Чи є майбутнє у вашої професії: яких працівників замінить ШІ
Чи є майбутнє у вашої професії: яких працівників замінить ШІ

Чи є майбутнє у вашої професії: яких працівників замінить ШІ

Які популярні професії невдовзі може замінити ШІ, залишивши працівників без роботи? На це запитання відповідає експерт із підприємницької діяльності Костянтин Круглов, концентруючись на п'яти професіях, які виявляються найуразливішими в найближчій перспективі

21% українських підприємців активно використовують штучний інтелект (ШІ) у своїй роботі. Ще 34% бізнесменів зізнаються, що планують інтегрувати ШІ у свою діяльність найближчим часом, йдеться у дослідженні Mastercard SME Index за 2024 рік. Які популярні професії невдовзі може замінити ШІ, залишивши працівників без роботи?

Український бізнес швидко зрозумів, що ШІ-інструменти — це чудова можливість зрости у прибутках, оптимізувавши робочий процес. Сьогодні ШІ використовують практично у всіх сферах. Він розробляє маркетингові та SMM-стратегії, пише рекламні тексти, створює дизайн продукції, робить якісні переклади, генерує різноманітний контент для соцмереж, програмує коди… Цей список можна продовжувати. Про те, що нові технології зараз в тренді, говорить і той факт, що на освітній курс з вивчення можливостей ШІ від компанії Netpeak Group та Мінцифри зареєструвалося понад 23 тисячі українських студентів! Це значить, що вже за кілька років ШІ стане невіддільною частиною життя кожного українського підприємця і суттєво переформатує ринок праці. Навіщо шукати композитора для створення джинґлу, якщо ШІ згенерує одразу кілька варіантів? Чи будете ви платити офіс-менеджеру, якщо ШІ-асистент може безплатно виконувати його функції? За 10 років зміни торкнуться практично кожної професії, але зараз в зоні ризику — ці п’ять напрямків.

1. Професії, пов’язані з фінансами

Згідно з опитуванням міжнародної аналітичної компанії Gartner, вже у 2024 році 58% компаній у всьому світі використовували ШІ для роботи з фінансами. 78% компаній доручили ШІ фінансове планування, 76% — бухгалтерський облік, а 64% — керування бюджетом. 92% опитаних зазначили, що завдяки ШІ-ініціативам показник рентабельності інвестицій ROI (Return on Investment), який показує, скільки прибутку або втрат отримано від вкладених коштів, завжди був "на рівні або вище".

У сфері фінансів ШІ може автоматизувати всі рутинні процеси й виключити людський фактор, який часто стає причиною помилок. Базовий аудит, складання фінансових звітів, перевірка транзакцій — все це алгоритми ШІ виконують швидше, краще і без вихідних. І хоча бухгалтери та фінансові аналітики поки що нікуди не дінуться, потреба в їх послугах зменшується. Особливо це стосується малого бізнесу, де підприємці економлять кожну гривню. Існує багато застосунків, які за допомогою ШІ виконують бухгалтерські функції. Додам, що ШІ використовується не лише в іноземному, а й в українському фінансовому софті.

2. Копірайтинг

Рекламу створену ШІ, ми щодня бачимо на телебаченні та в соцмережах. Її кількість збільшується у геометричній прогресії, адже ШІ за кілька секунд може написати рекламний текст чи створити потрібне вам фото. Наразі 71,7 % маркетологів використовують ШІ для складання планів текстів, а 68 % — для генерації ідей.

Раніше над створенням рекламного відео працювала велика команда, де кожен робив свою частину роботи. Зараз всі процеси — від генерації ідеї до кінцевого результату — може виконати одна людина. Звісно, якщо володіє інструментарієм ШІ. А інструментів для креативу — безліч. Вони допомагають створювати презентації з візуалізацією. Відповідно до вашого запиту генерують відео високої якості. Професійно озвучать ваш текст. А створити потрібну картинку чи фото за допомогою нейромережі сьогодні вміє кожний.

3. Деякі з IT професій

Більшу частину стандартних кодів вже зараз можна знайти в інтернеті, оскільки програмісти діляться ними один з одним для полегшення роботи. ШІ аналізує інформацію з відкритих джерел, швидко вчиться і може писати найпростіші програми. Самі розробники зізнаються, що користуються ШІ-програмами, щоб пришвидшити процес написання коду.

Особливо вразливими в IT-індустрії стали професії, в яких було багато рутини. Я кажу про Junior-програмістів та QA-тестувальників, які виконували прості завдання. Зараз їх витісняє ШІ. Штучний інтелект без проблем кодить та знаходить баги, тому айтішник — це вже не той, хто пише код. Це спеціаліст, який частину роботи делегує ШІ, а частину виконує сам, відповідаючи за кінцевий результат.

Важливо Кінець секретам у ChatGPT: як ваша особиста балаканина зі ШІ може стати судовим документом

4. Перекладацька діяльність

З появою ШІ якість машинного перекладу зросла в рази. Сучасні перекладачі розуміють контекст, тому добирають найвлучніші варіанти слів і в більшості випадків видають результат, який неможливо відрізнити від перекладу зробленого професійним перекладачем. Не дивно, що міжнародні компанії активно використовують ШІ-переклади для своїх сайтів, документації, інструкцій та спілкування з клієнтами.

Частиною роботи перекладача є не лише переклад текстів, а й переклад спілкування між людьми. Іноді присутність третьої особи може створювати небажане емоційне навантаження, тому ШІ як перекладач для ділових та дипломатичних зустрічей — ідеальний варіант. Переклад має бути точним, без емоцій та суб'єктивних оцінок. І в цьому перевага ШІ. Також він здатний швидко проаналізувати всі особливості мови та сленгу, щоб правильно перекласти книгу або статтю. Тож професійним перекладачам залишається менше роботи.

5. Адміністративні позиції

За звітом компанії McKinsey, понад 70% рутинних завдань офісних працівників — особливо це стосується асистентів та координаторів — можуть бути автоматизовані вже зараз. ШІ легко підлаштує графік під ваші потреби, проаналізує важливість задач. До того ж у вас буде доступ до ШІ-асистента 24/7. У звичайного працівника є робочий графік, який роботодавцю не можна порушувати. Тому офіс-менеджери, секретарі та референти — професії, які можуть зникнути першими.

82% світових компаній планують замінити офісних адміністраторів сopilot-помічниками, які будуть допомагати працівникам розв’язувати всі робочі питання. При цьому висококваліфіковані помічники керівників вищої ланки гарантовано залишаться з роботою. Чому? Тому що у ШІ немає людської інтуїції, він не може співпереживати босу чи підтримати його у кризовій ситуації. На це здатна лише людина. Так, в сучасному світі робота ШІ коштує значно дешевше, ніж праця реальних людей, але обираючи між ШІ та людиною, краще надавати перевагу людині.

Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Важливо Мертве слово ШІ: як штучний інтелект закладає бомбу під систему освіти
Джерело матеріала
loader
loader