/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F7823954bc6d1b0ff23342337bd3dc316.jpg)
Експосолці Стефанішиній не внесли заставу: чи чекає на неї зміна запобіжного заходу?
Історія навколо Ольги Стефанішиної, колишньої віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, а згодом експосолки України в США, почала набувати обертів із новою силою на початку серпня. 6 серпня Вищий антикорупційний суд обрав їй запобіжний захід у вигляді застави розміром 6 мільйонів гривень.
За правилами Кримінального процесуального кодексу, на внесення застави відводилося п'ять днів. Однак до вечора 11 серпня кошти так і не надійшли на рахунок суду. Ця подія відкрила шлях для прокурорів клопотати про зміну запобіжного заходу, що може мати серйозніші наслідки для пані Стефанішиної.
Паралельно з цим, 11 серпня Апеляційна палата ВАКС отримала апеляційну скаргу від адвокатів Стефанішиної. Захист оскаржує рішення про обрання запобіжного заходу, прагнучи скасувати або змінити умови, встановлені судом першої інстанції. Таким чином, доля справи переходить до апеляційного суду.
Нову підозру Ольга Стефанішина отримала 5 серпня. Слідство вважає, що вона може бути причетна до одного епізоду незаконного збагачення та двох епізодів недекларування майна. Зокрема, йдеться про незадекларовані дві київські квартири, витрати на їхній ремонт, оренду житла, користування автомобілем Mercedes-Benz, а також оплату авіаквитків і лікування матері.
Прокурори наполягали на заставі у понад 13 мільйонів гривень, однак суд визначив суму в 6 мільйонів гривень. Сторона обвинувачення також заявляла про можливі ризики, такі як переховування від суду, вплив на свідків та потенційний вплив на конкурсні комісії й результати призначень.
Сама Ольга Стефанішина провину заперечує, стверджуючи, що їй "не було й немає чого приховувати", та заявляючи, що ставиться до процесуальних дій спокійно. Рішення Апеляційної палати ВАКС стане ключовим у подальшому розвитку цієї справи.
Ця справа розгортається на тлі попередніх звинувачень. Раніше з'ясувалося, що Ольга Стефанішина, очолюючи Міністерство юстиції у період з вересня 2023 року до лютого 2024 року, могла впливати на конкурс із відбору керівника Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).
Прокурор у суді зачитав листування Стефанішиної з державним секретарем Міністерства юстиції Олександром Буханевичем, які, за версією слідства, можуть свідчити про її вплив на конкурсну комісію. В одному з повідомлень Буханевич просив дати вказівки та порадити, кого підтримати на посаду голови комісії, а в іншому листуванні вони обговорювали кандидатів на посаду керівника НАЗК. 3 серпня президент Володимир Зеленський звільнив Стефанішину з посади посла в США, хоча вона сама заявляла, що рішення про відставку прийняла з особистих обставин.
"Будь-які процесуальні дії – це частина законної роботи правоохоронної системи, а не встановлена провина. Я ставлюся до цих подій спокійно і без зайвих емоцій, а галас навколо цієї історії більше схожий на бурю в склянці води", — зазначила Стефанішина, коментуючи оголошення їй нової підозри від НАБУ і САП. Вона також підкреслила, що "їй не було й немає чого приховувати", адже "понад рік тому публічно й докладно коментувала питання щодо нерухомості та надавала журналістам необхідні документи стосовно квартири", як повідомило hromadske.
У разі невнесення застави прокурор може звернутися до суду з клопотанням про зміну запобіжного заходу, що є стандартною процедурою згідно з Кримінальним процесуальним кодексом.
Поки Апеляційна палата ВАКС готується розглянути скаргу захисту, доля Ольги Стефанішиної залишається невизначеною. Ця справа не лише привертає увагу до питань декларування та законності статків, а й підкреслює складність антикорупційних процесів в Україні.

