/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F97de0d41eef6c2c1c86ef2989f0880d8.jpg)
Рішення ЄСПЛ має історичне значення для всієї Європи - МЗС України
Про це йдеться в коментарі МЗС, передає Укрінформ.
"Ця безпрецедентна подія має історичне значення для всієї Європи та особливо для Нідерландів, України та українського народу", - наголосили у зовнішньополітичному відомстві.
Як наголошується, Європейський суд підтвердив, що РФ несе відповідальність за численні та систематичні порушення Європейської конвенції з прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей України з 2014 року.
Крім того, це перше рішення міжнародної судової інституції, в якому Росія офіційно визнана відповідальною за збиття літака рейсу MH17 у 2014 році, наголосили у міністерстві.
Підкреслюється, що у своєму рішенні ЄСПЛпрямо наголосив: дії Росії мають безпрецедентний характер в історії Ради Європи та становлять загрозу мирному співіснуванню на континенті.
"Суд чітко вказав на намір Російської Федерації знищити українську державність і підкорити український народ. На нашу думку, це свідчить про геноцидний характер агресії Росії проти України", - заявили у МЗС.
Зовнішньополітичне відомство наголошує, що попри припинення членства в Раді Європи, Росія юридично зобов’язана виконувати рішення Суду згідно зі статтею 46 Конвенції. Комітет Міністрів Ради Європи здійснює нагляд за виконанням цього рішення, а Україна працюватиме з партнерами над тим, щоб всі встановлені порушення були належним чином компенсовані.
“Рішення ЄСПЛ — це важливий і вагомий крок на шляху до притягнення Росії до міжнародно-правової відповідальності за її агресію та порушення міжнародного права”, – підкреслюється в заяві.
У міністерстві додали, що Україна і надалі наполегливо домагатиметься справедливості для всіх постраждалих, зокрема через створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, міжнародного компенсаційного механізму та повернення депортованих дітей.
Як повідомляв Укрінформ, Велика палата Європейського суду з прав людині у Страсбурзі сьогодні, 9 липня, оголосила рішення у міждержавній справі «Україна та Нідерланди проти Росії», у якому визнала численні порушення прав людини з боку РФ.
Справа “Україна та Нідерланди проти Росії” стосується масових і систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей; викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з Донецької та Луганської областей на територію РФ у 2014 році; збиття літака рейсу MH17.
Справа "Україна та Нідерланди проти Росії" є найбільшою міждержавною справою, що об’єднує одразу чотири заяви. Вона охоплює період із 2014 року до сьогодення і стосується злочинів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. До справи також включені скарги на дії РФ під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року.
Окрему частину провадження становить заява Нідерландів щодо збиття малайзійського "Боїнга", внаслідок чого загинули всі 298 людей на борту. З огляду на масштаб порушень до справи долучилися 26 держав та одна неурядова організація.
У Страсбурзі 12 червня 2024 року відбулися усні слухання, під час яких Україна представила свою позицію як щодо подій з 2014 року, так і щодо воєнних злочинів Росії з початку повномасштабного вторгнення в Україну.
Проміжне рішення суду вже встановило відповідальність РФ.
ЄСПЛ 25 січня 2023 року у рішенні щодо прийнятності частини справи, яка стосується подій на Сході України, вже дійшов висновку, що з 11 травня 2014 року і щонайменше до 26 січня 2022 року території Донбасу, захоплені російськими силами, перебували під юрисдикцією Російської Федерації.
Суд визнав, що російські військові перебували на території України з квітня 2014 року, і задокументував широкомасштабне розгортання армії РФ щонайменше із серпня 2014 року. Тим самим ЄСПЛ фактично спростував заяви Москви про "відсутність військ" в Україні.
Також ЄСПЛ встановив, що збиття рейсу MH17 сталося на території, яка перебувала під контролем російських загарбницьких адміністрацій, а отже, події підпадають під юрисдикцію РФ.

