підвищує інформаційну незалежність і цифровий суверенітет.

«Власна велика мовна модель (LLM) є для України не просто технологічною амбіцією, а стратегічною необхідністю. Передусім, це питання контролю над даними — завдяки національній LLM інформація буде оброблятися всередині країни, що дозволить уникнути залежності від західних моделей, які можуть використовувати або підхоплювати контент із російських джерел»,—  пише Dev.

Крім того, інформаційна безпека стає критично важливою — модель, навчена на україноцентричних даних, зможе давати чіткі, недвозначні відповіді на чутливі питання, зокрема ті, що стосуються територіальної цілісності країни.

Мова йде про цифровий суверенітет. Україна повинна мати власні ШІ-інструменти, які враховують її мовні, культурні й безпекові реалії, щоб не залежати від зовнішніх платформ із чужими ціннісними пріоритетами.

Перший реліз можна буде побачити вже за 9 місяців.

Після тестування модель інтегрують у держпослуги та нададуть доступ для бізнесу.

Нагадаємо, в лютому Федоров анонсував, що в «Дії» з’явиться ШІ-помічник, до якого українці зможуть звертатися, якщо в них виникнуть проблеми у взаємодії з державою. Асистент заслуховуватиме скарги, трансформуватиме голос у текст і переадресовуватиме до відповідних держустанов.

Фото: Pexels

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader