ЗМІ звинувати екоактивістів Закарпаття в освоєнні мільйонів на протидії вітроенергетиці, яку пропагували ще кілька років тому
ЗМІ звинувати екоактивістів Закарпаття в освоєнні мільйонів на протидії вітроенергетиці, яку пропагували ще кілька років тому

ЗМІ звинувати екоактивістів Закарпаття в освоєнні мільйонів на протидії вітроенергетиці, яку пропагували ще кілька років тому

Оксана Станкевич-Волосянчук, Олена Мудра, Наталія Вишневська та інші активісти розгорнули масштабну кампанію з протидії розвитку на Закарпатті вітроенергетики. При цьому ще кілька років тому вони активно пропагували ідею створення ВЕС і отримали за цю свою діяльність закордонні гранти, пише Facenews.

Станкевич-Волосянчук представляє ГО «Екосфера». Тісно із нею повʼязані й інші організації: «Ноосфера», «Код 21», «Save Пікуй», «Екодія», Українська Природоохоронна Група, Українська кліматична мережа, WWF-Україна, Greenpeace Україна, тощо. Ще в 2020-2021 роках «Екосфера» активно просувала ідею альтернативної енергетики для закарпатських громад, розвиток локальних мікро-мереж електрогенерації на основі існуючих природних ресурсів – сонця, вітру та води. Екологи на чолі з Станкевич-Волосянчук читали про це лекції і популяризували розвиток «зеленої» енергетики серед громад.

Втім, звертає увагу видання, все змінилось після початку повномасштабної війни і масової релокації бізнесу та інвесторів у відносно безпечну Закарпатську область. Риторика екоактивістів розвернулась на 180 градусів до протидії будівництву ВЕС, а в їхні організації стали вливати ще більше коштів.

За даними сервісу OpenDataBot, у 2020 році, коли Станкевич-Волосянчук за кошти американських платників податків рекламувала альтернативну енергетику для Закарпаття, дохід ГО «Екосфера» складав 1,67 млн грн, а активи організації рахувалися на рівні 273 тис грн. У 2022 році доходи ГО раптово зросли майже вдвічі – до 2,92 млн грн (активи збільшилися до 873 тис грн), а в 2023-му – вже до 3,95 млн грн. В 2024 – у офіційно показаний дохід зменшився до 1,3 млн грн, але активи досягли вже 976 тис грн.

Успішні фінансові результати у 2022-2023 роках співпали із активною судовою протидією екологів турецькій компанії ТОВ «Атлас Воловець Енерджі», яка планувала встановити 34 вітряків загальною потужністю 120 МВт на найдовшій полонині Закарпаття – Боржаві. У 2024 році справа закінчилась перемогою активістів у суді. Коли іноземців з Боржави «виперли», там вирішили будувати гірськолижний курорт втричі більший за Буковель. Але ці наміри особливого невдоволення екологів не викликали.

Олена Мудра

Facenews повідомляє, що в минулому Станкевич-Волосянчук співпрацювала з російською екологинею Тетяною Мінаєвою, яка працювала в уряді РФ, була членом Російської академії наук та партії Путіна «Единая Россия». Остання зустріч Станкевич-Волосянчук із Мінаєвою відбулась у Німеччині у жовтні 2023 року.

У 2020 році екоактивістка балотувалась від «Європейської солідарності», в наступного року почала співробітництіво зі скандальним нардепом Миколою Тищенком, який намагався стати «смотрящім» за Закарпаттям і створював тут свою бізнес-імперію. «Оксана Ігорівна діяла в його інтересах проти конкурентів по вирубці лісу, надаючи експертні висновки, а також допомогла пролобіювати призначення одізного корупціонера Михайла Банка головою закарпатської екоінспекції», – пише видання.

Автори матеріалу припускають, що бенефіціари акцій проти розвитку вітроенергетики на Закарпатті можуть ховатись у Москві. Адже відомо, що російські нафтогіганти фінансують екологічні ініціативи в багатьох куточках світу, щоб не втрачати надприбутки від торгівлі вуглеводнями. Відомо, що вони через фонд, пов’язаний з NordStream проводили фінансування німецьких екологічних організацій WWF (саме час згадати, що її крило WWF-Україна є великим другом «Екосфери»), BUND (Друзі Землі) та NABU (Асоціація охорони природи та біорізноманіття). А ті, в свою чергу, перекидають гроші українським екологам, зокрема через фонди, пов’язані з Віктором Медведчуком.

Джерело матеріала
loader
loader