З Реєстру сортів рослин виключено яблуні Айдаред та Голден Делішес — через несплату збору на їх підтримку
З Реєстру сортів рослин виключено яблуні Айдаред та Голден Делішес — через несплату збору на їх підтримку

З Реєстру сортів рослин виключено яблуні Айдаред та Голден Делішес — через несплату збору на їх підтримку

Нещодавно на засіданні робочої групи з розсадництва та охорони прав на сорти рослин керівництво Українського інституту експертизи та сортів рослин проінформувало учасників заходу, що понад 6 тис. сортів рослин виключено з Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, — через відсутність сплати збору за підтримку.

Про це повідомляється на сторінці в мережі Facebook Асоціації «Укрсадпром», пише Суперагроном. 

Зазначається, що в тому числі з Реєстру зникло багато сортів плодово-ягідних та горіхоплідних культур, серед них такі як смородина Ювілейна Копаня, груша Конференція, яблуні Айдаред, Голден Делішес та багато інших.

«У 2022 р. було прийнято закон, що дозволяв правовласникам призупинити сплату зборів за підтримання чинності об’єктів інтелектуальної власності (торгових марок, винаходів, сортів рослин, тощо) на період воєнного стану, що призвело до зниження надходжень на рахунки Інституту експертизи сортів рослин. Щоб компенсувати недоотримані кошти, УІЕСР пролобіював безпрецедентне підвищення зборів за підтримку сортів у Реєстрі (спочатку на 150%, а згодом ще майже на 300%). Окрім того, передбачається, що на кожні наступні 5 років розмір зборів буде подвоюватися», — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що сорти плодово-ягідних та горіхоплідних культур зазвичай використовуються досить тривалий час і, для прикладу, для сорту, що міститься в Реєстрі більше 15 років, правовласник має сплачувати за підтримання прав інтелектуальної власності та за право на поширення 17400 грн щороку. Це більше, ніж у США та співставно з розміром збору для всіх країн ЄС разом взятих, кажуть фахівці.

«Асоціація «Укрсадпром» зверталася до Міністерства з запитом щодо доцільності встановлення таких високих зборів, враховуючи вплив, який це матиме на доступність сортів для вітчизняних виробників. На жаль, відповіді на це звернення так і не було отримано», — наголошується в повідомленні.

Джерело матеріала
loader
loader