Примати й мода, навіщо шимпанзе носять траву у вухах
Примати й мода, навіщо шимпанзе носять траву у вухах

Примати й мода, навіщо шимпанзе носять траву у вухах

У кількох заповідниках і притулках шимпанзе почали масово засовувати травинки у вуха або між сідниць. Вчені кажуть: така поведінка не має жодної практичної або медичної мети, але поширюється між приматами подібно до модного тренду. Це рідкісний випадок прояву культурної поведінки серед тварин.

Незвичну звичку вперше помітили ще у 2014 році в Замбії, у притулку для диких тварин Чімфунші. Тоді лише один шимпанзе регулярно вставляв травинку у вухо. Пізніше така поведінка передалася іншим членам групи, а у 2023 році аналогічне повторилося в іншій групі тварин — тепер вже з ускладненням: шимпанзе почали вставляти траву між сідниць.

Примітно, що ці групи не контактують між собою, але мають спільних доглядачів. Вчені припускають, що тварини могли почати наслідувати опікунів, які іноді використовували травинки або сірники, щоб почухати у вусі. Така мімікрія — часта поведінка серед соціальних тварин. Зазвичай подібне копіювання серед тварин пов’язане з практичними навичками, наприклад, пошуком їжі чи виживанням. Однак у цьому випадку жодної користі або функції поведінка не несе. Тому дослідники називають її культурною традицією або навіть модним трендом, що виконує соціальну функцію. Вчені припускають, що поведінка може бути способом соціального сигналу. Копіюючи одне одного, шимпанзе демонструють належність до групи і налагоджують зв’язки. Це схоже на те, як у людей популярні певні стилі одягу або жести.

Попередні спостереження також вказують на вплив неволі. В дикій природі шимпанзе зайняті пошуком їжі, боротьбою за територію та іншими проблемами. У неволі ж тварини мають більше вільного часу, що відкриває простір для нових форм соціальної поведінки. Сама ж історія модного тренду розпочалася із самки шимпанзе на ім’я Джулі, яка першою регулярно клала травинки у вуха. Після її смерті інші члени групи продовжили традицію, а згодом вона трансформувалася і з’явилася в іншому середовищі.

Наразі дослідники продовжують спостерігати за поведінкою шимпанзе, намагаючись зрозуміти, як і чому саме розвиваються подібні соціальні явища у тварин.

Джерело матеріала
loader