Шевченко Андрій Миколайович: кращий український футболіст та колишній тренер національної збірної
Шевченко Андрій Миколайович — володар "Золотого м'яча", легенда Динамо, Мілана і збірної України. З 2016 по 2021 рік був тренером національної збірної України. Потім кілька місяців тренував італійський клуб Дженоа.
Біографія
Шевченко Андрій Миколайович народився 29 вересня 1976 року в селі Двірківщина Київської області.
Освіта
Шевченко закінчив 216-ту київську школу. З юних років хлопчик обожнював грати в футбол. Навчався в дитячо-юнацькій спортивній школі Динамо.
Батько хотів, щоб Андрій продовжив військову династію і негативно ставився до бажання сина стати професійним футболістом. Однак тренери переконали його, що у Андрія велике майбутнє.
У молодіжній команді Динамо майбутня легенда провів з 1986 по 1993 рік.
Сім’я
Український спортсмен одружений на американській моделі польського походження Крістен Пазік. У шлюбі з нею народилося четверо синів: Джордан, Крістіан, Олександр і Райдер-Габріель. Крістіан вчиться футболу в дитячій академії лондонського Челсі.
Кар'єра
За першу команду київського клубу Андрій дебютував у листопаді 1994 року. Протягом п'яти сезонів першого періоду гри в Динамо, Шевченко п'ять разів ставав чемпіоном країни і три рази володарем кубка. Він провів 177 матчів і забив 60 голів. У сезоні 1998/99 Андрій став кращим бомбардиром української першості.
Разом з партнером по нападу Сергієм Ребровим, Шевченко створив один з найсильніших дуетів форвардів кінця ХХ століття. Динамо, завдяки старанням Андрія і Сергія в європейській Лізі чемпіонів добирався до півфіналу, що до сих пір є рекордом для команд з пострадянських країн.
У 1999 році Шевченко переходить в італійський Мілан. У першому ж сезоні Андрій з 24 голами стає кращим бомбардиром, а його новий клуб після довгої перерви перемагає в чемпіонаті країни.
За сім сезонів в Мілані український нападаючий стає справжнім кумиром для вболівальників. У всіх турнірах Шевченко забив 127 м'ячів і за цим показником став другим голеадором в історії італійського гранда.
Кращим сезоном в червоно-чорній футболці клубу став сезон 2002/2003, коли Андрій виграв Лігу Чемпіонів, забивши переможний гол в серії післяматчевих пенальті. У 2004 році українець став володарем вищої індивідуальної нагороди в європейському футболі — "Золотого м'яча".
У 2006 році за наполяганням дружини Шевченко перебереться на Туманний Альбіон. Він підписує контракт з лондонським Челсі. За цей перехід Андрія будуть дорікати, називаючи його "підкаблучником".
Гра в Англії у нападника пішла не найліпшим чином. Травми і конфлікти з тренером не дали себе проявити в повній мірі. У команді Романа Абрамовича Шевченко провів два безбарвних сезони, забивши в 48 матчах лише 9 голів.
Після Челсі українець рік пограв в Мілані, а в 2009 році повернувся на батьківщину. В Динамо Шевченко провів три останні сезони. Влітку 2012 року нападник оголосив про закінчення футбольної кар'єри.
У футболці збірної України Андрій відзначився 48 голами в 111 матчах. Він взяв участь в чемпіонаті світу 2006 року, коли Україна дійшла до чвертьфіналу і на домашньому чемпіонаті Європи 2012 року.
Влітку 2012 року із спорту Шевченко вирішив піти у політику. На грудневих виборах до парламенту він був другим номером у списку партії Наталії Королевської "Україна-Вперед!". Ця політсила на виборах набрала всього 1,6% і до Верховної Ради не пройшла. Вболівальники дорікнули спортсмена в продажності.
У 2016 році Андрій увійшов до тренерського штабу національної збірної. А після провального чемпіонату Європи 2016 роки йому було доручено очолити головну команду країни.
Перший турнір під його керівництвом — відбір на чемпіонат світу 2018 року Україна провалила. Але у відборі на чемпіонат Європи 2020 року команда у групі посіла перше місце, випередивши переможців минулого Євро — португальців.
Через пандемію коронавірусу континентальну першість перенесли на рік. Влітку 2021 року на груповому етапі Євро підопічні Шевченка програли Нідерландам (2:3) і Австрії (0:1), але обіграли Північну Македонію (2:1) і з третього місця вийшли в плей-офф.
У ⅛ фіналу «жовто-сині» лише на останній хвилині додаткового часу вирвали перемогу у збірної Швеції (2:1). На 120+1 хвилині гол забив Артем Довбик, якого Шевченко випустив на поле на 105 хвилині. Але ¼ фіналу українці зустрілися зі збірною Англії і розгромно програли з рахунком 0:4.
1 серпня 2021 року Шевченко оголосив про те, що у нього закінчився контракт і він покидає збірну. За даними ЗМІ, тренер і асоціація футболу не змогли домовитися про фінансові умови. Нібито наставник просив на весь тренерський штаб 3 мільйони доларів, але УАФ давала на 50% менше. При цьому на чемпіонаті Європи підопічні Шевченка заробили 16 мільйони євро.
Також в пресі відзначали, що влітку 2020 року Шевченко продовжив контракт. По ньому наставник повинен був працювати до кінця 2020 року.
У листопаді 2021 року український наставник очолив аутсайдера італійської Серії А «Дженоа». Керівництво клубу поставило перед тренером завдання зберегти прописку у найвищому дивізіоні італійського чемпіонату. Контракт було розраховано на три роки.Проте Шевченко протримався на тренерському містку «грифонів» лише два місяці. За цей час «Дженоа» провела одинадцять матчів, в яких лише раз перемогла (у кубку Італії була переможена «Салернітана» — 1:0) та дві нічиї (у чемпіонаті — з «Аталантою» — 0:0 та «Сассуоло» — 1:1). У результаті у січні 2022 року Андрій був звільнений.
Декларація
Андрій Шевченко не є держслужбовцем, тому електронних декларацій не подає. Однак відомі його доходи в різні роки.
Так, до 2009 року за підрахунками преси, футболіст зумів всього заробити 60 мільйонів євро. В останній рік міланської кар'єри він отримував 7 мільйонів на рік, плюс премії та рекламні контракти. У Челсі Андрій заробляв на мільйон більше.
За 2012 рік сукупний дохід футболіста був 13 мільйонів гривень. У 2018 році на посаді тренера збірної він отримував 20 тисяч євро на місяць. Але за деякими даними, насправді, його зарплата в три рази більше — 60 тисяч.