Споживча інфляція демонструє стійке зниження - Нацбанк
Споживча інфляція демонструє стійке зниження - Нацбанк

Споживча інфляція демонструє стійке зниження - Нацбанк

Інфляція в Україні у вересні 2025 року була нижчою за прогнозну - через істотне здешевлення овочів та послаблення цінового тиску на ринку фруктів, однак загалом тиск на ціни залишався значним.

Як передає Укрінформ, про це повідомив у коментарі Національний банк України.

"Фактична траєкторія інфляції залишалася нижчою, ніж прогнозна, опублікована в липневому Інфляційному звіті, через вплив суттєвого здешевлення овочів та послаблення цінового тиску на ринку фруктів. Натомість сповільнення базової інфляції було близьким до прогнозу, а її сезонно скориговані показники і далі вказували на збереження досить стійкого фундаментального цінового тиску", - йдеться в повідомленні.

Зазначається, що річні темпи зростання цін на сирі продукти харчування надалі сповільнювалися - до 18,1% рік до року.

Більшість овочів подешевшали в річному вимірі завдяки високим врожаям, а також внаслідок непридатності деяких видів продукції до тривалого зберігання. Зокрема, у річному вимірі знизилися ціни на капусту, перець, огірки, буряк, моркву, цибулю, картоплю та помідори. Різко сповільнилися темпи зростання цін на всі фрукти. Зростання цін на яйця також пригальмувало; знижувалися темпи подорожчання борошна та окремих круп.

Як наголосили в НБУ, уповільнилося зростання цін на молоко та вперше за тривалий час - на м’ясо птиці. Натомість швидше зростали в ціні свинина та яловичина - через цьогорічне скорочення поголів’я худоби.

Базова інфляція надалі знижувалася - до 11,0%. Зокрема, подорожчання оброблених продуктів сповільнилося до 16,8% р/р. Так, пригальмувало зростання цін на хліб, соняшникову олію, деякі види молочної продукції, безалкогольні напої, однак швидшими темпами зростали ціни на оброблену рибу та морепродукти.

Зростання вартості непродовольчих товарів також сповільнилося - до 2,3% р/р.

Інфляція послуг була незмінною - 14,1%, а її динаміка - різноспрямованою. З одного боку, пришвидшилося подорожчання послуг вищої освіти, кафе і ресторанів, особистого догляду. З іншого - сповільнилося зростання цін на амбулаторні послуги, плати за оренду квартири та цін на інші освітні (крім вищої освіти) послуги.

Темпи зростання адміністративно регульованих цін сповільнилися незначно - до 10,7% р/р. Таку динаміку в НБУ пов'язують зі зниженням темпів подорожчання тютюнових виробів і більш швидким зростанням цін на алкоголь.

Сповільнення темпів зростання цін на паливо до 4,7% річних у Нацбанку пояснюють здебільшого ефектом бази порівняння. Адже ціни на основні види палива у вересні майже не змінювалися.

"Упродовж останніх місяців споживча інфляція очікувано закріпилася на траєкторії стійкого зниження. Сповільнення інфляції спостерігалося за широким переліком складових. Водночас фундаментальний ціновий тиск залишався значним, про що свідчили як сезонно скориговані показники базової інфляції загалом, так і стійка інфляція послуг зокрема", - підсумували в НБУ.

Як повідомлялось, у вересні 2025 року інфляція в Україні сповільниласядо 11,9% у річному вимірі. У місячному вимірі ціни зросли на 0,3%.

Теги за темою
Нацбанк
Джерело матеріала
loader
loader