Серед звільнених минулого тижня з Державного департаменту приблизно 1350 співробітників були старші аналітики розвідувального бюро відомства, в тому числі ті, хто спеціалізувався на Україні та Росії, повідомляє NYT, посилаючись на джерела.
Звільнення означають втрату експертного потенціалу в той час, як президент США Дональд Трамп намагається зупинити війну РФ проти України — виконати одну зі своїх головних зовнішньополітичних цілей.
Ці звільнення стали одними з кількох у Бюро розвідки та досліджень Держдепу (INR). Бюро безпосередньо не займається розвідкою, але надає аналіз світових подій, який допомагає спрямовувати американську дипломатію. Невідомо, скільки аналітиків з INR було звільнено в п'ятницю, 11 липня, і Бюро все ще зберігає працівників, які зосереджуватимуться на Росії та Україні після злиття двох своїх підрозділів.
Колишній співробітник Державного департаменту США Еллен Маккарті, яка очолювала Бюро протягом двох років під час першого терміну Трампа в Білому домі, назвала такі скорочення персоналу “недалекоглядними”.
“Йдеться не лише про робочі місця, а й про послаблення критично важливої спроможності в абсолютно невідповідний час. Світ складніший, більш мінливий і більш взаємопов'язаний, ніж будь-коли. Ми повинні інвестувати в INR, а не скорочувати його”, - вважає Маккарті.
У п'ятницю низці працівників Держдепартаменту повідомили про те, що їхні робочі місця потрапили під скорочення в межах плану реорганізації, розробленого державним секретарем Марко Рубіо. План, який Рубіо назвав оптимізацією, передбачає закриття та об'єднання сотень підрозділів відомства у США. Оголошені скорочення не торкнуться закордонних місій та персоналу Держдепу.
Мало хто з працівників Держдепу, які потрапили під скорочення, отримають можливість претендувати на іншу посаду у відомстві, якщо взагалі у них буде така можливість.
Держдепартамент не надав конкретного обґрунтування реорганізації INR. У відповідь на прохання прокоментувати ситуацію представник відомства заявив, що зміни дозволять зробити Бюро більш раціональним, ефективним і гнучким, не ставлячи під загрозу його основні функції, а будь-які твердження про протилежне — це “безпідставні політичні нападки”.
INR відоме тим, що в ньому працюють експерти з особливо глибокими знаннями, а також готовністю кидати виклик консенсусу. Наприклад, коли Штати обговорювали вторгнення до Іраку в 2002 році, INR не погодилося з оцінкою Національної розвідки, яка стверджувала, що Ірак відновлює свою програму створення ядерної зброї. Ця незгода виявилася правильною.
Маккарті каже, що Бюро розвідки та досліджень є одним з найменших у Держдепі, але водночас одним із найбільш надійних підрозділів розвідувального співтовариства США, відомим “глибокою перевіркою, неполітизованим аналізом і тривалою інституційною пам'яттю”.
Державний департамент не повідомив, скільки співробітників працює в INR, але за словами Маккарті, штат Бюро налічував менш як 300 осіб, коли вона очолила його в 2019 році. Маккарті додала, що бюджет INR фактично зменшився, в той час як складність глобальних проблем стрімко зросла.
Згідно з повідомленням, яке Рубіо направив Конгресу, реорганізація призведе до закриття або об'єднання кількох офісів у межах INR. У документі йдеться про об'єднання аналітичних відділів бюро з питань Європи та Росії і Євразії в новий аналітичний відділ з питань Європи та Росії.
Скорочення і реорганізація — предмет двох слухань у Конгресі цього тижні. На слуханнях у Палаті представників у вівторок, 15 липня, демократи обурювалися звільненнями в Держдепі.
Конгресмен-демократ Грегорі Мікс заявив, що Рубіо підриває інституції, на які США покладаються у протистоянні глобальним загрозам, таким як конкуренція з Китаєм та російська агресія. Інший демократ Вільям Кітінг запитував заступника держсекретаря з питань управління та ресурсів Майкла Рігаса про закриття інших підрозділів, які, за його словами, були важливими.
“Чому ви звільнили всю команду, яка розслідувала воєнні злочини, скоєні Росією в Україні? Чому ці люди були звільнені?”, — запитав Кітінг.
Рігас відповів, що офіс з розслідування воєнних злочинів був консолідований і його робота буде проводитися посадовими особами, відповідальними за регіон.
“Занадто довго однопрофільні офіси розросталися в кількості та впливі, часто спотворюючи наші зовнішньополітичні цілі на догоду своїм конкретним інтересам, сповільнюючи здатність Державного департаменту функціонувати”, - сказав заступник Рубіо.
Bloomberg раніше писало, що заплановані адміністрацією президента США Дональда Трампа радикальні зміни в роботі Держдепу, якщо будуть реалізовані, стануть однією з найбільших реорганізацій американського дипломатичного відомства з моменту його заснування в 1789 році.
Такі радикальні пропозиції продовжують відхід адміністрації Трампа від ключової ролі США в багатосторонньому світовому порядку, який сам Вашингтон і допоміг сформувати.