США скасували обмеження, які забороняли компаніям-розробникам програмного забезпечення для проєктування напівпровідників постачати свої послуги китайським фірмам, а також відновили експорт етану до Китаю — це стало черговою ознакою деескалації торговельної напруженості між Вашингтоном і Пекіном, включаючи поступки з боку Китаю стосовно рідкісноземельних металів, повідомляє Reuters.
Компанії Synopsys, Cadence Design Systems і Siemens — три найбільші в світі розробники програмного забезпечення для автоматизації електронного проектування (EDA), заявили в середу, 2 липня, що відновлюють доступ до свого програмного забезпечення і технологій для клієнтів у Китаї.
Крім того, США надіслали листи виробникам етану з проханням скасувати обмежувальні ліцензійні вимоги щодо експорту до Китаю, запроваджені наприкінці травня і в червні.
Обмеження для розробників програмного забезпечення EDA та виробників етану були лише деякими з багатьох контрзаходів, запроваджених адміністрацією президента США Дональда Трампа після призупинення Китаєм поставок рідкісноземельних металів і пов'язаних з ними магнітів у квітні.
Обмеження Пекіна у сфері рідкісноземельних металів, що були частиною заходів у відповідь на запроваджені Трампом тарифи, порушили ланцюги поставок, які мають важливе значення для автомобільної, аерокосмічної галузей, напівпровідників і військових підрядників. Це питання загрожувало зірвати двосторонню торговельну угоду.
У п'ятницю, 27 червня, Міністерство торгівлі Китаю заявило, що після переговорів із США обидві сторони підтвердили домовленості, згідно з якими Пекін розглядатиме заявки на експорт відповідних товарів, а США скасують власні обмежувальні заходи.
"США пішли на ескалацію, щоб отримати деескалацію. Вони запровадили обмеження на багато інших товарів, щоб змусити китайців відмовитися від обмежень на поставки рідкісноземельних металів", - сказало одне з джерел Reuters.
"Оскільки США і Китай продовжують дотримуватися цієї рамкової угоди, ми побачимо, як багато з цих обмежень будуть скасовані. Ми повернемося до статус-кво, де перебували в лютому-березні", - додало джерело.
Довгострокові обмеження на доступ Китаю до програмного забезпечення для проєктування напівпровідників значно ускладнили б розвиток китайської індустрії розробки мікросхем. Як писало у квітні Xinhua, компанії Synopsys, Cadence і Siemens охоплюють понад 70% китайського ринку відповідного програмного забезпечення.
Наразі неясно, чи були скасовані інші контрзаходи, запроваджені США, які включають, зокрема, призупинення ліцензій для GE Aerospace на постачання реактивних двигунів китайській компанії COMAC.
Тимчасова пауза у торговельній війні США та Китаю не скасувала глибинних суперечностей, які вже спричинили значні турбулентності у глобальній економіці. У статті “Торговельна війна Америки з Китаєм: можливі сценарії” Андрій Длігач пропонує чотири сценарії того, як розвиватиметься протистояння двох країн, що змінить світовий порядок.
Олексій Кущ у статті “Колос на глиняних ногах чи майбутній гегемон — правда про економіку Китаю” аналізував реальний стан китайської економіки, щоб зрозуміти, чи може Пекін стати новим глобальним гегемоном замість США.