Ось які дані про вас збирає Windows
Ось які дані про вас збирає Windows

Ось які дані про вас збирає Windows

Windows 10 добігає кінця основної підтримки, і хоча існують варіанти продовжити цей етап, сплативши за неї або підписавшись на хмарне резервне копіювання налаштувань вашого ПК від Microsoft, сотні мільйонів користувачів тепер мають зробити вибір. Це стосується того, чи варто їм залишатися зі своєю поточною операційною системою, оновитися до Windows 11 чи повністю перейти на ОС, що не є розробкою Microsoft. Оскільки ми зараз на роздоріжжі, можливо, настав час повернутися до важливої теми: телеметричних даних, які Windows збирає про вас.

Гарна новина полягає в тому, що якщо ви не знаєте, яка з ОС збирає більше даних про вас – Windows 10 та Windows 11, можете бути спокійні, знаючи, що обидва варіанти абсолютно однакові. Як Windows 10 версії 1903 і новіших, так і Windows 11 мають однакові правила щодо телеметрії. Microsoft класифікує збір персональних даних двома способами: обов’язковий та необов’язковий. Почнемо з обов’язкових даних, які, за словами редмондської технологічної фірми, необхідні для забезпечення безпеки та оновлення її послуг і продуктів, а також для забезпечення безперебійного підключення до хмарних сервісів, де це необхідно.

Необхідні дані

У деяких випадках необхідні дані збираються лише тоді, коли клієнт користується пов’язаною службою, і це називається обов’язковими даними служби . Прикладом такого «підключеного інтерфейсу» у Windows є функція «Знайти мій пристрій», яка використовує дані про місцезнаходження, якщо користувач вирішить їх використовувати. Повний список хмарних підключених інтерфейсів у Windows включає:

  • Історія активності
  • Хмарний буфер обміну
  • Користувацький словник
  • Дата й час (для служби часу Windows)
  • Оптимізація доставки (для доставки оновлень Windows)
  • Шифрування пристрою
  • Емодзі
  • Контроль зору
  • Безпека сім’ї
  • Знайти мій пристрій
  • Почати
  • Служби визначення місцезнаходження
  • SmartScreen для Захисника Microsoft
  • Телефонне посилання
  • Розумне керування застосунками
  • Служба усунення несправностей
  • Голосовий ввід
  • Резервне копіювання Windows
  • Програма оцінювання Windows
  • Безпека Windows
  • Пошук у Windows
  • Прожектор Windows
  • Віджети

Якщо ви користуєтеся будь-яким із вищезгаданих підключених можливостей, Microsoft збиратиме додаткові дані про ваш пристрій і класифікуватиме його як обов’язкову основну послугу. Ця інформація може включати дані автентифікації, сертифікати, деталі конфігурації, налаштування пристрою, дані ліцензування та мережеву телеметрію. Ідея полягає в тому, що якщо клієнт використовує підключену послугу, він повинен буде дати згоду на збір цих даних, що, за словами Microsoft, є «вирішальним» для надання необхідних послуг. Також важливо зазначити, що хоча корпоративні клієнти мають детальний контроль над тим, які дані надсилаються до Microsoft під час використання деяких основних послуг, споживачі цього не мають.

Це теж варте вашої уваги -  Microsoft відновлює раніше видалені візуальні ефекти Windows 11 в Edge

Окрім цього, Windows також збирає деякі дані, які класифікуються як обов’язкові діагностичні дані. Microsoft стверджує, що це мінімальна інформація, необхідна для підтримки стабільності ОС та пов’язаних з нею служб. Вони загалом поділяються на три категорії:

  1.  Дані про підключення та конфігурацію пристрою: Відомості про пристрій, його конфігурацію та можливості підключення. Приклади включають інформацію про виробника оригінального обладнання, тип процесора, конфігурації пам’яті, а також дані про мережу та периферійні пристрої.
  2.  Дані про продуктивність продукту та послуги: Відомості про стан пристрою або послуги. Приклади включають базові звіти про помилки та дані про надійність ОС та її служб.
  3.  Дані про налаштування та інвентаризацію програмного забезпечення: детальна інформація про встановлення та оновлення програмного забезпечення. Приклади включають версію ОС, встановлені оновлення, конфігурації та список встановлених програм і драйверів.

Додаткові дані

Клієнти Windows 10 та 11 мають можливість надсилати більше даних до Microsoft, якщо вони цього бажають. Редмонд вважає, що добре, якщо клієнти надсилають їм ці додаткові дані, оскільки це може бути корисним для усунення несправностей та покращення взаємодії з користувачем, але це не є обов’язковим. Microsoft має спеціальний посібник із необов’язкових діагностичних даних, розподілених за службами та підключеними можливостями, але їх можна загалом розділити на шість категорій:

  1.  Дані історії переглядів: активність браузера, історія пошуку та зміни конфігурації браузера у браузерах Microsoft
  2.  Дані про підключення та конфігурацію пристроїв: Більш детальна інформація, окрім тих, що згадані в розділі «Обов’язково».
  3.  Дані рукописного введення, друку та мовлення: зразки диктування, друку та письма, а також детальна інформація про транскрипцію введеного тексту.
  4.  Дані про ефективність продуктів та послуг: Більш детальна інформація, окрім тих, що згадані в розділі «Обов’язково»
  5.  Дані про використання продуктів і послуг: активність програм, включаючи запуски програм, і статистика використання ОС та її служб
  6.  Дані про налаштування програмного забезпечення та інвентаризацію: Більш детальна інформація, окрім тих, що згадані в розділі «Обов’язково».
Це теж варте вашої уваги -  Microsoft Edge попереджатиме про зламані паролі

Знай свій вибір

Як згадувалося раніше, корпоративні клієнти та ІТ-адміністратори мають більше контролю над даними, які вони надсилають до Microsoft; споживачі — ні. Хоча технічно підковані споживачі можуть знайти складні обхідні шляхи за допомогою мережевих хитрощів, пересічний користувач насправді не має знань чи мотивації робити те саме.

Таким чином, важливо розуміти, які у вас є варіанти. Як у Windows 10, так і в Windows 11 ви можете перейти до Налаштування > Конфіденційність > Діагностика та відгуки, щоб вибрати, скільки даних ви хочете надсилати до Microsoft. Існує два основні варіанти діагностичних даних: обов’язкові та необов’язкові, як детально обговорювалося вище. Якщо ви дбаєте про конфіденційність, можливо, краще вибрати перший. У вас немає перемикача, щоб повністю обмежити передачу даних телеметрії.

Якщо трохи прокрутити вниз, то також побачите опції рукописного введення, набору тексту та налаштування взаємодії (реклама, персоналізація тощо). Ви можете вмикати або вимикати їх на свій розсуд.

Нарешті, у вас є дуже важливий інструмент під назвою «Переглядач діагностичних даних». На тій самій сторінці налаштувань ви знайдете розділ під назвою «Перегляд діагностичних даних». Якщо ви ввімкнете його, будь-які обов’язкові або додаткові телеметричні дані, що надсилаються до Microsoft, будуть видимі в засобі перегляду діагностичних даних. Якщо ви його ввімкнете, він займатиме до 1 ГБ місця на жорсткому диску, але це точно дозволить вам робити більш обґрунтований вибір щодо вашої конфіденційності, якщо ви достатньо добре розбираєтеся в техніці.

Зрештою, все це залежить від того, наскільки ви дбаєте про конфіденційність і наскільки ви довіряєте Microsoft. Пересічний користувач може не знати або не цікавитися даними, які його ПК надсилає редмондській технологічній фірмі, але добре, що компанія має велику публічну документацію з цього питання для тих із нас, кому це цікаво.

Джерело матеріала
loader
loader