Незадекларована квартира, куплена втричі дешевше за ринкову ціну: Стефанішина прокоментувала розслідування журналістів
Незадекларована квартира, куплена втричі дешевше за ринкову ціну: Стефанішина прокоментувала розслідування журналістів

Незадекларована квартира, куплена втричі дешевше за ринкову ціну: Стефанішина прокоментувала розслідування журналістів

Незадекларована квартира, куплена втричі дешевше за ринкову ціну: Стефанішина прокоментувала розслідування журналістів

Віцепрем'єрка розповіла журналістам, звідки її мама взяла гроші на квартиру, та чому сама очільниця Мін'юсту її не заделарувала.

Нещодавно журналісти hromadske опублікували розслідування про те, як мати віцепрем’єрки з євроінтеграції та міністерки юстиції Ольги Стефанішиної купила квартиру в центрі Києва утричі дешевше за ринкову ціну, а сама очільниця Мін’юсту – користується незадекларованою квартирою. Сама ж Стефанішина в інтерв’ю вже Bihus.Info, каже, нібито ніякою корупційної складової тут немає.

Незадекларована квартира, куплена втричі дешевше за ринкову ціну: Стефанішина прокоментувала розслідування журналістів - Фото 1

У новому сюжеті журналіст Максим Опанасенко нагадав, що кар’єра Ольги Стефанішиної на 90% пов’язана з державними органами. У 2007 році вона почала працювати в Міністерстві юстиції, де займалася європейською інтеграцією. При чому в той період над цим напрямком вона працювала за президентства Януковича і під керівництвом тодішньої міністерки Олени Лукаш. Робота з останньою, зазначає Опанасенко, привела Стефанішину до підозри, яку вона отримала 2019 року. Національне антикорупційне бюро займається цією підозрою й досі, додає журналіст.

Якщо коротко, то підрозділ Стефанішиної ініціював проведення кількох порівняльних аналізів українського законодавства з європейським. Мін'юст заплатив за це 2,5 мільйони гривень, але якість виконаної роботи викликала багато запитань. Для прикладу, у готових дослідженнях, не чернетка, містилися чиїсь емоційні правки. Тому у генпрокуратури тоді виникло запитання, за що ж Мін’юст платив гроші. Так Стефанішина й отримала підозру. 

Епізод цей відбувся 2013 року. В кінці того ж року мати чинної віцепрем’єрки Надія Кравець стала частковою власницею дорогої квартири в Києві площею в 150 кв. метри. Вже 2018 року ту квартиру продали, однак за словами рієлторів, за ціною, нижчою від ринкової. Про що і йшлося у розслідуванні hromadske. Тоді журналісти також повідомили і про те, що вже 2022 року мати Стефанішиної придбала квартиру у самісінькому центрі Києва – у ЖК «Львівська площа». А батько Стефанішиної – Віталій Кравець – з осені минулого року став власником кількох комор та паркомісць в підземному паркінгу ЖК. І нічого з цього, наголошує Опанасенко, Стефанішина не внесла до декларації.

Ба більше, мати Стефанішиної, якщо вірити державним реєстрам, ніколи не була зареєстрована як ФОП і не мала ніякого бізнесу. За даними Опанасенка, Надія Кравець працювала у місцевій одеській автошколі, власником якої був її чоловік та батько Стефанішиної. Водночас фінансова звітність свідчить, що останні 10 років компанія батька міністерки працювала «в плюс» лише кілька разів. Зокрема, у 2021-му році вона чистими заробила 368 тисяч гривень, у 2022-му – 110 тисяч гривень, у 2023-му – 66 тисяч гривень.

В інтерв’ю Bihus.Info Стефанішина розповіла свою версію щодо згаданих квартир, паркомісця та декларування. Зокрема, за словами посадовиці бізнес батька, у якому працювала й мама, зараз справді не приносить багато прибутку. Однак, додає Стефанішина, раніше він був прибутковим і саме в той період вдалося заробити грошей.

«Це бізнес є реальним. Батько завжди працював у сфері. Це мережа автошкіл в Одеській області. Звичайно, останні роки бізнес батьків не сильно процвітає. Тому що дуже хворіє мати, і батьки не мають можливості ним займатися. Моя мама бухгалтер. Вона кинула свою кар'єру для того, аби допомагати батькові з бізнесом. І, власне, з 1998-го року це і відбувається. Тому, якщо насправді подивитись по звітності, то вони мали можливість собі це дозволити», – запевняє Стефанішина.

Що стосується квартири, власницею якої мама міністерки стала 2013 року, то за словами Стефанішиної, купували її ще коли вона була в шлюбі. Мовляв, ту квартиру купували батьки, а Стефанішина і її тодішній чоловік мали згодом віддати їм гроші та жити у тій квартирі. 

«Але цього ніколи не відбулось. У цій квартирі ніхто не проживав, ніхто не користувався нею, і її продали. Відповідно, це був елемент розірвання стосунків з тою родиною, яка була родиною колишнього чоловіка», – каже Стефанішина.

Якщо говорити про нову квартиру – у ЖК «Львівська площа», то в держреєстрі датою її оформлення вказана осінь 2022 року, коли ціни у цьому житловому комплексі вже були надто високими, зазначає Опанасенко. Водночас на зустріч із журналістами Стефанішина договір, у якому вказано, що батьки інвестували в ЖК ще 2019  року. А тоді розцінки тут були нижчими.

«Квадратний метр конкретно по цій квартирі коштував 29 тисяч гривень. Якби навіть за тою ціною, яка не є зараз такою, як можна на ринку знайти, в 2019-му році це все одно були достатньо немаленькі кошти. І квартира була придбана з розстроченими платежами», – додала Стефанішина.

Щоправда, паркомісце батько віцепрем’єрки купував вже 2014 року. Протягом всього того року, як вказав журналіст, Віталій Кравець заробив 350 тисяч гривень. Тоді як стандартні паркомісця в цьому ЖК коштують по півтора мільйона гривень. 

Стефанішина також заявила, що вже наступного року згадає у декларації про те, що проживає у квартирі в ЖК «Львівська площа»

«Вона буде задекларована, тому що в цей період, який я проживаю вже зараз, є підстави для того, щоб її вносити в декларацію. Відповідно, з 1 січня 26 року відкриється період декларування, вона буде в декларації… Я в ній проживаю не досить давно, на постійній основі, мені здається, це буквально кілька таких місяців, можливо, навіть з кінця 2024 року», – запевняє Стефанішина.

Тоді як Максим Опанасенко зазначає, що згідно з відповідним роз’ясненням Нацагентства з питань запобігання корупції, декларувати потрібно все, чим користуєшся або пів року і більше, або станом на останній день року. 

Нагадаємо, 1 липня журналіста hromadske Максима Коцюбинського доставили до відділку поліції після того, як він зафіксував, що міністерка юстиції Ольга Стефанішина користується квартирою, яка не згадана в її декларації. Правоохоронці заявили, що діяли за зверненням перехожого, який побачив «підозрілу» зйомку. Однак сам журналіст стверджує, що в той момент не проводив жодних знімань і вже займався особистими справами. Водночас у команді Стефанішиної зазначили, що не причетні до виклику поліції.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader