28 липня відзначається День вшанування пам’яті Захисників і Захисниць України, учасників добровольчих формувань, а також цивільних осіб, які були страчені, закатовані або загинули у полоні. Ініціатором встановлення пам'ятної дати став військовослужбовець ЗСУ Святослав «Калина» Паламар.
Історія пам'ятної дати
Датою Дня пам'яті загиблих у полоні не випадково обрано 28 липня. Це дата здійснення терористичного акту у ніч на 29 липня 2022 року російськими військами в селищі Молодіжному Оленівської селищної ради проти українських військовополонених — захисників «Азовсталі» в Маріуполі. Під час вибуху, який відбувся на території колишньої виправної колонії у смт Оленівка на ТОТ Донецької області, була знищена будівля, де утримували українських військовополонених.
Цей теракт, який скоїла РФ, став одним з найжахливіших. Під час теракту загинуло щонайменше 53 українські захисники, ще понад 130 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Цей злочин проти українських оборонців став грубим порушенням норм міжнародного гуманітарного права, яке чітко регламентує гуманне поводження з військовополоненими та зобов’язує державу, яка їх утримує, гарантувати їхню безпеку та життя.
З метою збереження та гідного вшанування пам'яті та героїзму Захисників та Захисниць України, учасників добровольчих формувань та цивільних осіб, які були страчені, закатовані або загинули у полоні встановлено 28 липня – День пам`яті на державному рівні.
Започаткування дня пам'яті є не лише важливим кроком у збереженні національної історії, але і актом глибокої поваги до тих, хто ціною свого життя став на захист нашої держави.
У травні росіяни поблизу селища Удачне взяли в полон двох українських військових та розстріляли їх у лісосмузі. Цього ж місяця поблизу села Новопіль окупанти з автоматів розстріляли трьох військовополонених.