Андрій Река: глава самого впорядкованого селища і любитель голосувати за інших
Андрій Река перетворив своє селище Нові Санжари в один з найбільш впорядкованих в Україні. Однак перевірка діяльності селищної ради з'ясувала, що земля дістається підприємцям без проведення аукціонів.
Біографія
Андрій Олександрович Река народився 1 грудня 1953 року в селі Стовбина Долина в Полтавській області. Проживає в селищі Нові Санжари.
Освіта
У віці двадцяти восьми років Андрій Река став фахівцем-зоотехніком. Диплом він отримав в Полтавському сільськогосподарському інституті. Через п'ять років закінчив Вищу партійну школу при ЦК Компартії України.
Сім'я
Дружину парламентарія звуть Лідія. У подружжя троє дітей: двоє синів і одна донька. Старший син Володимир - полковник поліції, другий син Роман - підприємець. Дочка Жанна працює в приватній фірмі.
Кар'єра
Протягом дванадцяти років (з 1972 по 1984 роки) Андрій Река працював в колгоспах Полтавської області. Він обіймав посади бригадира, заступника і голови колгоспу.
Після закінчення партійної школи майбутній парламентарій влаштувався до Полтавського обкому КПУ, де обіймав посаду інструктора організаційно-партійного відділу.
З 1989 по 1990 рік він був першим заступником голови районного виконавчого комітету міста Чутове в Полтавській області. Після набуття Україною незалежності, став його керівником.
В середині 1990-х років Река працював на посаді старшого державного інспектора з контролю за цінами в Чутівському районі, а також був представником Президента України в цьому районі. Протягом двох років, з 1996 по 1998 рік був головою правління ВАТ "Чутовептиця".
У 1998 році Андрій Река став керівником Новосанжарської РДА. Протягом восьми років до свого обрання в український парламент, він обіймав посаду глави Нових Санжар.
За час керівництва Новими Санжарами Андрієм Рекою, селище протягом декількох років визнавалося найбільш упорядкованим в Україні.
Двічі він ставав депутатом Полтавської обласної ради. Протягом двох років (2004-2006 роки) Река очолював обласну рибну інспекцію. У 2009 році він отримав звання Заслуженого природоохоронця України.
У 2012 році перший раз балотувався в український парламент. Він став кандидатом від ВО "Батьківщина" на сто сорок дев'ятому мажоритарному окрузі (Карлівський, Кобеляцький, Козельщинський, Машівський, Новосанжарський, Чутівський райони Полтавської області).
Набравши тридцять один відсоток голосів, Андрій Река, поступився Олексію Лелюку. Кандидат від Партії регіонів набрав на чотири з половиною відсотки більше.
Через два роки голова Новосанжарської селищної ради знову відправився на вибори до Верховної Ради на той самий округ. Однак тепер уже від "Народного фронту". Река набрав двадцять п'ять відсотків голосів, його найближчий конкурент - самовисуванець Віктор Лотоус на шість з половиною відсотків менше.
У парламенті очолює підкомітет з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.
Андрій Река - член груп з міжпарламентських зв'язків зі Швейцарією, Словаччиною, Грузією, Румунією, Ізраїлем і Чорногорією. Народний обранець відповідально ставиться до своїх обов'язків. Він відвідав дев'яносто п'ять відсотків пленарних засідань.
Компромат
У 2012 році представник Партії регіонів Олексій Лелюк подав до суду на опозиційного кандидата в народні депутати. "Регіонал" заявив, що Река веде передвиборчу агітацію з порушеннями вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України" та фактично спотворює думки виборців. Однак Харківський апеляційний адміністративний суд відхилив позов.
У квітні 2014 року "батьківщина" Андрія Реки - Новосанжарська селищна рада, опинилася у сфері пильного інтересу місцевої прокуратури та Державної інспекції сільського господарства.
В ході перевірок з'ясувалося, що селищна рада без аукціонів передавала права на використання землі бізнесменам.
За словами співробітників відомств, які проводили перевірку, Река, дізнавшись про їх результати, в своєму кабінеті накинувся на одного з представників державної інспекції сільського господарства і побив його.
Крім того, глава селищної ради відібрав у нього мобільний телефон, хизувався своїми зв'язками з Арсенієм Яценюком і навіть змусив держслужбовця написати заяву про звільнення.
Народного обранця журналісти кілька десятків разів ловили на найпоширенішому "злочині" у Верховній Раді - кнопкодавстві.
За даними громадського руху "Чесно" Андрій Река в період з червня 2017 по грудень 2018 рік тридцять три рази проголосував за своїх колег.
Після того, як в грудні 2018 року активісти подарували політику різки "за непослух", він пообіцяв більше не порушувати регламент Верховної Ради і Конституцію України.
Декларація
У парламентарія, згідно з електронною декларацією, у власності є три ділянки землі і житловий будинок площею сто двадцять один квадратний метр. Вся нерухомість в селищі Нові Санжари.
У столиці полтавський народний обранець проживає в готелі "Київ", яку знімає Верховна Рада.
У Андрія Реки два автомобілі. Позашляховик ARO 244 1992 року випуску він придбав в 1997 році. Як заявив сам політик, цю автівку він не бачив двадцять років після того, як віддав її за довірою.
У лютому 2018 року Андрій Река придбав Nissan LEAF 2014 року випуску. Машина обійшлася народному обранцеві майже в триста двадцять тисяч гривень. Крім того, він задекларував причіп Knaus 8303 1987 року.
Зарплата народного обранця за рік склала двісті п'ятдесят вісім тисяч гривень. Пенсія у Реки за минулий рік - п'ятдесят тисяч гривень. Шістнадцять тисяч гривень в Пенсійному фонді отримала дружина парламентарія.
Банківських рахунків у народного депутата та його дружини немає. Андрій Река в декларації вказав вісімсот п'ятдесят вісім тисяч гривень в якості наявних коштів. Двісті дванадцять тисяч гривень - "готівка" Лідії Реки.