/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2Fcc71176a8feec388e380fcd6add05656.jpg)
Гігантські зірки "закручуються" перед смертю — вчені зафіксували унікалене явище
«Вихрова» система з трьох зірок / © NASA
Перед тим, як «вибухнути», наймасивніші зорі Всесвітупроходять унікальну фазу, відому як зоря Вольфа-Райє. Під час цього етапу, що триває лише кілька тисячоліть, світила скидають свої зовнішні водневі шари, оголюючи важкі ядра. Потім вони вибухають, розсіюючи свою матерію по всьому космосу.
Про це повідомляє Phys.org.
Десять років тому астрономи отримали зображення незвичайної вихрової туманності, що розташована за 7 тисяч світлових років від Землі. Її форма нагадувала змію, що поїдає власний хвіст, тому її назвали Апеп — на честь єгипетського бога руйнування. Тоді вважалося, що Апеп є подвійною зоряною системою.
Однак нові знімки, зроблені космічним телескопом JWST, принесли сюрприз. Виявилося, що Апеп складається не з двох, а з трьох зір. Дві з них перебувають на стадії Вольфа-Райє, а третій компонент системи — надгігант.
Котушки Апепа, зняті Дуже Великим Телескопом Європейської космічної обсерваторії. Авторство: ESO/Callingham / © ESO
Зорі Вольфа-Райє утворюють вітри майже однакової сили, що впливає на структуру туманності. Пил розподілений дуже широко і «обгорнутий» навколо них у формі рукава. Зображення JWST також виявили ще три раніше невідомі пилові оболонки навколо Апеп. Кожна з них холодніша і тьмяніша за попередню, і розташована на ідеально рівній відстані.
За словами вчених, коли сильні пориви вітру від зірки Вольфа-Райє стикаються зі слабшим вітром їхнього компаньйона, вони стискають один одного. У центрі цієї «космічної бурі» утворюється щільне, прохолодне середовище. Саме тут багаті на вуглець вітри можуть конденсуватися в пил.
Найраніший вуглецевий пил у космосі — перший матеріал, з якого складаються наші тіла, — був створений саме таким чином. Вивчення систем, подібних до Апеп, надає нам безцінну інформацію про те, як з’явилася Земля і виникло життя на нашій планеті. Це відкриття не лише розкриває таємниці формування зірок, а й дає нові ключі до розуміння космічних витоків всього живого.

