За кордоном через війну перебуває 5,6 мільйона українських мігрантів
За кордоном через війну перебуває 5,6 мільйона українських мігрантів

За кордоном через війну перебуває 5,6 мільйона українських мігрантів

Станом на кінець травня 2025 року за межами України через війну перебуває 5,6 млн українських мігрантів (без урахування тих, хто знаходиться в рф), із них 4,2 млн мають статус тимчасового захисту в ЄС.

Про це повідомляє Нацбанк у Телеграмі, передає Укрінформ.

Так, згідно дослідження фахівців Національного банку на тему «Українські мігранти: витрати, працевлаштування та вплив на економіки країн-реципієнтів», через війну за межами України станом на кінець травня 2025 року перебуває 5,6 млн українських мігрантів (без урахування тих, хто знаходиться в рф), із них 4,2 млн мають статус тимчасового захисту в ЄС.

У статті фахівців Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Ольги Тучі, Інни Співак та Олександра Жолудя для видання «Vox Ukraine» зазначається, що за даними ООН, найбільше статусів тимчасового захисту в ЄС, за даними Євростату, надали Німеччина (майже 1,2 млн осіб), Польща (987 тис. осіб), Чехія (371 тис. осіб) та Іспанія (236 тис.). Понад 100 тис. українців зареєстровано у кожній із цих країн: Румунія, Італія, Словаччина, Нідерланди та Ірландія. Проведене у 2022 році опитування REACH на польському кордоні показало, що основними чинниками, які впливали на вибір країни призначення, були: родина чи друзі в місці прибуття (39%), близькість до України (31%) та поради, отримані в центрах прийому (17%).

Рівень зайнятості українських мігрантів у 2024 році значно зріс порівняно з 2023 роком у більшості країн, підвищившись на 9 в. п. на регіональному рівні до 64%. Це лише на 7 в. п. нижче від еквівалентно зваженого середнього значення для населення приймаючих країн.

Найнижчі рівні зайнятості фіксуються в країнах, які забезпечують високі соціальні виплати, а більшість людей з тимчасовим захистом досі працюють на низькокваліфікованих посадах.

Згідно з опитуванням UNHCR, на початку повномасштабного вторгнення 87% мігрантів становили жінки з дітьми, із жінок 65% були працездатного віку (від 18 до 59 років). Близько 70% опитаних мігрантів мають вищу освіту.

Водночас, за даними Центру економічної стратегії, серед мігрантів останнім часом зростає кількість чоловіків, а частину мігрантів становлять квазітрудові мігранти, що виїхали за кордон не лише через війну, а й для роботи. В результаті все більше мігрантів працевлаштовуються, що забезпечує відновлення їхніх доходів майже до рівня до повномасштабного вторгнення.

Зауважується, що зростаючий рівень зайнятості українських мігрантів зумовлює скорочення їхніх витрат з українських карток за кордоном: середньомісячні обсяги операцій у торговельних мережах у І кварталі 2025 року скоротилися з 550 млн дол. у 2024 році до 485 млн дол. у І кварталі 2025 року. На обсяги витрат у різних країнах впливають відмінності в рівні соціальних виплат та зайнятості українців.

Обсяги зняття готівки за кордоном перебувають на стабільному рівні з липня 2023 року. Цьому посприяли як заходи фінансового моніторингу та валютного нагляду, так і звуження різниці між офіційним та готівковим курсами, що звело нанівець "картковий туризм".

Як повідомляв Укрінформ, в Україні створили ГО «Офіс міграційної політики», яка акумулюватиме досвід, аналітику, знання у сфері міграції для сприяння поверненню українців із-за кордону і зменшенню трудової міграції.

Теги за темою
Україна війна Нацбанк
Джерело матеріала
loader
loader