Громадянство на два паспорти: що пропонують Німеччина, Польща, Чехія та країни Балтії українцям
Після ухвалення закону про множинне громадянство в Україні президент Зеленський заявив, що Україна має намір першою запускати механізм його реалізації з тими країнами, де проживає найбільша кількість українців і які надають активну підтримку нашій країні: Німеччина, Польща, Чехія, країни Балтії. У перспективі – Канада.
А як громадяни нашої країни можуть отримати паспорт цих країн – розбиралася кореспондентка Коротко про.
Німеччина
Громадянство Німеччини, як і громадянство багатьох інших країн, можна отримати через натуралізацію, народження, шлюб з громадянином країни або репатріацію. Основним шляхом залишається натуралізація, яка потребує дотримання кількох умов.
- Потрібно прожити у країні не менше 5 років. За наявності особливих успіхів в інтеграції (наприклад, видатні результати у навчанні чи роботі та дуже добре знання німецької мови) отримання громадянства можливе вже після 3 років перебування у Німеччині.
- Визнати основи Конституції Федеративної Республіки Німеччина, а також визнати особливу історичну відповідальність Німеччини за націонал-соціалістичний режим та його наслідки, особливо за захист єврейського життя, а також за мирне співіснування народів та заборону ведення загарбницьких воєн.
- Мати кошти для існування для себе та осіб, які перебувають на утриманні, без звернення за цивільною допомогою (Bürgergeld) або іншими соціальними виплатами.
- Не мати судимостей.
- Знати німецьку мову на рівні B1.
- Скласти іспит з основ права та громадського порядку, а також умов життя в Німеччині.
- Відмовитись від попереднього громадянства (виняток - громадянство ЄС або в особливих випадках).
Діти, народжені в Німеччині від батьків-іноземців, отримують громадянство автоматично, якщо один із батьків прожив у країні 5 років.
Як повідомляє Федеральне відомство у справах міграції та біженців, подвійне громадянство дозволене для всіх, включаючи українців. Ті, хто одержав у Німеччині тимчасовий захист після 24 лютого 2022 року, можуть претендувати на спрощену натуралізацію. Для них термін проживання скорочено до 3–5 років за наявності статусу тимчасового захисту (§24 AufenthG), українське громадянство зберігається та відмовлятися від паспорта України не потрібно.
Індивідуальні рішення щодо надання громадянства можливі для осіб з особливими заслугами або у гуманітарних випадках.
Польща
Аналогічні умови для набуття громадянства діють і в Республіці Польща. Вимоги для натуралізації такі:
- Проживання у Польщі не менше 10 років (або 3 роки з ПМП, або 2 роки у шлюбі з громадянином Польщі).
- Знання польської мови на рівні B1.
- Стабільний дохід та наявність житла.
- Відсутність загрози національній безпеці.
- У деяких випадках потрібна відмова від попереднього громадянства, але подвійне громадянство для українців допускається.
Репатріація доступна для осіб із польським корінням – необхідно надати докази громадянства предків до третього покоління, цей процес іноді займає до двох років. Для українців діють спрощені умови для репатріації, оскільки багато хто має польське походження через історичні зв'язки. Достатньо довести, що хоча б один із батьків, бабусь чи дідусів був громадянином Польщі. При цьому знання мови чи постійного проживання у країні не потрібне.
Українці можуть зберігати своє громадянство завдяки закону про множинне громадянство. Діти, народжені у Польщі, одержують місцевий паспорт, якщо хоча б один із батьків є громадянином Польщі.
Чехія
Громадянство Чехії доступне через натуралізацію, народження чи шлюб. Для натуралізації необхідно:
- Проживати в Чехії не менше 10 років (5 років з ПМЖ).
- Знати чеську мову на рівні B1.
- Не мати судимостей.
- Інтегруватися у суспільство (мати роботу, сплачувати податки тощо)
- Відмовитись від попереднього громадянства (виняток - громадянство ЄС або особливі випадки).
Репатріація можлива для нащадків громадян Чехословаччини (народжених до 1993 року). Особи з чеським походженням можуть одержати громадянство без тривалого проживання. Діти, народжені в Чехії, набувають громадянства, якщо один із батьків - громадянин Чехії.
Для українців діє спрощена натуралізація для біженців із тимчасовим захистом, для яких термін проживання скорочено до 3-5 років. Також репатріація можлива для тих, чиї предки мешкали на території колишньої Чехословаччини.
Українці зберігають своє громадянство завдяки новому українському закону.
Канада
Громадянство Канади можна отримати через натуралізацію, народження чи возз'єднання сім'ї. Вимоги для натуралізації у Канаді такі:
- Жити у Канаді щонайменше 3 роки (1095 днів) протягом останніх 5 років із ВНЖ чи ПМЖ.
- Знати англійську або французьку мову на рівні CLB4 (вільний базовий рівень, що відповідає В2).
- Скласти тест на знання Канади.
- Не мати судимостей.
Подвійне громадянство у Канаді дозволено. Також у країні діє принцип jus soli: діти, народжені на її території, автоматично набувають громадянство.
До березня 2024 року українці могли скористатися програмою CUAET (Canada-Ukraine Authorization for Emergency Travel), яка надавала ВНЖ на 3 роки. Після закінчення цієї програми час, проведений CUAET, зараховується в термін для натуралізації.
Після закінчення дії програми CUAET українці задіють стандартні механізми міграції - проживаючи в Канаді, вони знаходять роботу, одружуються з канадцями, у них народжуються діти. Вони можуть подати заявку на статус постійного мешканця (резидента) на загальних підставах.
Литва
Для натуралізації необхідно 10 років прожити в країні (7 років – для подружжя громадян Литви), знати литовську мову та відмовитися від попереднього громадянства. Репатріація можлива особам з литовським походженням (до третього покоління) і тим, чиї предки жили у Литві до 1940 року.
Для українців із тимчасовим захистом діє спрощена натуралізація, термін проживання скорочено до 5 років. Відмовлятися від громадянства України не потрібно.
Латвія
Натуралізація надається через 10 років проживання (5 років – з ПМЖ). Необхідно знати латиську мову, історію та Конституцію країни, мати законне джерело доходу, а також відмовитись від попереднього громадянства. По репатріації можуть залишатися в країні нащадки громадян Латвії, які жили на її території до 1940 року, або носії латвійського коріння.
Якщо укласти шлюб із громадянином Латвії, то іноземець може подати заявку на ВНЖ у Латвії. Через 5 років можна стати постійним резидентом та ще через 5 років – претендувати на громадянство.
Українці із тимчасовим захистом можуть подати на громадянство після 5 років проживання у Латвії. Відмовлятися від українського громадянства не потрібно.
Естонія
Для натуралізації необхідно прожити у країні 8 років, із них 5 років – з ПМЖ, знати естонську мову і відмовитися від попереднього громадянства. Репатріюватися можуть особи з естонським походженням до 1940 року та їхні нащадки. Українці не відмовляються від свого громадянства.
У всіх країнах Балтії діти, народжені в них, набувають громадянства, якщо один із батьків - громадянин однієї з цих країн.

