Експерт розкрив результати саміту НАТО для України
Експерт розкрив результати саміту НАТО для України

Експерт розкрив результати саміту НАТО для України

Експерт розкрив результати саміту НАТО для України

Зокрема, союзники зобовʼязались надати 70 млрд євро допомоги у цьому році.

Саміт НАТО в Анкарі не приніс уточнень щодо вступу України для Альянсу, але у декларації зʼявилась важлива формула про те, що "Україна сприяє трансатлантичній безпеці". У статті "НАТО 3.0: що саміт в Анкарі змінив для України" завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Іжак наголосив, що українська тема була присутня майже в кожному великому сюжеті, і це є важливим результатом.

Як пише Іжак, статус України на саміті був високим політично, але обмеженим юридично: Рада Україна — НАТО не відбулася на рівні лідерів, а протокольна присутність Володимира Зеленського виглядала скромнішою, ніж раніше. 

"Водночас виступ Володимира Зеленського на оборонно-промисловому форумі, спільні заяви з генеральним секретарем і двосторонні контакти не дають підстав говорити про кризу у відносинах України з Альянсом", — наголошує Іжак.

Експерт заявив, що результати саміту для України складаються з трьох шарів

  • 70 млрд євро підтримки цього року та зобов’язання союзників забезпечити щонайменше еквівалентний рівень наступного;
  • фактичне зміщення основної фінансової ваги безпекової допомоги Україні на Європу і Канаду;
  • інструменти довгострокової підтримки: PURL, NSATU і JATEC.

Іжак пояснює, що через PURL союзники купують для України американську зброю, а NSATU підтримує координацію навчання, ремонту, передачі обладнання і логістики на території союзників. Тим часом JATEC переводить український бойовий досвід у спільний аналіз, навчання і практики НАТО. Він наголошує, що останнє ще нещодавно виглядало фантастикою: раніше Київ сам намагався імплементувати стандарти НАТО, а виявилося, що це дорога з двостороннім рухом.

"Реальність така: НАТО не надало ознак готовності негайно включити Україну у спільну оборону та прийняти союзницькі зобов’язання щодо неї. Але НАТО інтенсивно готується до світу, в якому Європа вже не зможе, як раніше, покладатися на США у конвенційній обороні, а Україна може взаємодіяти з Альянсом як джерело бойового і технологічного досвіду сучасної війни. Україні не можна погодитися на те, щоб підтримка з боку Альянсу стала замінником членства. Але так само не можна втратити шанс стати частиною оборонної економіки НАТО 3.0", — резюмує Іжак.

Нагадаємо, вчора Трамп провів зустріч із Зеленським на полях саміту НАТО. Під час спілкування з журналістами він заявив, що український лідер добре виконує свою роботу.

Джерело матеріала
loader
loader