/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2Fd7a64f7e1d6fd19fd49e640719e7bad0.jpg)
Монополія на мораль: як історія з НАБУ показала ціну правди в Україні
У ситуації з НАБУ і САП журналіст Владислав Бовсуновський вбачає проблему монополії на мораль, яку привласнили собі грантові структури. Але справжня мораль не боїться критики, сильна доказами, діями та готова відповідати за власні помилки, якщо вони відбулись.
Монополія на мораль
У кожному суспільстві є ті, хто бере на себе роль моральних авторитетів. У країнах, де є довіра, ця роль природно належить інституціям, церкві, науці чи журналістиці. В Україні цю роль взяли на себе грантові антикорупційні організації. Зауважу, що боротьба з корупцією — це важливо. Однак дуже важливим є те, хто її очолює, за які гроші та з якими мотивами.
Україна пережила два Майдани, отримала окупацію та війну. Це все дуже болючі травми, а суспільство на них реагує пошуками правди. Однак наразі у нас епоха постправди, коли велика кількість людей займаються не фактами, а інтерпретаціями. У більшості випадків споживач інформації вважає правдою те, з чим він згоден. А все інше — то є неправда.
Саме цим правилом і користуються горлопани. Треба кричати якомога гучніше, вигукувати якомога більше зради. І це буде вважатись правдою. Навіть якщо факти інші. В цьому і полягає головний прийом активіста, що сидить на зарплаті в іноземних структур. За роки роботи вони підсадили на гранти або навіть заснували з їх допомогою пул ЗМІ, на які мають прямий вплив.
Це і є "монополія на мораль". Коли лише вони мають право вирішувати, хто корупціонер, хто "зрадник", а хто "чесний". А кожен, хто ставить питання — вже "агент", "бот" чи "помічник корупціонерів". Ігнорується взагалі право на думку, право на висловлювання, відсутня навіть елементарна професійна дискусія. Замість неї — гасла, гасла, гасла.
Я прочитав текст законопроєкту №12414. Він передбачає зменшення можливості проводити обшуки без рішення суду, обмеження безкінечних нині досудових розслідувань, а також повертає Конституційну норму, за якою прокуратуру очолює Генпрокурор, а не САП.
Важливо Колективне благо українців під загрозою: до чого може призвести знищення НАБУ та САПАле реакція — як на державний переворот. Ті ж самі гравці, що зруйнували довіру до сектору оборони фейком про яйця, зараз залякують суспільство, що тепер "корупція переможе", бо Генпрокурору повернули його ж повноваження, які у нього були впродовж 8 років з моменту створення НАБУ та САП.
Монополія на мораль тримається не на етиці, а на контролі над медіа, впливі на зовнішніх партнерів та трактуванні реальності.
Україна має сотні тисяч порядних людей — і серед юристів, і серед журналістів, і серед громадських діячів та правозахисників, які не потрапили до "грантової обойми". Їхні думки не цитують західні фонди. Їх не кличуть на зустрічі з послами. Бо ті, хто бояться втратити монополію, завжди знищують конкурентів — юридично (кримінальні справи від НАБУ) або морально (звинуваченнями, ярликами, публічним шельмуванням).
Це не про корупцію і не про антикорупцію. І не про мораль. Це про "контроль над суспільним наративом". Монополія на мораль. Це форма влади, яка не піддається виборам, не має контролю і не боїться відповідальності.
Справжня мораль не боїться критики. Вона сильна доказами, діями, відповідальністю. Хочете боротися з корупцією? Чудово. Але будьте готові відповідати за власні помилки, якщо вони відбулись.
Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.
Важливо НАБУ та САП під ковдрою Генпрокуратури: що приховує новий законопроєкт №12414
