ЄС оприлюднив деталі 18-го пакету економічних і персональних санкцій проти Росії
ЄС оприлюднив деталі 18-го пакету економічних і персональних санкцій проти Росії

ЄС оприлюднив деталі 18-го пакету економічних і персональних санкцій проти Росії

ЄС оприлюднив деталі 18-го пакету економічних і персональних санкцій проти Росії

Пакет посилює механізми притягнення Росії до відповідальності за продовження агресії проти України.

Рада ЄС ухвалила 18-й пакет обмежувальних заходів, які завдають удару по енергетичному, банківському й військовому секторах РФ, а також по торгівлі з Євросоюзом. Пакет також посилює механізми притягнення Росії до відповідальності за продовження агресії проти України. Додатково Рада погодила нові заходи щодо сателіта РФ — Білорусі. Такі висновки оприлюднені у комюніке у комюніке Ради ЄС, опублікованому на офіційному сайті ЄС.

Цей пакет містить економічні та персональні санкції, спрямовані на посилення тиску на Росію й досягнення справедливого та стійкого миру в Україні.

Санкційний список поповнили ще 55 пунктів — 14 фізичних осіб і 41 юридична особа, причетні до підриву суверенітету й територіальної цілісності України. Загальна кількість осіб і структур у санкційних списках перевищила 2500.

Енергетика

ЄС скорочує доходи Росії від енергетики. Ціни на російську нафту обмежено новим порогом — $47,6 за барель (замість $60), аби узгодити з ринковими цінами. Також запроваджено автоматичний механізм коригування ціни. Нафта досі становить третину доходів бюджету РФ.

Санкції також поширюються на «тіньовий флот» Росії: — під заборону заходу в порти ЄС і отримання пов’язаних послуг підпадають 105 додаткових суден. Усього перелік суден зріс до 444. Ці заходи спрямовані на танкери, що перевозять нафту в обхід обмежень, підтримують енергетику РФ або транспортують військове обладнання й крадене українське зерно.

Замороження активів, заборона на поїздки та надання ресурсів поширюються на міжнародні компанії, що управляють «тіньовим флотом», трейдерів російської нафти та індійський нафтопереробний завод, співвласником якого є «Роснєфть». Вперше в історії ЄС під санкції потрапив капітан одного з таких суден і приватний реєстратор прапорів. До списку включено й одну структуру у сфері скрапленого газу.

Також введено заборону на імпорт нафтопродуктів, вироблених із російської нафти в третіх країнах, за винятком Канади, Норвегії, Швейцарії, Великої Британії та США.

ЄС повністю забороняє будь-які транзакції щодо «Північного потоку-1» та «Північного потоку-2» — це унеможливлює завершення, обслуговування й подальшу експлуатацію трубопроводів. Окремо скасовано виняток для постачання нафти з Росії до Чехії.

Банківська система

Заборона на фінансові повідомлення для окремих російських банків переходить у повну заборону транзакцій. наразі під обмеженням перебувають 23, тепер їх буде ще на 22 більше.

Знижено поріг для санкцій проти фінансових установ третіх країн і криптовалютних платформ, які допомагають уникати санкцій або пов’язані з російською альтернативною системою фінансових повідомлень СПФС, розробленою Центробанком РФ.

Також розширено заборону на транзакції для таких третіх країн, що сприяють обходу санкцій або підтримують агресію РФ. Розширено й заборону на операції з обходу обмежень щодо нафти.

Запроваджено повну заборону на транзакції з Російським фондом прямих інвестицій (РФПІ), його компаніями та фондами. Уведено інструмент для блокування пов’язаних із РФПІ компаній або фінансових послуг для нього. Вже під санкціями — чотири компанії з участю РФПІ. Це обмежує доступ Росії до міжнародних ринків капіталу та валюти.

Крім того, ЄС забороняє продаж, постачання, передачу та експорт програмного забезпечення для фінансового сектору, зокрема систем управління.

Військова промисловість

Для обмеження і подальшого стримування  військового потенціалу РФ запроваджено повні санкції проти постачальників для ВПК Росії. Серед них — три компанії з Китаю, що продають обладнання, яке використовується на полі бою. Також до списку включено вісім білоруських компаній, залучених до війни.

Під експортні обмеження щодо товарів подвійного призначення підпадають, згідно санкціям, 25 компаній. Серед них 11 розташовані за межами РФ (7 у Китаї та Гонконзі, 4 — у Туреччині). Вони сприяли обходу обмежень, у тому числі щодо безпілотників.

Окрім цього, ЄС запроваджує додаткові заборони на експорт товарів на суму понад 2,5 млрд євро. Список включає деталі для виробництва російських озброєнь, зокрема верстати з числовим програмним керуванням (CNC) та хімікати для виготовлення палив. Розширено також заборону на транзит через РФ критично важливих товарів.

Персональні санкції

Під санкції потрапив ще один учасник так званого «військового виховання» українських дітей. Загалом уже понад 90 осіб у санкційних списках за причетність до депортацій та ідеологічної обробки дітей.

До списків також включено кількох російських ставлеників на окупованих територіях, зокрема особу, яка маніпулює українською культурною спадщиною, впливового бізнесмена та відомого пропагандиста. Їхні прізвища не оприлюднюються — конкретизовано все буде пізніше.

* * *

Окремий розділ відводиться Білорусі. Окрім восьми нових санкцій щодо військово-промислового комплексу Білорусі, ЄС синхронізував обмеження у сфері торгівлі з тими, що діють проти Росії. Заборону на фінансові повідомлення перетворено на повну заборону транзакцій. Також введено ембарго на імпорт озброєнь із Білорусі.

Є й інші обмеження. Зокрема, ЄС впроваджує заходи захисту країн-членів від незаконного арбітражу за двосторонніми інвестиційними угодами, ініційованого російськими компаніями, олігархами та їхніми представниками. Серед заходів — положення про відмову у визнанні таких позовів у ЄС та зобов’язання держав-членів діяти узгоджено в арбітражах.

Євросоюз пообіцяв продовжувати політичну, економічну, гуманітарну, військову та дипломатичну допомогу Україні стільки, скільки буде потрібно.

Європейська рада також підтвердила підтримку миру на основі Статуту ООН, міжнародного права та принципів Української формули миру. Підкреслено, що жодна ініціатива щодо України не може ухвалюватися без її участі. ЄС готовий і надалі посилювати тиск на Росію, зокрема через нові санкції.

Кремль заявив, що Росія виробила певний імунітет до західних санкцій і пристосувалася до них, після того, як Європейський Союз ухвалив 18-й пакет санкцій проти Москви, включаючи заходи, спрямовані на її нафтову промисловість.

 На запитання про нові заходи ЄС речник Кремля Дмітрій Пєсков назвав їх односторонніми та незаконними, заявивши, що вони відповідають тому, що він назвав "послідовною антиросійською позицією" Європи.

Джерело матеріала
loader
loader