Андрій Клюєв: бізнесмен і чиновник часів Януковича, який втік від правосуддя в Росію
Андрій Клюєв є одним з найвпливовіших представників Партії регіонів. Свого часу він був "правою рукою" Януковича, завдяки чому в уряді Азарова очолював Адміністрацію Президента і тричі обирався Віце-прем'єром. "Кинувши" українські банки на 28 мільярдів гривень, а також залишивши після себе шлейф інших скандалів, олігарх зберіг більшу частину свого бізнесу, який тепер "годує" його в Росії.
1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Чутки і компромат
6. Статки і джерела доходів
Біографія
Клюєв Андрій Петрович - родом з Донецька. Дата народження: 12 серпня 1964 року. Є відомим українським бізнесменом і політиком. Був одним із найвпливовіших членів Партії Регіонів. Тричі призначався Віце-прем'єром країни.
Сім'я
Батько Андрія Клюєва був шахтарем, мати - шкільним вчителем. Жили добре, оскільки глава сімейства заробляв на шахті величезні на той час гроші - 600 рублів на місяць. Забезпечуючи сім'ю, батько того ж навчав своїх синів. Можливо тому Андрій проміняв кар'єру вченого на підприємницьку діяльність.
Брат бізнесмена Сергій Клюєв також був нардепом-регіоналом. Разом вони заснували компанію "Укрпідшипник", яка контролює низку підприємств різних напрямків.
Дружина Андрія Клюєва працює в корпорації чоловіка заступником гендиректора. Разом вони виховують трьох синів. Старший з дітей навчався спочатку в швейцарській школі (разом з сином Ахметова), а потім батьки перевели його в школу економіки в Лондоні. У 2010 році син бізнесмена одружився з мексиканкою Мариною Кастілло. Для проведення весілля був обраний один з найбагатших палаців Європи.
Освіта
Клюєв в дитинстві вивчав гру на фортепіано і гітарі. Навчався в Донецькому політехнічному інституті на гірського інженера. Там же закінчив аспірантуру, після чого деякий час працював в інституті викладачем. Крім того, відомому нині політику і бізнесмену належать 18 науково-технічних винаходів у сфері вугільної промисловості.
Кар'єра
Трудовий шлях Клюєва почався в 1983 році, коли він влаштувався на одну з донецьких шахт гірником. Потім перейшов на іншу, де спочатку був звичайним майстром, а незабаром став заступником начальника ділянки.
Вже через 3 роки Клюєв залишив роботу на шахті і почав займатися науковою діяльністю, ставши аспірантом, а потім і викладачем в Донецькому політехнічному інституті. Через 5 років отримав посаду технічного директора в компанії "Шельф", трохи пізніше очолив АТ "Промкомсервіс" і АТ "Укрпідшипник" в Донецьку.
З 1994 по 2002 рік обіймав керівні посади в місцевих органах виконавчої влади: пройшов шлях від заступника голови Донецької облради до заступника губернатора Донеччини, яким на той час був Віктор Янукович.
Просуваючись далі по кар'єрних сходах, в 2002 році Андрій Клюєв стає нардепом від "Регіонів України". Поряд з цим близько року обіймав посаду Віце-прем'єра України.
У квітні 2006 року знову пройшов до парламенту від "регіоналів", а також вдруге отримав посаду Віце-прем'єр-міністра. Відповідав за ПЕК.
Через рік знову став народним депутатом, а в 2010 році втретє сів у крісло Першого віце-прем'єр-міністра при Миколі Азарову, очоливши Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
Бувши одним з найбільш наближених до глави Партії Регіонів чиновником, Андрій Клюєв під час "президентських перегонів" у 2004 році керував виборчою кампанією Януковича. В період "помаранчевої революції" був звинувачений опозицією в причетності до фальсифікації результатів голосування на рівні країни, але уникнув будь-яких наслідків. На початку 2012 року призначений секретарем РНБО України.
Чутки і компромат
Політичний і бізнес портрет
В оточенні Віктора Януковича завжди було багато не публічних особистостей, які при цьому досить сильно впливали на ситуацію в країні. Одним з таких людей екс-президента є Клюєв Андрій Петрович. Хоча він тричі обіймав посаду віце-прем'єра в уряді Миколи Азарова, вважав за краще залишатися в тіні. Про нього говорять як про людину, яка, крім того, що володіє найбільшим фінансово-промисловим підприємством, контролює на пару з Миколою Азаровим основний "пакет акцій" Партії регіонів.
Клюєв завжди був наближеною до Віктора Януковича особою. Свою кар'єру в Партії один з головних "регіоналів" почав з посади заступника самого Януковича, коли той був губернатором Донецької області. Потім став народним депутатом від партії "синіх".
Під час виборів у 2004 році керував "тіньовим штабом" головного "регіонала". З приходом Януковича до влади, тричі обирався віце-прем'єром.
Крім політичного впливу, Андрій Клюєв має сильні позиції в бізнесі. Йому належить велика донецька корпорація "Укрпідшипник". Крім того, підприємця називають "енергетичним" олігархом країни, оскільки він активно розвиває бізнес в сфері енергетики.
Кримінальні справи і розшук
Як і багато інших соратників Януковича, Клюєв взяв приклад з головного регіонала і втік від правосуддя. 4 березня 2014 року він був оголошений в міжнародний розшук.
Однак уже в травні 2014 року, не маючи прямих доказів причетності екс-чиновника до злочину, правоохоронні органи зняли з нього обвинувачення в масових вбивствах і пред'явили підозру в перешкоджанні проведенню мітингу київськими активістами в листопаді 2013 року.
За даними Генпрокуратури, в квітні 2014 року розпочалося розслідування справи за фактом розкрадання держкоштів в особливо великих розмірах. Мабуть, у Клюєва залишилися заступники в правоохоронних органах, оскільки 18 червня 2014 року СБУ зняла підозрюваного з розшуку на підставі однієї з постанов ГПУ, і колишній "регіонал" зміг на деякий час повернутися в Україну. Але ненадовго, оскільки в той же день начальник Генпрокуратури скасував видану раніше постанову, на підставі якої Клюєва зняли з розшуку. За словами Генпрокурора Шокіна, всі причетні до цього особи були звільнені з управління.
У жовтні 2015 року тією ж Генпрокуратурою було порушено кримінальну справу проти Клюєва за підозрою в незаконному привласненні і розтраті 1,5 мільярда гривень, отриманих в якості кредиту від державного банку. На підставі цього у квітні 2016 року Андрій Клюєв і його брат знову були оголошені в міжнародний розшук. Крім того, правоохоронні органи обшукали будинки Клюєва та інших причетних до справи чиновників, про що розповів на своїй сторінці в Фейсбук Юрій Луценко.
Нагадаємо, що українські банки свого часу видали одіозним братам кредити на будівництво сонячних електростанцій в Криму на суму 28 мільярдів гривень. Однак Клюєві вирішили заборгованість не повертати. Замість цього вони імітували банкрутство ряду австрійських підприємств, присвоївши собі таким чином мільярди кредитних коштів.
Одним з найбільших кредиторів Андрія Клюєва був "Укрексімбанк", від якого бізнесмен отримав понад 8,5 мільярдів гривень на свою компанію Activ Solar GmbH, яку пізніше переоформив на свого зятя. Державному "Ощадбанку" олігарх заборгував аж 19 мільярдів гривень, які раніше отримав на будівництво 16 електростанцій. Оскільки через анексію півострова банкіри не змогли конфіскувати ці електростанції, вони зажадали зазначену суму від Російської Федерації. Хоча українські банки і виграли судові розгляди, в ході яких суд зобов'язав Клюєва повернути фінустановам 690 мільйонів євро, свої гроші банкіри так і не отримали.
Безбідне життя в Росії
Він заявив, що є забезпеченою людиною, оскільки займався бізнесом ще до того, як прийти в політику. Попри держслужбу, зміну влади і кримінальне переслідування, Клюєву вдалося зберегти більшу частину свого бізнесу, завдяки якому український екс-чиновник тепер може безбідно жити зі своєю сім'єю в Росії.
Також олігарх зазначив, що кожен, хто був при владі в 2014 році, несе відповідальність за те, що сталося в той період.
Введення фінансових санкцій
У березні 2014 року представники Євросоюзу та Канадського уряду оголосили про те, що ввели проти Андрія Клюєва і його брата фінансові санкції. Однак одіозні бізнесмени зуміли їх обійти, нібито розпродавши свої українські активи, а насправді оформивши їх на родичів або підставних осіб.
Такий хід приніс свої результати: в березні 2019 року ЄС скасував введені проти колишнього глави Адміністрації Президента спеціальні заходи, продовживши при цьому санкції проти Януковича і ще 12 його соратників на підставі розкрадання ними державних коштів України в особливо великих розмірах.
Статки і джерела доходів
Декларація
Перебуваючи на державній службі, Андрій Клюєв на посаді першого віце-прем'єр-міністра отримав мільйонні доходи. Так, за даними його декларації, загальний дохід чиновника за 2009 рік склав 10,5 мільйонів гривень. З них в якості зарплати держслужбовця Клюєв отримав 167,5 тисяч гривень, в якості дивідендів і відсотків - 1,8 мільйона гривень, в якості доходу від відчуження цінних паперів - майже 8,5 мільйонів гривень.
За 2010 рік чиновник задекларував дохід на суму майже 4,5 мільйони гривень, хоча за неофіційними даними його доходи стали значно більшими.
На банківських рахунках бізнесмена-політика було понад 17 мільйонів гривень. Ще 14 мільйонів гривень він вніс до статутних фондів різних підприємств (як українських, так і закордонних).
З майна бізнесмен вказав у декларації земельну ділянку на 9 гектарів, приватний будинок площею 2 300 кв.м, квартиру площею 31 кв.м, а також Mercedes SL55.
Крім того, на ньому був помічений годинник Bovet Fleurier, мінімальна вартість якого становить 25 тисяч доларів. Аксесуар виготовлений з білого золота і сапфірового скла, а також декорованих діамантів. Непогано як для українського держслужбовця.
Активи
Одним з головних активів Андрія Клюєва є корпорація "Укрпідшипник", в якій йому належить 47% акцій, а його братові - 48,44%. Холдинг контролює ряд компаній, які займаються кольоровою металургією, енергетикою, торгівлею вугіллям, будівельними матеріалами, страхуванням і навіть пасажирськими перевезеннями, забезпечуючи одіозних братів мільйонними статками. У 2008 році бізнесмени викупили 70% акцій Промінвестбанку.