США в четвер, 24 липня, скасували санкції проти кількох союзників керівного генералітету М'янми — через два тижні після того, як глава хунти похвалив американського президента Дональда Трампа і закликав його до пом'якшення обмежень, повідомляє Reuters.
У заяві Міністерства фінансів США йдеться, що компанія KT Services & Logistics та її засновник Джонатан Мьо Кьо Тхаунг, MCM Group та її власник Аунг Хлаінг, Suntac Technologies та її власник Сіт Тайнг Аунг, а також ще одна фізична особа Тін Латт Мін вилучаються з санкційного списку.
KT Services & Logistics та Джонатан Мьо Кьо Тхаунг потрапили під санкції США в січні 2022 року за адміністрації Джо Байдена — запровадження обмежень було прив'язане до першої річниці захоплення хунтою влади в М'янмі, яке занурило країну в хаос.
Того ж року Сіт Тайнг Аунг та Аунг Хлаінг були внесені до санкційного списку за співпрацю з оборонним сектором М'янми. Тін Латт Мін, якого вважають ще одним близьким соратником лідерів хунти, потрапив під санкції США в 2024 році до третьої річниці перевороту.
Мінфін США не пояснив причину скасування санкцій.
11 липня фактичний лідер М'янми генерал Мін Аун Хлайн написав листа Трампу, в якому попросив президента США про зниження 40% тарифів на експорт його країни до Штатів і заявив, що готовий відправити до Вашингтона переговорну групу, якщо це буде потрібно.
“Генерал визнав сильне лідерство президента (Трампа — ред.), який веде свою країну до національного процвітання з духом справжнього патріота”, — повідомляли тоді державні ЗМІ М'янми.
У відповіді на лист від Трампа, в якому президент США повідомляв М'янму про тарифи, які набудуть чинності 1 серпня, Мін Аун Хлайн закликав Вашингтон знизити мита від 10% до 20% та пообіцяв знизити тарифи М'янми на американський імпорт від нуля до 10%.
Військовий лідер М'янми також попросив Трампа “переглянути можливість пом'якшення і скасування економічних санкцій, оскільки вони перешкоджають спільним інтересам і процвітанню обох країн та їхніх народів”.
М'янма є одним з ключових світових джерел рідкісноземельних мінералів, які використовуються, зокрема, в оборонній і технологічній сферах. Забезпечення поставок цих мінералів є ключовим напрямком роботи адміністрації Трампа в його стратегічній конкуренції з Китаєм, на який припадає 90% потужностей з переробки рідкісноземельних металів.
Більшість шахт М'янми з видобутку рідкісноземельних елементів знаходяться в районах, контрольованих Армією незалежності Качина — групою, яка бореться з хунтою.
Організація Human Rights Watch назвала рішення США про скасування санкцій "надзвичайно тривожним", заявивши, що це свідчить про серйозні зміни в американській політиці щодо військових М'янми, які повалили демократично обраний уряд та причетні до злочинів проти людяності.
"Це рішення викличе глибоке занепокоєння серед жертв військових М'янми і всіх, хто боровся і виступав за повернення до демократичного правління в М'янмі", — сказав представник організації Джон Сіфтон.
Військовий переворот у М'янмі відбувся у лютому 2021 року. Генерали називають його відповіддю на порушення на виборах 2020 року, на яких партія колишньої лідерки країни Аун Сан Су Чжі перемогла з великою перевагою. При цьому, доказів порушень військові не надали.