Дослідники з Ноттінгемського університету, що у Великій Британії, у співпраці з Google DeepMind розробили штучний інтелект Aeneas (Еней). Це перший інструмент, що дозволяє автоматично відновлювати фрагментарні латинські написи та визначати їх приблизну дату і географічне походження, повідомляє TheArtNewspaper.
Як йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Nature, інструмент, названий на честь героя античної міфології Енея, аналізує зразки написів, зібрані у відкритому наборі даних, який охоплює 176 861 латинський напис, створений між VII століттям до н.е. та VIII століттям н.е. Модель навчалася на творах з різних частин колишньої Римської імперії – від Британії до Месопотамії.
“Ці тексти часто пошкоджені, ми зазвичай не знаємо, де і коли вони були написані”, – пояснила археологиня Теа Соммершильд з Ноттінгемського університету, яка допомагала у розробці даного проєкту. “Вивчення історії через написи схоже на розгадування гігантської головоломки, тільки тут на десятки тисяч частин більше, ніж зазвичай, і 90% з них відсутні”.
Щороку фіксується близько 1500 нових латинських написів, однак більшість з них перебувають у частково зруйнованому стані. Раніше для відновлення текстів дослідникам доводилося вручну шукати аналогії серед сотень подібних написів, що займало значний час. Aeneas автоматизує цей процес і пропонує найбільш імовірні варіанти реконструкції навіть за відсутності чіткої інформації про довжину втраченої частини.
Алгоритм також дозволяє:
- визначати географічне походження напису;
- датувати його з точністю до 13 років;
- знаходити схожі тексти для порівняння та підтвердження інтерпретації.
У межах тестування Aeneas було застосовано для аналізу напису Res Gestae Divi Augusti – латинського тексту з часів імператора Августа, викарбуваного на Храмі Риму та Августа в Анкарі, Туреччина. Дослідники зафіксували, що модель змогла успішно вирахувати часові межі створення тексту, які узгоджуються з науковими оцінками істориків.
Ще один приклад стосується напису на вотивному вівтарі з Майнца, Німеччина, який Aeneas автоматично ідентифікував як створений приблизно у 214 році н.е. в римській провінції Верхня Германія. Інструмент також запропонував точну реконструкцію пошкодженого фрагмента тексту.
“Aeneas – це перша модель штучного інтелекту, розроблена для контекстуалізації стародавніх написів”, – підкреслила Соммершильд. “Aeneas допомагає історикам інтерпретувати, атрибутувати та відновлювати фрагментарні латинські тексти”.
Модель не є заміною експертної роботи, але може стати дієвим доповненням у польових умовах.
“Наявність Aeneas не означає, що всю роботу, яку зараз виконують історики, потрібно відкласти”, – зазначила дослідниця і додала, що “мати Aeneas поруч, наприклад, у музеї чи на археологічній ділянці, де щойно знайшли новий напис, – це сценарій нашої мрії”.
Нещодавно OpenAI додала функції агентів-помічників до ChatGPT. Користувачі платних підписок тепер можуть створювати автономних ШІ-агентів для виконання складних дій – від підготовки презентацій до бронювання квитків. Послуга поки недоступна в Україні та країнах ЄС через регуляторні обмеження.