Парадокс виснаженої планети: як посухи й підвищення рівня моря підсилюють одне одного
Парадокс виснаженої планети: як посухи й підвищення рівня моря підсилюють одне одного

Парадокс виснаженої планети: як посухи й підвищення рівня моря підсилюють одне одного

Парадокс виснаженої планети: як посухи й підвищення рівня моря підсилюють одне одного

Втрати наземної води щодня дедалі більш суттєві.

Внаслідок надмірного забору підземних вод, тривалих посух і швидшого випаровування через зростання температур кількість доступної прісної води у світі стрімко зменшується. За новим дослідженням, цей процес — так зване «континентальне висушування» — настільки масштабний, що нині спричиняє підвищення рівня моря більше, ніж танення льодовиків, повідомляє NBC News.

Ці втрати води на суші можуть мати серйозні наслідки для доступу до питної води та вирощування продуктів харчування — навіть у найбагатших сільськогосподарських регіонах планети.

«Ми використовуємо дуже багато води, щоб вирощувати їжу», — наголошує Джей Фамільєтті, професор Університету штату Аризона й один із авторів дослідження. — «Якщо нічого не зміниться, постраждає продовольча безпека й загальна доступність води».

Дослідники застерігають: ці тенденції мають стати сигналом тривоги для громадськості, управлінців і політиків у всьому світі. Адже континенти висихають, кількість прісної води зменшується, а підвищення рівня моря пришвидшується.

Дослідження, опубліковане в журналі Science Advances, охоплює 20 років змін у стані внутрішніх водних ресурсів — озер, підземних водоносних горизонтів і вологи в ґрунті. Результати свідчать, що природний водний цикл на Землі порушено, і волога по-іншому циркулює між сушею, океанами та атмосферою.

Команда використовувала дані з чотирьох супутників NASA, які понад два десятиліття відстежували переміщення води по планеті — включно з таненням льодовиків і змінами підземних вод.

Зокрема, з 2014 року регіони, які й так страждали від посух, почали висихати ще швидше. Щороку територія таких регіонів збільшується на площу, удвічі більшу за Каліфорнію. У деяких випадках ці зони зливаються у велетенські «мега-посушливі» регіони, наприклад, від Центральної Америки до південної частини Великих рівнин у США.

«Основний висновок — вода є ключовим фактором змін як на суші, так і в океані», — зазначив Бенджамін Гемлінгтон, науковець NASA, який також працював із даними супутникових місій.

За словами дослідників, усі великі континенти, крім Гренландії та Антарктиди, зазнали безпрецедентного висушування з 2002 року. А три чверті населення планети живе в країнах, де прісна вода закінчується.

Паралельно з цим зростає рівень моря, що становить дедалі більшу загрозу для прибережних регіонів у всьому світі. Люди стикаються не лише з підтопленнями, а й з ризиком втрати страхового покриття — особливо в американських прибережних містах, де негода вже спричинила кризу на ринку страхування.

Причиною такого взаємозв’язку — між підвищенням рівня моря й втратою води на суші — є глобальний збій у водному балансі планети. Багато змін, як-от надмірний забір підземних вод, уже можуть виявитися незворотними — або залишатимуться незмінними тисячі, а то й десятки тисяч років, вважає професор Александр Сіммс з Університету Каліфорнії в Санта-Барбарі.

«Якщо ви забираєте воду з континентів, вона врешті потрапить в океан», — поясняє він. — «88% усіх опадів зрештою змиваються туди ж».

Хоч Сіммс і скептично ставиться до тези, що втрати води на суші вже переважаютьтанення льодовиків як чинник зростання рівня моря, інші дослідники вказують на масштабні наслідки цих змін.

«Супутникове відстеження води на континентах — критично важливий елемент», — вважає Гемлінгтон. — «Знаючи, куди саме рухається вода, ми краще зрозуміємо, чого чекати від посух, повеней і змін у водозабезпеченні у майбутньому».

Джерело матеріала
loader
loader