Без Starlink в Херсоні та Криму: яку альтернативу можуть використати ЗСУ, — експерт
Без Starlink в Херсоні та Криму: яку альтернативу можуть використати ЗСУ, — експерт

Без Starlink в Херсоні та Криму: яку альтернативу можуть використати ЗСУ, — експерт

Збройні сили України можуть впоратись зі збоєм Starlink, оскільки у Європі є мінімум дві альтернативні системи. Крім того, починають працювати мультитермінали, які розв'яжуть вбережуть від повторення інцидентів з відключеннями в Криму та в Херсонській області.

Компанія Starlink протягом двох годин зуміла виправити збій, який стався на 7 тисячах супутників, зауважив експерт із космічної діяльності, ексрадник голови Державного космічного агентства України Андрій Колесник в інтерв'ю "Українському радіо". На його думку, якщо станеться ще один такий випадок, а ЗСУ підготуються, то колапсу не буде. Втім альтернативні системи мають певні проблеми, пролунало в ефірі.

Колесник пояснив, що замість супутників підприємця Ілона Маска є можливість залучити системи OneWeb та Intelsat. З його слів, вони доповняють можливості Starlink, але все ж не можуть його повністю замінити.

"Starlink надає на сьогодні найбільшу швидкість, найбільший найменший час відклику. І таким чином можна говорити, що вони можуть тільки доповнювати роботу системи Starlink, але повністю замінити на них неможливо", — наголосив експерт з космічної діяльності.

Зі слів Колесника, на полі бою вже з'явились альтернативні термінали, але їх надто мало: є сотні одиниць, тоді як терміналів Маска — близько 50 тис. При цьому є компанії з супутниками відразу на трьох рівнях — це "гібридні архітектурні супутникові системи". Супутники розміщені на висоті 36 тис. км (геостаціонарна орбіта), на 20 тис. км (середня орбіта) та 500-1000 км (орбіта Starlink). Таким чином можна використовувати відразу кілька видів супутникового зв'язку за допомогою спеціальних мультитерміналів. Особливість мультитерміналів — можливість перемикатись між різними супутниками залежно від потреб та наявних проблем, пояснив він.

"Протягом найближчого року [мультитермінали] вже запрацюють і дадуть можливість взагалі не бути залежним від якоїсь одної системи, а швидке перемикання між іншими системами буде для тих терміналів головною задачею", — підсумував Колесник.

Збій Starlink — деталі

Зазначимо, 24 липня командувач Сил безпілотних систем Робер "Мадяр" Бровді повідомив про збій Starlink на фронті в Україні. Тоді з пресслужба компанії підтвердила, що виникли проблеми з 7 тис. супутників. Через 2,5 години віцепрезидент компанії Майкл Ніколс повідомив, що систему відновили, а причина проблем — "збій ключових внутрішніх програмних служб".

Військовий та експерт з радіотехніки Сергій Бескрестнов "Флеш" розповів, що відбулось на фронті під час збою Starlink. З його слів, частина командирів підготувалась до такого сценарію і підрозділи не втратили боєздатність. Подібні ситуації показують, що слід заздалегідь готувати альтернативні канали зв'язку, що б "не молитись на Starlink".

Нагадуємо, Фокус зібрав інформацію про збій Starlink та опитав експертів, які наслідки цієї проблеми та як їх подолати.

Теги за темою
війна Збройні сили України
Джерело матеріала
loader
loader