/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F70dd283c0852791d7d3ba2eb0337dfdb.jpg)
Катар оголосив форс-мажор: найбільші експортери газу та нафти зупиняють виробництво
Війна на Близькому Сході загрожує глобальній економіці безпрецедентною кризою, оскільки всі експортери енергоносіїв у регіоні Перської затоки можуть зупинити виробництво найближчими днями.
Як передає "Хвиля", про це повідомляє Financial Times із посиланням на міністра енергетики Катару Саада аль-Каабі.
За його словами, навіть за умови негайного припинення бойових дій Катару знадобляться "тижні або місяці" для повернення до нормального циклу постачань. Країна вже була змушена оголосити форс-мажор після удару іранського безпілотника по найбільшому заводу з виробництва зрідженого природного газу у Рас-Лаффані.
"Це обвалить економіку світу. Якщо ця війна триватиме кілька тижнів, це вплине на зростання ВВП у всьому світі. Ціни на енергоносії для всіх зростуть. Виникне дефіцит деяких продуктів і ланцюгова реакція зупинки заводів", - заявив аль-Каабі.
Міністр прогнозує, що ціна на нафту може злетіти до 150 доларів за барель вже за два-три тижні, якщо танкери та інші торговельні судна не зможуть проходити через Ормузьку протоку. Ціни на газ ризикують зрости майже вчетверо - до 40 доларів за мільйон британських теплових одиниць.
Рух суден ключовою протокою практично зупинився після того, як США та Ізраїль розпочали атаки на Іран. Щонайменше 10 суден зазнали ударів, страхові премії різко зросли, а судновласники відмовляються ризикувати екіпажами.
Попри заяви президента США Дональда Трампа про те, що американський військово-морський флот супроводжуватиме комерційні судна, Катар вважає цей маршрут надто небезпечним через близькість до берега та ризик стати мішенню замість військових кораблів.
Загроза атак вже змусила Катар екстрено евакуювати близько 9000 працівників з морських об'єктів. Відновлення видобутку в країні, яка є другим за величиною виробником ЗПГ у світі, не почнеться до повного припинення бойових дій.
Нагадаємо, що попри глобальні ризики, загострення конфлікту на Близькому Сході поки не несе критичної загрози для вартості пального на українських заправках. Як раніше пояснив економіст Олег Устенко, вітчизняні мережі АЗС можуть використати цей інформаційний шум лише для штучного завищення цін, тому експерт закликає не піддаватися паніці.

