/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2Fca30ac7595b5f6d0406965a84c8a19b9.jpg)
Міністр Олексій Соболєв провів зустріч з бізнесом: бронювання, військові ризики та загроза для цілих галузей
У центрі уваги опинилися питання, що стосуються виживання підприємств в умовах війни: від бронювання співробітників та критичної нестачі кваліфікованих кадрів до страхування воєнних ризиків у прифронтових зонах. Бізнес-спільнота також попередила про загрозу для цілих галузей, як-от виробництво будматеріалів, через втрату доступу до стратегічної сировини. Міністр обіцяє не лише фіксувати проблеми, але й створювати робочі групи для їх системного вирішення.
Кадри, війна та прифронтова зона
Олексій Соболєв наголосив на важливості постійного "живого діалогу" з підприємцями, щоб оперативно реагувати на виклики. Серед найгостріших проблем, які обговорювалися, були:
Бронювання та кадри: Вирішення питань бронювання співробітників та критична нестача кваліфікованих кадрів, що гальмує роботу підприємств.
Воєнні ризики: Підтримка підприємств, що працюють у прифронтових регіонах, та механізми страхування їхніх воєнних ризиків.
Сировинний дефіцит і бюрократія
Особливе занепокоєння викликали проблеми, пов’язані з релокацією та дозвільними документами. Найбільший "головний біль" для бізнесу — втрата сировинної бази:
"Виробники будівельних матеріалів повідомили про втрату доступу до родовищ, наприклад, каолінової глини, що ставить під загрозу цілі галузі," — повідомив Олексій Соболєв. — "По таких складних питаннях ми домовилися створювати робочі групи".
Адаптація до ЄС та аграрні виклики
Значна частина розмови була присвячена європейській інтеграції та її вимогам. Бізнес активно цікавиться:
- Відтермінуванням механізму вуглецевого мита (CBAM).
- Питанням розрахунку емісій (EcoVadis) для експортерів.
- Високою вартістю реєстрації в REACH для постачальників хімії.
Для аграрного сектору найбільш обговорюваними залишаються експортні мита на сою та ріпак, а також проблеми з проходженням кордону в системі "єЧерга" та впровадженням електронних товарно-транспортних накладних (е-ТТН).
"Пульс" — інструмент швидкого реагування
Міністр нагадав, що для збору скарг та звернень бізнесу ефективно працює платформа "Пульс". Завдяки цим зверненням вже вдалося досягти реальних результатів:
"Саме завдяки зверненням через Пульс нам вже вдалося вирішити ряд питань: прийняти порядок надання часткової компенсації втраченого майна, запровадити систему управління ризиками при інспекційних перевірках, а також – автоматичного продовження відстрочки від мобілізації з 1 листопада (подати заяву можна через Резерв+ або в ЦНАПі)".
На завершення Соболєв подякував підприємцям за відвертість і пообіцяв продовжувати діалог на регулярній основі.

