Найбільш гучні справи які розслідує НАБУ на Кіровоградщині
Найбільш гучні справи які розслідує НАБУ на Кіровоградщині

Найбільш гучні справи які розслідує НАБУ на Кіровоградщині

Найбільш гучні справи які розслідує НАБУ на Кіровоградщині

За останні роки НАБУ та САП розслідували десятки справ, пов’язаних із корупцією в Кіровоградській області. Фігурантами були прокурори, судді, посадовці облдержадміністрації та керівники державних підприємств. Ці провадження стосувалися розкрадань бюджетних коштів, вимагання хабарів і службового підроблення — загалом ідеться про десятки мільйонів гривень збитків, зазначає місцеве видання “Гречка“.

Деякі з цих справ завершилися реальними вироками: Вищий антикорупційний суд призначав посадовцям покарання у вигляді ув’язнення, конфісковував майно та зобов’язував обвинувачених сплатити збитки державі або перераховувати кошти на підтримку ЗСУ.

Водночас багато з цих справ роками не могли дійти до розгляду в суді. Причина — нереформовані місцеві суди, де судді масово заявляли самовідводи через особисті зв’язки з фігурантами справ. Через це справи безрезультатно «кочували» між судами. Лише після створення Вищого антикорупційного суду вдалося зрушити частину процесів з місця.

Справа прокурора

У січні 2017 року, за версією слідства, заступник прокурора Кіровоградської області Олексій Варакін запропонував своєму колезі військовому прокурору хабар — тисячу доларів. За ці гроші він нібито просив не подавати апеляцію у справі про оренду землі, яку військова прокуратура Південного регіону вела в інтересах Міністерства оборони. Передачу грошей зафіксували на відео в кабінеті прокурора, і Варакіна затримали одразу після цього.

Ця справа дає відповідь на одне з найпоширеніших питань, чому у справах НАБУ нібито немає вироків.

Розуміючи, що прокурор такого рівня має купу зв’язків у суддівській системі, прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури тоді просили Вищий спеціалізований суд України спрямувати справу в іншу область. Суд їм відмовив. Захист підсудного теж заперечував.

Відтак обвинувальний акт за звинуваченням експрокурора НАБУ подало до тоді ще Ленінського райсуду Кропивницького у червні 2017 року. Проте розгляд не почався — судді почали масово заявляти відводи через низку підстав. В одного судді дружина працювала з жінкою прокурора, в іншої судді діти вчилися в одному класі з дитиною прокурора, ще один суддя посилався на особисте знайомство.

Так справа «кочувала» до Світловодського міськсуду. Там розгляд також не почався. Судді повертали обвинувальний акт до Спецантикорупційної прокуратури. Та своєю чергою це оскаржувала.

Зрештою справу передали до Знам’янського міськрайонного суду. У вересні 2019 року в Україні нарешті запрацював Вищий антикорупційний суд. Його створили через подібний «футбол» нереформованих місцевих судів. Відтак справу за підсудністю передали до Антикорсуду.

Попри те, що справу почали слухати спочатку, а також ускладнення роботи через пандемію коронавірусу, у січні 2022 року Вищий антикорупційний суд виніс вирок. Варакіна засудили до шести років в’язниці, конфіскували половину майна, позбавили звання і заборонили обіймати державні посади на 3 роки.

Однак після вироку його захист подав апеляцію. У березні 2022 року стало відомо, що Варакіна мобілізували до війська. Через це суд задовольнив клопотання адвоката і призупинив розгляд апеляції до звільнення підсудного зі служби. Це передбачено законодавством. Таке рішення ухвалили у травні 2022 року.

«Червоний землероб»

У квітні цього року Вищий антикорупційний суд визнав винними у розкраданні зерна на 20 мільйонів гривень колишню виконувачку обов’язків директора держпідприємства «Червоний землероб» Любов Реву, а також підприємців Олександра та Наталю Стеценків. За версією слідства, злочинна схема передбачала фіктивні договори і підробку документів для вивезення зерна з держпідприємства.

Суд призначив Реві покарання у вигляді 8 років ув’язнення, заборонив їй обіймати керівні посади протягом трьох років і конфіскував усе майно. Олександр Стеценко отримав 9 років ув’язнення, а Наталія Стеценко — 8 років, також із забороною на керівні посади та повною конфіскацією майна.

Окрім тюремних строків, суд стягнув з усіх трьох солідарно понад 109 тисяч гривень процесуальних витрат. Наразі у справі призначене апеляційне слухання.

Це не перша справа Реви. У вересні 2022 року Вищий антикорупційний суд засудив жінку та її спільника Максима Замрикота.

Найбільш гучні справи які розслідує НАБУ на Кіровоградщині - Фото 2
Фото: Суспільне Кропивницький

За метеріалами справи, у 2016 році вони намагалися незаконно заволодіти 3,5 мільйона гривень, уклавши фіктивні договори на юридичні послуги. Гроші так і не отримали, але суд визнав їх винними у замаху на привласнення майна та службовому підробленні.

Обох засудили до семи років позбавлення волі з конфіскацією половини майна. Реві також заборонили обіймати керівні посади протягом трьох років.

Справа переглядалася в апеляції та касації, але по суті вирок залишився в силі. Водночас, через тривалий судовий розгляд по цій справі за законом підсудних звільнили від відбування покарання через сплив строку давності.

Справа «Креативу»

У липні 2023 року Вищий антикорупційний суд визнав винним колишнього голову агрохолдингу «Креатив» Юрія Давидова. Він уклав угоду зі слідством і визнав, що допомагав екснардепу Станіславу Березкіну вивести 20 мільйонів доларів кредиту, який Ощадбанк надав агрохолдингу. Гроші виводили через офшори під виглядом купівлі тропічної олії, а згодом легалізували.

Суд призначив Давидову п’ять років умовно з трирічним іспитовим строком, заборонив обіймати керівні посади та зобов’язав його відшкодувати Ощадбанку частину збитків — 150 тисяч гривень.

У 2019 році НАБУ і САП повідомили про підозру Станіславу Березкіну, як організатору схеми. Але Верховна Рада не надала дозвіл на його притягнення та затримання, а в листопаді 2020 року Березкін помер — кримінальне провадження щодо нього закрили.

Судовий розгляд триває. У ній більш ніж десяток обвинувачених, зокрема син і донька Березкіна Максим та Вікторія. Наступне засідання призначене на 5 серпня.

berez

Корупція в ОДА

У 2020 році керівник патронатної служби Кіровоградської ОДА Сергій Шевченко за вказівкою тодішнього голови ОДА Андрія Балоня вимагав хабар від керівника обласної Держпродспоживслужби. Спочатку — 110 тисяч гривень щомісяця, згодом — 15% від усього обороту установи. Під час передачі другого траншу в 250 тисяч гривень Шевченка затримали. Слідство вилучило у фігурантів мільйони готівки.

Шевченко визнав провину, уклав угоду з прокурором, дав показання проти Балоня й погодився перерахувати 2,5 мільйонів гривень на підтримку ЗСУ. ВАКС призначив йому 5 років ув’язнення від яких звільнив на підставі вказаної угоди з іспитовим стоком на 3 роки. Також йому заборонили обіймати державні посади на 2 роки.

Справа за звинуваченням Андрія Балоня наразі на паузі через його мобілізацію.

Розкрадання на «Червоний землероб»

У травні Верховний Суд підтвердив вироки Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Антикорусуду у справі про розкрадання зерна державного підприємства «Червоний землероб».

За рішенням цих судів власницю фірми «Вел-Авто-Транс» Наталію Лисенко засудили до 8 років колонії, а ексдиректора компанії «Канівавто» Сергія Молодика — до 4 років умовно.

Суд також зобов’язав їх сплатити понад 749 тисяч гривень збитків і конфіскував частину майна.

Хабарництво в Апеляційному суді

У березні Вищий антикорупційний суд затвердив угоду про визнання винуватості, яку уклали прокурор САП і В’ячеслав Даньшин — пособник судді Кропивницького апеляційного суду Володимира Гончара.

Суд визнав Даньшина винним у пособництві в отриманні хабаря й призначив йому 5 років позбавлення волі умовно з іспитовим строком, забороною обіймати державні посади протягом одного року.

Також Даньшин зобов’язався перерахувати 50 тисяч гривень на підтримку Збройних сил України. Він перебуватиме під наглядом органу пробації й не зможе виїжджати за кордон без погодження.

У 2024 році суддю Гончара звільнили. Справа за його звинуваченням у хабарництві на розгляді в суді.

Розкрадання на державних землях

У травні цього року Вищий антикорупційний суд затвердив угоду про визнання винуватості, укладену з ексдиректором державного підприємства «Дослідне господарство «Ставидлянське» Олександром Малюгою. Підприємство базується у колишньому Олександрівському, нині — Кропивницькому районі області.

Малюгу визнали винним у зловживанні службовим становищем, через що держпідприємству завдано збитків на понад 28,5 мільйонів гривень.

Малюзі призначили 3 роки позбавлення волі від умовно, штраф 17 тисяч гивень і заборону на керівні посади протягом року. За умовами угоди він має відшкодувати 2,5 мільйонів гривень збитків та перерахувати 500 тсяч гривень на фонд «Повернись живим».

У межах цієї справи Антикорупційний суд також заочно заарештував Олександра Євдокимова — ексзаступника директора центру «Торговий дім НААН». За даними слідства, він організував схему з продажу зерна за заниженими цінами і обготівковував прибуток, завдавши державі десятки мільйонів збитків. У липні цього року суд призначив до розгляду справу Євдокимова.

Неіснуюче добриво

У квітні цього року ВАКС затвердив угоду між прокурором САП і Юрієм Малишенком, колишнім керівником Центрального відділку держпідприємства «ДГ Елітне», що у Созонівці у справі про заволодіння 16,7 мільйонів гривень.

Схема полягала в укладанні фіктивних договорів на постачання біодобрив, які підприємство не отримувало. Після підробки актів виконаних робіт кошти переводили в готівку й розподілялися між учасниками схеми.

Суд визнав Малишенка винним і призначив 7 років позбавлення волі, але звільнив від реального відбування покарання з іспитовим строком 3 роки. Йому заборонено обіймати керівні посади протягом 3 років. Частину застави у сумі 1 мільйон гривень перерахують на користь держпідприємства «ДГ Елітне».

У справі Вікторії Полтавченко, яка певний час обіймала посаду керівника цього держідприємства, також призначене слухання. В рамках цієї справи вона оголошена у розшук.

Хабарництво в суді

У липні цього року ВАКС затвердив угоду про визнання винуватості Олени Долі та Світлани Муравйової.

За версією слідства, ці помічниці суддів Кіровського (нині Фортечного) райсуду Кропивницького діяли за вказівкою судді Олександрівського райсуду Павла Івченка, який організував схему уникнення відповідальності за водіння напідпитку. Ухвалу про закриття справи водія підробили від імені іншої судді, яка про це не знала. За це Івченку передали тисячу доларів.

Помічниці уклали угоду зі слідством, отримали по 4 роки умовно з півторарічним випробувальним строком, зобов’язались свідчити проти Івченка та передали заставу в сумі майже 100 тисяч гривень на підтримку ЗСУ.

Івченка наразі судять за зловживання впливом, а ВРП у 2025 році звільнила його з посади.

Справа Клюкіної

Вищий антикорупційний суд продовжує розгляд справи колишньої керівниці відділу прокуратури Кіровоградської області Світлани Клюкіної, яку обвинувачують у вимаганні в 2016 році та отриманні 6800 доларів хабара за неподання апеляції у кримінальній справі. Разом із нею фігурує Сергій Льовін, якого слідство вважає пособником.

Через неодноразові неявки до суду без поважних причин ВАКС оштрафував її на понад 6 тисяч гривень, хоча відмовив у примусовому приводі.

Як і у справі прокурора Варакіна провадження щодо Клюкіної спершу розглядалося місцевими судами. Після створення ВАКС, підсудність справи змінили.

Нагадаємо, 263 депутати Верховної Ради 22 липня підтримали у другому читанні законопроєкт №12414. За оцінками експертів, цей проєкт створює пряму загрозу незалежності Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Згідно із законом, НАБУ і САП фактично підпорядковуються Генеральному прокурору.

Автор: Анастасія Зубова

Джерело: ГРЕЧКА

Tweet
Джерело матеріала
loader
loader