ЄСПЛ незабаром може поновити розгляд понад 9 тисяч скарг від громадян України
ЄСПЛ незабаром може поновити розгляд понад 9 тисяч скарг від громадян України

ЄСПЛ незабаром може поновити розгляд понад 9 тисяч скарг від громадян України

Європейський суд з прав людини відновить розгляд індивідуальних скарг проти РФ після винесеного 9 липня рішення у справі "Україна та Нідерланди проти Росії". Загальна кількість таких позовів з 2014 року сягає 9 тисяч.

Про це повідомила уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко під час круглого столу на тему: «Рішення ЄСПЛ по міждержавній скарзі України та Нідерландів проти Росії і його значення для захисту прав потерпілих від російської агресії», передає кореспондент Укрінформ.

"Очікуємо, що після оголошення рішення у справі отримуватимемо велику кількість повідомлень про те, що ЄСПЛ відновив розгляд цих індивідуальних позовів, пов'язаних із скаргами на порушення прав людини на окупованих територіях Донецької та Луганської області з 2014 року і під час повномасштабного вторгнення. Під час масштабного вторгнення ми також почали отримувати індивідуальні позови до ЄСПЛ: ті скарги, які направлені проти РФ. І тут ще важливо зазначити, що я говорила про понад 9 тисяч позовів. Вони не всі проти Російської Федерації: є частина позовів, які подані і проти України, і проти Російської Федерації; є позови тільки проти Російської Федерації. Також є значний відсоток (позовних індивідуальних заяв - ред.) і проти України так само. ", - заявила Сокоренко.

Відповідаючи на питання Укрінформу уповноважена у справах ЄСПЛ розповіла, що Європейський суд отримував індивідуальні скарги лише від громадян України, натомість від росіян жодного звернення не було.

"Якщо були індивідуальні позови від українців, ми маємо цю статистику. Вона озвучувалась: 9 тисяч з чимось загалом всіх скарг по війні. Десь 7 тисяч скарг - це там, де скарги (подана виключно проти однієї країни - ред.) проти Російської Федерації. Тобто ми там розуміємо, що це українці. Якщо ж були позови й скарги від росіян, то ми в перспективі їх побачимо. Ми про них дізнаємось тільки вже тоді, коли суд комунікує (щодо цих позовів - ред.). Поки що ми такі не отримали", - додала вона.

Як повідомляв Укрінформ, уповноважена у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко заявила, що з 2014 року громадяни, які постраждали від злочинів Росії на території України, направили до Європейського суду з прав людини, близько 7 тисяч індивідуальних скарг.

Велика палата Європейського суду з прав людини у Страсбурзі оголосила рішення у міждержавній справі "Україна та Нідерланди проти Росії", у якому визнала численні порушення прав людини з боку держави-агресора.

Справа “Україна та Нідерланди проти Росії” стосується масових і систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей; викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з Донецької та Луганської областей на територію РФ у 2014 році; збиття літака рейсу MH17.

Справа "Україна та Нідерланди проти Росії" є найбільшою міждержавною справою, що об’єднує одразу чотири заяви. Вона охоплює період із 2014 року до сьогодення і стосується злочинів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. До справи також включені скарги на дії РФ під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року.

Окрему частину провадження становить заява Нідерландів щодо збиття малайзійського "Боїнга", внаслідок чого загинули всі 298 людей на борту. З огляду на масштаб порушень, до справи долучилися 26 держав та одна неурядова організація — безпрецедентна міжнародна підтримка в історії суду.

ЄСПЛ 25 січня 2023 року у рішенні щодо прийнятності частини справи, яка стосується подій на сході України, вже дійшов висновку, що з 11 травня 2014 року і щонайменше до 26 січня 2022 року території сходу України, захоплені російськими силами, перебували під юрисдикцією Російської Федерації.

Суд визнав, що російські військові перебували на території України з квітня 2014 року, і задокументував широкомасштабне розгортання армії РФ щонайменше із серпня 2014 року. Тим самим ЄСПЛ фактично спростував заяви Москви про "відсутність військ" в Україні.

Також ЄСПЛ встановив, що збиття рейсу MH17 сталося на території, яка перебувала під ефективним контролем російських загарбницьких адміністрацій, а отже події підпадають під юрисдикцію РФ.

Теги за темою
Україна Росія
Джерело матеріала
loader
loader