Андрій Пишний: як кум Яценюка мало не "потопив" найбільший державний банк України
Андрій пишний створює враження скромного політика і банкіра, який відповідально робить свою роботу на благо України. При цьому, його ім'я пов'язане з багатомільйонними аферами і скандальними особами. Бувши українським чиновником і главою державного банку "Ощадбанк", він майже його розорив. Зараз справою займається НАБУ.
Біографія
Пишний Андрій Григорович народився в 1974 році на Тернопільщині (село Доброводи).
Сім'я і близькі зв'язки
Батько Пишного працює в туристичній сфері (заступником керівника агентства). Мати працювала в міліції. Померла від раку, коли Андрій навчався у виші. Каже, що дипломну писав в лікарні, біля її ліжка. За кілька днів до смерті жінці дали звання майора. Син приніс погони в лікарню.
Пізніше Андрій Пишний створив свою сім'ю. Його дружина Людмила викладає в університеті. Раніше займалася танцями та легкою атлетикою.
"Вона пробігала одну з найскладніших дистанцій - 400 метрів з бар'єрами. На тренуванні я бігав за нею в парку 4 кілометри. Мало не помер тоді", - згадує Андрій.
Разом вони виховують двох доньок - старшу Світлану і молодшу Дарину.
Біографія Андрія Пишного тісно пов'язана з Арсенієм Яценюком. Вони в один і той же час навчалися в Чернівецькому університеті на юридичному факультеті. Тоді і здружилися. До сих пір живуть по сусідству, є кумами.
Їх батьки теж давно дружили, і познайомили дітей з місцевим бізнесменом Ігорем Плужниковим, який і проклав юним випускникам шлях в державні структури.
Все йшло добре, але в 2009 році сталося неочікуване - Андрій Пишний різко втратив слух (у віці 34 років). Причину несподіваної глухоти лікарі так і не змогли визначити. Втім, це не завадило йому і далі займатися політичною та банківською діяльністю, правда робити це стало набагато важче.
"Зі мною неможливо говорити в півоберта. Мені немає сенсу говорити щось в спину, не потрібно кричати. Гучна мова і крик - один нерозбірливий звук. Під час нарад не сприймаю, коли люди говорять одночасно і перебивають один одного. Якщо нараду веде Арсеній, він це враховує ", - говорить в інтерв'ю Андрій.
Освіта
Як уже згадувалося, Пишний навчався на юридичному факультеті в Чернівецькому держуніверситеті. Після цього близько 4 років працював там же асистентом і паралельно займався приватною юридичною практикою (спочатку зареєстрував невелику фірму, а потім став працювати з Іванчуком і Яценюком на спільному підприємстві "Юрек-Аудит").
У 2005-му він отримав другу вищу освіту в Українській академії банківської справи при Нацбанку України (за спеціальністю банкіра). Має ступінь кандидата юридичних наук.
Кар'єра і політична діяльність
Кар'єра банкіра
Кар'єра Андрія Пишного в сфері фінансів і банківської справи почалася в 2000 році, коли він прийняв пропозицію глави "Ощадбанку" Ігоря Плужникова обійняти посаду керівника юридичного департаменту банку в Києві.
Уже в 2003 році він був підвищений до 1-го заступника голови правління "Ощадбанку" (на цій позиції пропрацював до 2007 року). У цей період близько року виконував обов'язки глави державного банку і продовжував навчання. Потім пару місяців очолював "Укрексімбанк".
Після Євромайдану справи Андрія Пишного та Арсенія Яценюка пішли вгору. У 2014 році він вже без всяких "в.о." став главою "Ощадбанку". Цікаво, що за його керівництва банківські відділення працювали на територіях невизнаних ЛНР і ДНР аж до грудня того ж року, що спричинило звинувачення і протести з боку громадських організацій та багатьох активістів.
Як заявив Пишний, в 2017 році суми проблемних кредитів в його банку не перевищували 30% з усіх виданих. Навіть якщо повірити цій цифрі (а багато експертів вважають, що реальний показник вище), вона в рази перевищує світову норму.
Справами Пишного зацікавилися співробітники НАБУ, які в процесі перевірки з'ясували, що з 2014 по 2017 рік (як раз коли Андрій Григорович "керував" Ощадбанком "), підприємством було куплено велику кількість комп'ютерного обладнання та програмного забезпечення на суму 550 мільйонів гривень. Ціни на продукцію перевищували середньоринкові приблизно на 25-30%.
Виручені в ході такої афери кошти (а це понад 20 мільйонів) пішли на офшорні рахунки посадових осіб банку.
Політична діяльність
У політику друг Яценюка прийшов в 2007 році, отримавши посаду заступника секретаря Ради нацбезпеки і оборони України. Пропрацював недовго, тому, що вже в 2009-му був звільнений Віктором Ющенком.
Коли його соратник Арсеній заснував "Фронт змін" (2010 рік), Андрій увійшов до партії і став правою рукою свого кума.
Через 2 роки (під час парламентських виборів у 2012 році) партії Яценюка довелося стати під крило "Батьківщини". Тоді Пишний зайняв пост заступника керівника штабу "Батьківщини", а незабаром і сам очолив групу Яценюка у фракції. Після об'єднання партій Яценюка і Тимошенко в 2013 році також залишався в керівному складі опозиційної фракції.
Новини, чутки, компромат
Останнім часом в Україні багато говорять про те, що ПриватБанк незабаром може збанкрутувати. Та й не тільки він - вся наша банківська система терпить кризу, яка зачепила не тільки Приват, але й другий найбільший український банк - "Ощадбанк".
Проблеми тут дві. По-перше, якщо при грамотному керівництві "ПриватБанк" зуміє уникнути розорення, то керівництво "Ощадбанку", судячи з останніх років, стрімко заганяє його в дефолт. А по-друге, якщо "Приват" розориться, цей тягар ляже на плечі Коломойського. Якщо ж впаде "Ощадбанк", то, оскільки він державний, його почнуть рятувати, користуючись державними грошима (нашими з вами податками). Тим більше, що саме через нього йдуть виплати на дітей, малозабезпеченим сім'ям, переселенцям та іншим найбільш незахищеним верствам населення, а також кредитуються великі держпідприємства (такі як Укрнафта, Укрзалізниця та інші).
Якщо озирнутися назад, то 2004-2005 роки були найбільш успішними для всіх українських банків. Люди брали багато кредитів, відкривали депозити. І тільки "Ощадбанк" навіть в той час не міг завоювати довіру клієнтів. Населення активно переводило свої активи (зарплати, пенсії, заощадження) в Приват або інші невеликі банківські установи. А все через низькоякісне обслуговування, некомпетентність співробітників, гірші умови кредитування і депозитів і т.д. І хоча Ощад недавно почав хоч якось себе просувати (навіть використовує хештеги в соцмережах #МійБанкМояКраїна і #ощадбанкдіє), ситуація не сильно покращилася.
Нагадаємо, що за кермом банку до недавнього часу (протягом декількох років) стояв Андрій Пишний, який своїм менеджментом "топив" установу і до останнього замовчував про велику ймовірність дефолту.
Можливо, практично повна відсутність навичок грамотного управління великою фінансовою установою викликана тим, що, за чутками, свого часу Пишний просто "купив" довідку про навчання в Сумському філіалі Української академії банківської справи НБУ, поступивши відразу на 4-й курс.
Очолюючи найбільший держбанк, Андрій вирішив скористатися становищем і взяв в "Ощадбанку" для себе кредит на суму 3,5 мільйона гривень, який, звичайно ж, не повернув.
Коли його місце зайняв Анатолій Гулей, новий керівник оприлюднив цю інформацію, але більше нічого не зміг зробити, тому, що Яценюк допоміг Пишному отримати посаду в РНБО.
Ще один скандал був пов'язаний з дорогою поїздкою на матч "Севілья-Дніпро" за рахунок банку. Точніше, не з поїздкою, а з польотом, оскільки Андрій Пишний скористався чартерним рейсом вартістю 500 тисяч гривень. Проти банкіра було заведено кримінальну справу на підставі підозри в розтраті грошей з рахунків банку, але звинувачення так і не були висунуті, оскільки юристи обіграли все так, що гроші на поїздку дав Ігор Єремєєв.
Незадоволені керівництвом банкіра були і учасники АТО, які влаштовували протести під головним офісом "Ощадбанку" через те, що його відділення до останнього працювали в звичайному режимі на окупованих територіях східної України. Тільки завдяки тиску громадськості ці відділення були закриті.
Попри те, що "Ощадбанк" стрімко втрачає свої позиції (станом на 2014 рік ним було втрачено 8,6 мільярда гривень), а рейтингове агентство Fitch заявило про високу ймовірність його дефолту, якимось чином у квітні 2018 року Андрій Пишний як глава правління Ощаду став "Банкіром року" в рейтингу "Фінансовий Оскар 2017" за версією ділового видання "Бізнес".
Кажуть, що нинішнє керівництво "Ощадбанку" планує до 2020-го року його продати. Якщо, звичайно, він не закриється раніше.
Як бачите, компромату на Андрія Пишного вистачає. Нещодавно його справами серйозно зайнялися співробітники НАБУ. Можливо, тому керівник найбільшого державного банку, відчувши неладне, покинув посаду за власним бажанням. Яке майбутнє чекає Ощад, залишається тільки здогадуватися. Свій вклад в життя цієї установи Пишний вже зробив.
Статки і джерела доходів
За даними декларації, загальний дохід Андрія Пишного в 2013 році склав 1,5 мільйона гривень. В якості зарплати депутата йому було виплачено понад 200 тисяч гривень. Ще 35,5 тисяч гривень "бідний" чиновник отримав в якості матеріальної допомоги від держави. Основну частину доходу склали кошти, які він отримав від відчуження майна.
У своїй декларації Пишний вказав володіння квартирою площею 164 кв.м і трьома невеликими об'єктами нерухомості. На дружину записані 2 земельні ділянки, приватний будинок площею 227 кв.м, гараж і 2 автомобілі (Мазда 2006 р.в. і Мерседес 2008 р.в.). Свого автомобіля депутат не мав (судячи з декларації), очевидно, брав у дружини.