Андрій Заїка
  • Країна
    Україна
Андрій Заїка
2828

Андрій Заїка

Андрій Заїка: «чорний» ріелтор, знаменитий рейдер, податковий шахрай і корупціонер під слідством

Андрій Заїка - Фото 1

Андрій Заїка - в минулому був відомий як один з найбільших гравців на ринку української нерухомості. Мільйонер заробив капітали сумнівними або відверто злочинними шляхами і є одним з найбільш знаменитих «чорних» ріелторів і рейдерів. У минулому державного чиновника звинувачували в податковому шахрайстві і корупції.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра і бізнес
5. Компромат і чутки
6. Декларація
7. Відео

Біографія

Життя і кар'єра Андрія Заїки є вкрай неоднозначними і скандальними. Мільйонер, який володів найбільш «ласою» нерухомістю в Україні завжди мав неоднозначну репутацію.

У ЗМІ відкрито писали, що перші мільйони він заробив на незаконних оборудках з квартирами, а пізніше проводив великі операції сумнівного характеру.

Колишнього голову Державної екологічної інспекції, звинувачували у приховуванні доходів і майна.

Андрій Миколайович Заїка народився в 1971 році в місті Пирятин (Полтавська область).

Сім'я

Заїка Андрій Миколайович родом з простої сім'ї і належить до тих людей, що опинилися на «гребені успіху» в «бурхливі» 90-ті роки.

Уродженець невеликого провінційного міста завжди був амбітним і прагнув до успіху, шлях до якого виявився жорстким і вимагав від нього спірних рішень, що пізніше привело його на лаву підсудних.

Андрій Заїка завжди тримав у секреті ділове і особисте життя, подробиці якого не могли розкрити в повній мірі джерела з його оточення.

Згідно з даними інсайдерів, Андрій Заїка, фото якого лише нещодавно почали з'являтися в пресі, є одруженим чоловіком і має дітей. Однак, сім'я мільйонера і колишнього впливового чиновника завжди залишалася вдома і не залишалася поза увагою громадськості.

У скандальній податковій декларації Заїка вказував дружину Лихошерст Світлану Миколаївну та доньку Алісу.

Освіта

Андрій Заїка - Фото 2

Один з найбільш одіозних вітчизняних мільйонерів є випускником престижного столичного вишу.

Заїка Андрій Миколайович в 1993 році отримав диплом Київського державного університету імені Тараса Григоровича Шевченка. Чиновник-корупціонер є журналістом-міжнародником.

Отримавши один диплом, Андрій Заїка не зупинився на «збиранні корочок» і бувши мільйонером в 2007 році став дипломованим юристом.

Кар'єра і бізнес

Андрій Заїка - Фото 3

Свій трудовий шлях Андрій Заїка, Київ для якого став другою домівкою, почав відразу після закінчення ВНЗ. У 1994 - 1998 роках він працював в якості провідного консультанта в компанії ДТЗ.

На своїй першій роботі Андрій Заїка займався спірною з етичної сторони справою - розселенням столичних комуналок. Саме в цей період він і заробив перший капітал, за чутками здійснюючи шахрайські схеми з нерухомістю старих і незаможних верств населення.

В середині 90-х Андрій Заїка багаторазово фігурував в різних спірних і скандальних справах в Києві і не раз був змушений «вирішувати» питання з правоохоронцями, які цікавилися його діяльністю з елітною і дорогою столичною нерухомістю.

Однак, всі проблеми Андрій Заїка завжди вмів вирішувати, що зробило його багатою людиною. Отримані в «дикі» часи гроші і досвід він направив на розвиток власного бізнесу. Так, в 1998 році Андрій Заїка зареєстрував компанію НСМ, одними з інвесторів якої стали його партнери зі Швейцарії.

У ті роки Андрій Миколайович співпрацював з Вадимом Кушніковим, проте пізніше НСМ розділилася на дві структури з різними активами. Сам Заїка став контролювати пакет нерухомості, в який входив шикарний київський готель, бізнес-центри і елітні будинки. Нову компанію Андрій Заїка назвав НСМ Груп.

У 2004 році бізнес Заїки почав стрімко розвиватися через появу нового покровителя - Олега Рибачука. Разом з новим «дахом» Андрій Заїка став одним із засновників консорціуму «Українські інвестиції». Головними одиницями в об'єднанні стали «Ейч Сі Ем індастрі» і «Альтіс-Холдинг», спільні активи яких в ті роки оцінювалися в більш ніж 400 мільйонів гривень.

У 2004 - 2006 роках Андрій Заїка почав будувати кар'єру в суспільному і політичному житті. У той період він стає членом Ради підприємців, головою консорціуму «Українське будівництво», а також очолював раду при Міністерстві будівництва.

У 2006 році Андрій Заїка намагався стати депутатом Київської міської ради від «Партії зелених», яку сам же і спонсорував. Однак, «похід в депутати» закінчився оглушливим провалом на виборах.

У 2008 році Андрій Заїка і Олександр Ярославський почали реалізовувати проект «Поділ Бізнес Парк», який вимагав інвестиції в розмірі одного мільярда доларів. Однак, масштабна ідея лише залишилася на папері, оскільки її реалізація виявилася «непідйомною» для всіх інвесторів.

Через два роки Андрій Заїка був змушений піти на злиття з литовською компанією БТ-Інвест і компанією «Столиця». Спільними зусиллями компанії планували вижити в кризових умовах і продовжити розвивати бізнес.

У першій половині 2010-х років Андрій Заїка і його НСМ Груп реалізували проекти «Софійська брама», створили бізнес-центр «Ігоревський» і «Панорама», побудували готель «Опера» та склади в Обухові.

«Вершиною» кар'єри Андрія Заїки варто назвати 2015 - 2017 роки, коли він був Головою Державної екологічної інспекції. Невдалий чиновник був звільнений через низку скандалів, а зараз справа проти нього передана на розгляд в один з судів Києва.

Компромат і чутки

Андрій Заїка - Фото 4

 

Андрій Заїка завжди мав неоднозначну і скандальну репутацію. У ЗМІ відкрито писали, що він є «чорним ріелтором» і рейдером, який заробив мільйони на здійсненні неетичних і відверто шахрайських операцій.

Так, в 90-ті роки Андрій Заїка нібито виселяв зі столичних комуналок престарілих і незаможних громадян, а також реалізовував їх колишню житлоплощу за завищеними цінами.

«Розселення» комуналок призводило до конфліктів і скандалів за участю правоохоронців, з якими Заїка завжди вмів знайти «спільну» мову.

Пізніше Андрій Заїка і його компанія «Українські інвестиції» називалися рейдерськими структурами під заступництвом подружжя Рибачуків - наближених Президента Ющенка.

Крім того, Заїка і його давній партнер Вадим Кушников називалися шахраями, які «кидали» на мільйони доларів своїх закордонних інвесторів.

У ЗМІ з'являлися повідомлення, що Андрій Заїка і його «покровителі» Рибачуки займалися рейдерством в центрі Києва і області, «перебудовуючи» старі будинки і продаючи їх за завищеною ціною.

Також Заїка нібито «любив» захоплювати чужі підприємства в межах Київської області, щоб пізніше створювати на їх базі складські приміщення, що передаються в оренду.

У травні 2015 року Андрій Заїка був призначений головою Державної екологічної інспекції, не маючи належної кваліфікації, досвіду і освіти. Посаду мільйонер отримав завдяки своєму кумові - тодішньому міністру екології Ігорю Шевченко, пізніше звільненого зі скандалом.

Андрія Заїку на посаді глави екослужби звинувачували в роботі з колишніми представниками «Партії регіонів» та «відродження» старих корупційних схем.

Тодішнього главу Госекоінспекції звинувачували в зловживанні службовим становищем, корупції, залякування незадоволених його діями чиновників і призначенні на важливі місця в відомстві «своїх» людей.

Крім того, Заїку звинувачували у вимаганні грошей у співробітників інспекції і підприємців. Тих, хто відмовлявся платити, - звільняли або несправедливо штрафували.

Пізніше за результатами службового розслідування у відомстві Заїки був знайдений ряд корупційних порушень, а сам чиновник - звільнений.

Проблеми у Андрія Заїки почалися в 2017 році, коли його звинуватили в махінаціях з податковими деклараціями. Слідчі Національного агентства по запобіганню корупції з'ясували, що чиновник «забув» вказати в податкових деклараціях за 2015 - 2016 роки майно, вартістю 4,6 мільйона гривень.

Так, Заїка не вказав наявність будинку в Ялті, землю дружини і матері в Київській та Чернігівській областях, а також «забув» про право власності на два авто і катер.

Крім того, подружжя Заїк не внесли дані про прибуток від здійснення операцій з продажу майна. Пізніше слідчі з'ясували, що чиновник не вказав придбання корпоративних прав за кордоном. Всього Андрій Заїка пішов від сплати податків на майно, що оцінюється в 60 мільйонів гривень.

У січні 2019 року стало відомо, що матеріали кримінальної справи проти Заїки були передані до суду. Андрій Заїка звинувачений в декларуванні недостовірної інформації. Екс-чиновнику загрожує великий штраф і позбавлення волі строком на 2 роки.

Декларація

Андрій Заїка - Фото 5

Андрій Заїка є одним з найбагатших українців. Магнат на «піку» кар'єри володів активами на суму, що перевищує 115 мільйонів доларів. Андрій Заїка, Екологічна інспекція для якого стала вершиною кар'єри, зараз кілька «збіднів». Однак, на думку експертів, він все ще має не менше 50 мільйонів доларів.

Відео

Згадки про персону