/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F4914edad6b605b0d183be6ce5e813ff6.jpg)
У Росії знайдено величезне "кладовище китів": хто погубив усіх цих морських гігантів
Арктична експедиція виявила скупчення останків стародавніх китів на місці льодовика, що швидко відступає. Деякі зі скелетів стародавніх морських гігантів добре збереглися і становлять особливий інтерес для науки.
За даними Арктичного й антарктичного науково-дослідного інституту (ААНДІ), раніше 2025 року дослідницька експедиція висадилася на острові Вільчека на Крайній Півночі Росії для вивчення вічної мерзлоти, пише Live Science.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Вічна мерзлота швидко відступає
Танення вічної мерзлоти є одним із наслідків глобального потепління планети — це відбувається в усіх регіонах, проте в деяких темпи значно вищі. У новому дослідженні вчені використовували супутникові знімки, щоб порівняти поточний і минулий стан льодовика. У результаті команда виявила, що крижаний покрив острова розколовся на дві частини, для цього знадобилося менш як два десятки років.
Танення цього льодовика, за словами дослідників, є частиною більш масштабного зсуву. Результати дослідження, проведеного в лютому 2025 року, засвідчили, що з 2000 року льодовики в усьому світі втратили близько 5% свого льоду.
Таємниця "кладовища китів" під вічною мерзлотою
Результати спостережень показують, що стрімкий відступ льодовиків оголив велику територію острова в кілька квадратних кілометрів. На цьому місці вчені виявили велике скупчення останків стародавніх китів, яке назвали "кладовищем китів".
За словами команди, деякі зі скелетів, виявлених під вічною мерзлотою, добре збереглися і становлять особливий інтерес для науки. Дослідники вивчили останки та виявили, що кістки найгірше збереглися біля берега моря, де їм довелося довше відтавати, а найкраще — ближче до льодовика.
Передбачається, що ця масштабна палеонтологічна знахідка є свідченням епізоду надзвичайно швидкої зміни рівня моря в районі найпівнічнішого архіпелагу Євразії, яка сталася за останні кілька тисяч років.
Зазначимо, що дослідницька експедиція триватиме до серпня поточного року, а тому вчені сподіваються дізнатися більше про цю подію.
Кити живлять екосистеми океану навіть після смерті
Раніше вчені провели дослідження і виявили, що кити навіть після смерті здатні десятиліттями підтримувати океанічну екосистему. Їхні величезні тіла і кістки насправді є джерелом їжі для безлічі істот, що живуть в океані — від великих хижаків до мікроскопічних бактерій.
Раніше Фокус писав про те, що серед пісків Сахари ховається цвинтар дивних китів з ногами і пальцями.
