Разом з тим як путінський режим стає більш авторитарним, в РФ посилюються репресії і кримінальні справи вже відкриваються й проти тих, хто раніше здавався недоторканим. І ці провадження – ознака того, що російські еліти починають битву за допуск до ресурсів, зазначає оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Репресії, WhatsApp і картопля. Як виживає режим Путіна».
«Кримінальні справи — наслідок не стільки прагнення режиму вести боротьбу з недобросовісними боярами та необхідності задовольнити запит суспільства на справедливість. Головна причина — у Росії зменшується «кормова база», і еліти починають битву за допуск до ресурсів. Ця боротьба, що набула форми рейдерства та антикорупційних розслідувань, не є загрозою для режиму. Вона навіть вітається в Кремлі, оскільки дозволяє контролювати істеблішмент і не допустити появи нового Прігожина», – пише Кравченко.
За його словами, роль тих, хто в РФ займається антикорупційними розслідуваннями, підсилюється у російській системі влади. Зокрема, коли з’являються нові справи, то розширюється не лише повноваження генпрокуратури, а й збільшується вплив її керівника Ігоря Краснова. Зокрема, останній перетворюється на самостійного гравця, з яким всі хочуть дружити. Щоправда, на фоні цього парадоксальним є те, що вплив глави Слідчого комітету Алєксандра Бастрикіна, навпаки падає.
Водночас традиційно стають ширшими і повноваження ФСБ. Зокрема, не так давно Путін підписав закон, згідно з яким російські вчені не можуть контактувати з іноземцями без контролю спецслужби. Тоді як Держдума ухвалила закон, що дозволяє ФСБ створювати власні СІЗО та управляти ними. Крім того, один з указів Путіна передбачає, що з 21 липня 2025 року заходження до портів РФ суден з-за кордону буде можливе тільки з дозволу капітана гавані, узгодженого зі співробітником ФСБ.
За словами Кравченка, для топчиновників, які орієнтуються на різні вежі Кремля, самогубство ексгубернатора Курщини Романа Старовойта стало тривожним сигналомтого, що починаючи з 2022 року, правила гри в російській політиці змінилися. Фігуранти антикорупційних розслідувань входять до різних груп впливу — братів Ротенберг, секретаря РНБО Сєргєя Шойгу, керівника Росгвардії Віктора Золотова та інших. Ще нещодавно вони здавалися недоторканними. Але патрони не захистили своїх токсичних клієнтів. Одна з причин — кремлівські вежі стали менш суб'єктними, а путінський режим — більш авторитарним. За цієї ситуації всі колишні домовленості стало легше порушувати