Між Таїландом та Камбоджею продовжуються прикордонні зіткнення: зросла кількість загиблих, евакуйовано понад 130 тисяч людей
Між Таїландом та Камбоджею продовжуються прикордонні зіткнення: зросла кількість загиблих, евакуйовано понад 130 тисяч людей

Між Таїландом та Камбоджею продовжуються прикордонні зіткнення: зросла кількість загиблих, евакуйовано понад 130 тисяч людей

Між Таїландом та Камбоджею продовжуються прикордонні зіткнення: зросла кількість загиблих, евакуйовано понад 130 тисяч людей 

Це найкривавіше загострення прикордонного конфлікту між двома країнами за останні десять років. 

Між Таїландом та Камбоджею вже другий день тривають прикордонні зіткнення — між країнами загострився давній конфлікт. Таїланд евакуював понад 130 тисяч людей уздовж кордону, повідомляє The Guardian.

Це найкривавіше військове зіткнення між двома країнами за останні десять років. Бої відбувалися на 12 локаціях уздовж спірних ділянок кордону, заявив військовий чиновник Таїланду.

“Цей інцидент агресії загострюється і може перерости у війну. Однак наразі ми все ще на рівні сутичок, ведучи бойові дії з використанням важкої зброї. Все, що ми зробили до цього часу, — це захист нашої землі та суверенітету нашої країни”, — заявив журналістам виконувач обов'язків прем'єр-міністра Таїланду Пхумтам Вечаячай.

Чиновники Таїланду повідомили, що 138 000 людей з чотирьох прикордонних провінцій евакуйовані, а кількість загиблих у країні зросла до 15, з яких 14 — цивільні. Серед загиблих — восьмирічний хлопчик.

EPA/ KAIKUNGWON DUANJUMROON

Уряд Камбоджі не надав детальної інформації про жертви або евакуацію цивільних, але місцевий чиновник в одній з провінцій країни заявив ЗМІ, що одна людина загинула, а ще п'ятеро — дістали поранення, також було евакуйовано 1500 сімей.

У п'ятницю військові Таїланду повідомили про зіткнення в провінціях Убонратчатхані та Сурін.

“Камбоджійські сили здійснили тривалий обстріл, використовуючи важке озброєння, артилерію та ракетні системи BM-21 …Сили Таїланду відреагували вогнем відповідно до тактичної ситуації”, — йдеться в заяві.

Давній конфлікт

Нові зіткнення — черговий виток в історії конфлікту вздовж 817 км кордону між Камбоджею і Таїландом. Територіальна суперечка між двома країнами триває вже понад століття, відколи після французького колоніального правління в Камбоджі почали встановлювати кордони. У різні роки через прикордонні зіткнення гинули як військові, так і цивільні громадяни з обох сторін.

Напруженість, зокрема, загострювалася в 2008 році. Тоді Камбоджа намагалася внести до списку об'єктів спадщини ЮНЕСКО розташований у спірній зоні стародавній храм XI століття. Таїланд виступав проти цього — почалися сутички.

Дипломатичні відносини сторін напружені, країни запроваджували одна проти одної обмеження на торгівлю та послуги та посилили військову присутність уздовж спірного кордону.

Новий виток напруженості 

Серйозні зіткнення почалися в четвер, 24 липня, після тижнів напруженості через тривалий прикордонний конфлікт між країнами-сусідами в Південно-Східній Азії. Сторони звинувачують одна одну в початку обстрілів. 

Нещодавнє загострення на кордоні вперше спалахнуло ще в травні, коли військові Таїланду та Камбоджі обмінялися вогнем у спірній зоні, внаслідок чого загинув камбоджійський солдат. Криза ще більше загострилася в середу, 23 липня, коли п'ятеро солдатів Таїланду дістали поранення від наземної міни, що стало другим таким інцидентом за тиждень. Таїланд відреагував відкликанням свого посла з Камбоджі й заявив, що вишле посла Камбоджі з Бангкоку. Таїланд стверджує, що міни були встановлені в цьому районі нещодавно, Камбоджа це заперечує.

EPA/ KAIKUNGWON DUANJUMROON

У четвер ситуація ще більше загострилася, Таїланд звинуватив Камбоджу в ракетних і артилерійських ударах, в тому числі по цивільних районах, і заявив, що його військово-повітряні сили завдали ударів по військових об'єктах Камбоджі. Повідомлялося, що Таїланд застосовував винищувач F-16.

Між Таїландом та Камбоджею продовжуються прикордонні зіткнення: зросла кількість загиблих, евакуйовано понад 130 тисяч людей - Фото 1

Суперечку підсилює ворожнеча між впливовими політиками двох країн

Суперечку підсилюють націоналістичні настрої та запекла ворожнеча між двома впливовими політиками в обох країнах: Хун Сеном, який чотири десятиліття керував Камбоджею, а в 2023 році передав владу своєму синові Хун Манету, і Таксином Чинаватою — колишнім популістським лідером Таїланду, чия дочка Пхетхонтхан Чинават стала прем'єр-міністром країни в 2024 році. Обидва колишні лідери залишаються дуже впливовими.

У четвер ввечері Таксин написав у соціальних мережах, що подякував країнам, які запропонували посередництво у вирішенні кризи, але хотів би “трохи почекати”.

“Ми повинні дозволити армії Таїланду виконати свою роботу і провчити Хун Сена”, — додав він.

Хун Сен у відповідь заявив, що риторика Таксина підкреслює “військову агресію Таїланду проти Камбоджі”.

“Під приводом помсти Хун Сену він вдається до війни, кінцевим наслідком якої буде страждання народу”, — додав колишній лідер Камбоджі.

Міжнародна реакція 

У п'ятницю для обговорення загострення конфлікту між двома країнами мала зібратися Рада Безпеки ООН. Вашингтон — давній союзник Таїланду, закликає до негайного припинення вогню.

“Ми.глибоко стурбовані ескалацією насильства на кордоні між Таїландом і Камбоджею і засмучені повідомленнями про шкоду, заподіяну цивільному населенню. Сполучені Штати закликають до негайного припинення бойових дій, захисту цивільного населення і мирного вирішення конфлікту”, — заявив заступник речника Державного департаменту США Томмі Піготт.

Китай також висловив “глибоку стурбованість” зіткненнями між Таїландом і Камбоджею, заявивши, що “робить і буде робити все можливе, аби сприяти миру й діалогу”.

Китай за останній час зміцнив відносини з Камбоджею, країни проводили спільні військові навчання на тлі занепокоєння США через те, що Пекін може використати військово-морську базу цієї країни для розширення свого впливу в регіоні.

Джерело матеріала
loader