Аналітичний підрозділ інвестиційного банку Morgan Stanley прогнозує, що ринок гуманоїдних роботів до 2050 року коштуватиме $5 трильйонів доларів. У дослідженні зазначено, що до 2035 року кількість роботів, які імітують людей, може сягнути 13 мільйонів. До 2050 року їх потенційно налічуватиметься один мільярд, повідомляє Forbes.
Техоглядачі видання підготували десятку найкращих моделей, які зараз представлені лабораторіями роботехніки. Вони вміють розмовляти, ходити, танцювати і виконувати побутові завдання. У Forbes зазначають, що ми є фактично свідками появи першої хвилі ефективних гуманоїдів.
Моделі, що існують сьогодні, дуже різні. Але вони створені в рамках єдиної концепції. Ці машини наслідують людську анатомію. Вони здатні виконувати маніпуляції, що раніше були доступні лише Homo sapiens sapiens (назва підвиду, що об’єднує всіх анатомічно сучасних людей. — Ред.).
1. Optimus Generation 2 від Tesla
Вартість: $20–30 тис.
Це гуманоїди ростом приблизно 1,73 м. та вагою до 57 кг. Є найпопулярнішими у першій хвилі людиноподібних роботів. Власник компанії, мільярдер Ілон Маск зазначав раніше, що у майбутньому проєкт Optimus приноситиме більше прибутків, ніж автомобілі Tesla.
На заводах компанії ці роботи вже успішно виконували різні завдання. У гуманоїді використовується та сама система автоматизації дій, що і в автомобілях Tesla. Це двигуни, система акумуляторів, штучний інтелект, навігація тощо. Різні елементи об’єднані в мережу.
Руки Optimus Generation 2 рухаються, як людські. А пальці обладнані тактильними сенсорами, тож він може розрізняти поверхні та об’єкти на дотик. Ця машина вміє смажити яєшню, займатися хатніми справами і навіть грала у “камінь-ножиці-папір” із американською знаменитістю Кім Кардаш’ян.
Ентузіасти роботехніки все ж висловлювали деякий скепсис до моделей лінійки Optimus. Особливо щодо мовлення. Наприклад, підозрювали, що гуманоїдом управляють за допомогою дистанційного керування і відповідає на питання не Optimus, а людина за пультом, пише Forbes.
2. All-New Atlas від Boston Dynamics
Вартість невідома, бо модель не представлена на ринку.
Boston Dynamics є добре відомим розробником роботехніки. Їхні короткі ролики із випробувань роботів вірусяться в інтернеті з 2013 року. На них людино- і твариноподібні машини долають перешкоди, бігають, танцюють і кумедно падають.
Уся лінійка гуманоїдних роботів називається Atlas. Але модель All-New повністю електрична. Це відрізняє її від попередньої моделі HD, де використовувалася гідравліка.
Інженери відмовилися від гідравліки, щоб зробити своїх гуманоїдів легшими та стійкішими до пошкоджень. Електроніка також дає змогу точніше відтворювати рухи. Ці роботи мають ріст 1,5 м. і важать 80 кг.
3. Neo Gamma від 1X Technologies
Вартість: $20–30 тис.
Гуманоїд Neo Gamma — це хатній помічник, що може взяти на себе домашню рутину. Він вміє витирати пилюку, мити вікна, завантажувати посудомийку чи пральну машинку, пилососити і робити каву. Робот може підтримати розмову завдяки штучному інтелекту..
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F30%2F9667d31f84c458f1d38e380e2c11badc.jpg)
Механічна “начинка” схована за м’якою нейлоновою “шкірою”, щоб машина була безпечною під час домашнього використання. Рухається гуманоїд схоже на людину за допомогою внутрішньому каркасу із приводами на сухожиллях. Ростом він 1,65 м. та важить 30 кг.
4. GR-2 від Fourier Intelligence
Вартість ще не оголошували, але попередні моделі коштували від $149 тис.
Ця модель є не лише лабораторною, але й претендує на вихід у масове виробництво. Попередня серія GR-1 вже користується популярністю у академічних колах та на виробництві.
В вишах та лабораторіях на GR-1 навчають інженерів, проводять випробування та експерименти. На підприємствах ця модель застосовувалася у пілотних проєктах, покликаних перевірити, чи роботизація буде комерційно і виробничо виправданою.
Модель GR-2 розробники презентують як удвічі спритнішу за свого попередника. Цей гуманоїд може розвивати швидкість до 8 км/год. Його руки також тактильні, розрізняють фактуру і форму. Розвинена дрібна моторика.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F30%2F6ff54ca6253bd54f9bebd03d0ef0881f.jpg)
Саме GR-2 компанія хоче адаптувати також і для домашнього використання. Ріст цього гуманоїда 1,75 метрів. Важить він 63 кг.
5. Н1 від Unitree
Вартість: від $16 тис.
За версією світової Книги рекордів Гіннеса, цей робот є найшвидшим бігуном. Він повністю електричний і розвиває швидкість до 12,38 км/год. Може сприймати навколишнє середовище у радіусі 360°.
Гуманоїд Н1 ходить, бігає і робить ефектне сальто назад. Запрограмований на технології з відкритим кодом. Розробники зробили це для того, щоб потенційні покупці могли налаштовувати Н1 під свої потреби.
Цей робот також вміє виконувати хатні справи: готувати сніданок, відкривати пляшки, працювати з молотком і паяльником. Його ріст 1,78 м, а вага 47 кг. За потреби Н1 може скластися в кейс із ручкою для зручнішого транспортування.
6. F 02 від Figure AI
Вартість: попередньо від $150 тис.
Лінійка гуманоїдів Figure створена для роботи на складах і фабриках. Модель F 02 вже успішно використовується на одному із заводів BMW у США. У промисловому середовищі він безпечно лавірує серед працівників, піднімає важкі предмети та виконує інші завдання.
Гуманоїд також може скласти ваші покупки у кошик. Підмінити касира на стрічці товарів. Під час перерви F 02 готовий зварити вам кави. Його ріст 1,68 м, а вага 70 кг.
Штучний інтелект для цієї моделі надала компанія OpenAI. Розробники ChatGPT є також інвесторами Figure AI, як і Microsoft, Amazon, Nvidia та Intel. Тобто, цей роботехнічний стартап залучив солідний венчурний капітал.
7. Digit від Agility Robotics
Вартість не озвучувалась публічно
Ці людиноподібні роботи теж успішно продавалися і впроваджувалися у роботу на підприємствах. Digit використовують у першу чергу для виконання рутинних повторюваних завдань, як от розкладання ящиків на полицях.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F30%2Fed25b7c0b8dc071cb127e0ecbd93fef4.jpg)
В США з 2023 року працює завод, що може виготовляти до десяти тисяч Digit на рік. Ці моделі адаптовані до роботи у промислових середовищах, раніше створених під можливості і характеристики людей.
Гуманоїд Digit має динамічну ходу навіть по сходах чи нерівній поверхні. Сам перерозподіляє вагу під час руху, щоб не падати. Для цього обладнаний спеціальними сенсорами. Працює на основі штучного інтелекту.
8. Phoenix від Sanctuary AI
Вартість не розголошується публічно
Гуманоїд Phoenix теж є промисловим роботом. Але, на відміну від своїх побратимів від інших розробників, він здатен навчатися у режимі реального часу і освоювати нові навички. Зазвичай тренування новому навику у роботів займає кілька тижнів. Phoenix робить це за 24 години.
Окрім виробничих підприємств, Phoenix успішно використовували у торгівельних приміщеннях. Він пакував замовлення для клієнтів, розвішував і розкладав товари у одному з канадських магазинів одягу. Проєкт був пілотним.
Цей індустріальний гуманоїд має ріст 1,7 м. та вагу 70 кг. Він може виконувати небезпечні та виснажливі для людей завдання. Руки оснащені тактильними сенсорами, що забезпечує якісну дрібну моторику. Поєднує нейронне, символічне і логічне мислення.
9. Apollo від Apptronik
Вартість не розголошується публічно
Гуманоїд Apollo є силачем серед людиноподібних роботів. Він може переносити вантаж вагою 25 кілограм, лавіруючи по переходах і вантажних платформах. Чудово складає товари у палети, виконує дрібні доручення.
Модель є комерційно успішною і вже застосовувалася на виробництві компанією Mercedes-Benz та космічною агенцією NASA. Він розроблений спеціально для безпечної співпраці з людьми.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F30%2Fb264094b239fd79fa0cdf355b340df21.jpg)
Важить Apollo 72 кг, його ріст — 1,73 м. Від інших гуманоїдів відрізняється тим, що під час ходи може випрямляти ноги. Моделі від інших виробників рухаються на зігнутих під тупим кутом колінах.
10. Booster T1 від Booster Robotics
Вартість: близько $47 тис. у США або €39 тис. у Франції
Цей гуманоїд створений для розробників та дослідників. Програмне забезпечення має відкритий код для того, щоб інженери та студенти могли його змінювати під час навчання чи експериментів.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F30%2F2bbddbbd5e9f4c6708d8365db9321d5b.jpg)
Booster T1 нещодавно прославилися тим, що чотири університети виставили його на чемпіонат роботів із футболу у Китаї. Ці гуманоїди чудово працюють у команді, перехоплюють м’яч і зграбно піднімаються після падіння.
Гуманоїди Booster T1 невеличкі — 1, 2 м. зростом, важать 30 кг. Їх важко збити з ніг ударом чи, наприклад, розхитуванням поверхні під ногами. Ними можна управляти за допомогою мобільного додатку через Bluetooth. Ще гуманоїди Booster T1 ловлять Wi‑Fi. Кисті рук з п’ятьма пальцями не входять у базову комплектацію, але їх розробник продає окремо.
Попри розвиток людиноподібних роботів, у середовищі робототехніків звучать і критичні голоси щодо імітації людського тіла. Наприклад, засновник стартапу Dexterity Самір Менон вважає, що таке копіювання створює загрозу витіснення людей. Його компанія виготовляє “супергуманоїдів” — це не схожі на людей машини зі збільшеними людськими можливостями. Вони здатні витримувати розріджену атмосферу, високі температури і надвелику вагу.