/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F6ef513121a1d410553a087fc9af4b727.jpg)
Ким насправді були українські козаки - спростовано популярний радянський міф
Про що йдеться у матеріалі:
Багато українців вважають козаківвтікачами з кріпацьких сіл, які шукали пригод на "Дикому полі". Але ця версія — частина радянського міфу, що не має нічого спільного з реальністю. Про справжнє походження козаків у відео на YouTube розповів засновник проєкту "Реальна історія" та продюсер 1+1 media Акім Галімов.
Главред з'ясував походження козаків.
Міф, народжений у СРСР: хто створив образ "селян-втікачів"
За словами Галімова, уявлення про козаків як про кріпаків, які тікали від шляхти, — це вигадка, створена радянською іще раніше імперською історіографією.
"Міф про втікачів-кріпаків був народжений у Радянському Союзі. Він добре лягав в основу класової соціалістичної ідеології", — пояснює він.
Радянська пропаганда зображала козаків як селян, які повстали проти багатих панів, як "перших представників класової революції". Але це, за словами Галімова це "повна нісенітниця".
Хто був першим козацьким лідером: не Вишневецький, а Дашкович і Пац
Ще один міф — це уявлення, що першим козацьким гетьманом був Дмитро Вишневецький. Галімов нагадує, що козаки існували задовго до нього.
"Діяльність Вишневецького припадає на середину 16-го століття, а перші згадки про козаків зʼявилися наприкінці 15-го", — зазначає він.
До Вишневецького козацькими загонами керували інші історичні постаті.
"Видатний науковець, батько нашої з вами історії Михайло Грушевський вважає, що першими козацькими загонами керував чоловік на ім’я Юрій Пац або Пацевич", - йдеться у відео.
Дивіться відео про історію козацтва:
А першим офіційно згаданим отаманом був Євстафій Дашкович — не селянин, а військовий організатор.
"Подібно Ромулу, зробив з маси безстрашних ратоборців полки, завжди готові до війни… озброїв їх самопалами та мечами і поставив над ними старшину", - додає Галімов.
Лицарі, а не втікачі: хто реально стояв біля витоків козацтва
Галімов наголошує, що перші козацькі ватажки мали шляхетне походження й володіли військовим досвідом. Наприклад, Предслав Лянц-Коронський, староста Хмільника, організовував спільні походи разом із Дашковичем.
"Року 1506-го першим козацьким гетьманом був Предослав Лянц-Коронський, людина сенаторського роду", — цитує літопис Григорія Грабянки Галімов..
А польський хроніст Мартін Бельський описував його як воїна, який "пройшов цілу Європу, побував также в Єрусалимі… і, вернувшись додому, воєнній штуці багато відмінив і нового завів".
Такі факти повністю суперечать образу безграмотного селянина з сапою.
"Всі перші відомі козацькі ватажки… були представниками шляхецького роду, тобто лицарями, феодалами із потужною владою", - підкреслює Галімов.
Козаки як українські лицарі: справжнє походження
Акім Галімов пояснює, що козацтво виникло в добу, коли найбільш впливовим соціальним класом у Європі були лицарі. Деякі з них втратили маєтки або були змушені шукати нове місце для самореалізації — так вони ставали козаками.
"На питання, хто такі козаки, можна відповісти так. Це українські лицарі, які змогли створити свою незалежну країну", — каже він.
Саме ця країна (Козацька держава) — стала основою для сучасної України.
"Без наших лицарів-козаків не було б і нас, і з вами. Ось така реальна історія", — підсумовує Галімов.
Вам також може бути цікаво:

