/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F457%2F7f2f6d9f6225fc91d8374ee6ab11bd22.jpg)
Нові археологічні знахідки у Трої підтверджують реальність Троянської війни
Археологи під час розкопок стародавньої Трої в Туреччині виявили нові докази масштабного насильницького конфлікту бронзової доби, які збігаються з описом Троянської війни, відомої за поемою Гомера «Іліада». Ці знахідки можуть підтвердити, що легенда має історичне підґрунтя.
Під час цьогорічних розкопок біля палацу та укріплень міста дослідники знайшли десятки глиняних і кам’яних снарядів для пращ, наконечники стріл, уламки згорілих будівель і поховані людські останки. Всі ці артефакти свідчать про раптову катастрофу, запеклі бої та масову загибель людей, що відповідає опису облоги міста, яку Гомер виклав у своїй поемі.
Керівник розкопок професор Рустем Аслан з Університету Чанаккале зазначив, що велика кількість пращного каміння на невеликій ділянці свідчить про інтенсивні бої. Археологи датують ці знахідки періодом від 1600 до 1200 років до нашої ери — час, який традиційно вважається періодом Троянської війни, датованої приблизно 1184 роком до н.е.
Сліди пожежі, уламки зброї та поховання без ритуалів свідчать, що місто було зруйноване внаслідок несподіваного й жорстокого штурму, а не поступового занепаду. Ці докази були вперше знайдені у 2024 році, а цьогорічні розкопки доповнили і уточнили попередні висновки.
Серед інших важливих знахідок — кістяні наконечники для пробивання обладунків, гральні кістки, які, можливо, належали солдатам, та рідкісні військові інструменти. Всі вони знайдені в межах великого укріпленого комплексу, ідентифікованого в хетських текстах як Вілуса.
Хоча багато істориків сумнівалися у реальності Троянської війни, нові археологічні дані знову акцентують увагу на можливості існування реального конфлікту, який міг стати основою легенди. Відомі античні історики Геродот і Ератосфен вважали війну історичним фактом, а римський поет Вергілій описував у своїй «Енеїді» втечу вцілілих троянців.
Поки що археологи не виявили доказів існування легендарного дерев’яного коня, припускаючи, що це міг бути художній образ або метафора. Однак військові артефакти та сліди пожежі свідчать про масштабну атаку з ймовірно трагічними наслідками.
Проєкт «Спадщина для майбутнього», під егідою Міністерства культури Туреччини, зосереджений на вивченні ключових структур міста, зокрема ринку, оборонних мурів і царської резиденції. Археологи впевнені, що період між 1500 і 1200 роками до н.е. є ключовим для розуміння, як міф і історія могли переплестися.

