8 липня, понеділок
З картинками
Текстовий вигляд
uk
Українська
Російська
Борис Ґудзяк
  • Дата народження
    24 листопада 1960
  • Країна
    Сполучені Штати Америки
  • Соцмережі
Борис Ґудзяк
2228

Борис Ґудзяк

Ґудзяк Борис: президент Українського католицького університету та голова Філадельфійської архиєпархії УГКЦ у США

Ґудзяк Борис – український греко-католицький священнослужитель із американським паспортом. На початку 1990-х років відродив у Львові богословську академію, яка пізніше трансформувалася на Український католицький університет. З 2019 року керує архієпископською кафедрою УГКЦ у США.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Посилання
  6. Відео

Біографія

Борис Андрій Ґудзяк народився 24 листопада 1960 року у місті Сірак'юс, штат Нью-Йорк, США.

Освіта

Богдан відвідував католицьку середню школу, Академію християнських братів, а також Школу українознавства ім. Лесі Українки у Сірак'юс. У 1980 році він закінчив Сіракузький університет і отримав відразу два дипломи: з біології та філософії.

Потім три роки Борис провів на богословському факультеті університету папи Урбана у Римі, де його вчителем був патріарх Йосиф Сліпий. Крім того, Ґудзяк стажувався у колегії Святої Софії. У середині 1980-х років Борис проходив стажування в університетах Відня (1985), Кракова (1986) та Києва (1988), де вивчав німецьку, польську та українську мови.

З 1983 по 1992 рік Ґудзяк навчався на факультеті гуманітарних та природничих наук Гарварду. Тут він отримав вчене звання доктора філософії (Ph.D) у галузі слов'янської та візантійської культурно-церковної історії.

В 1994 році Борис повернувся до Риму, де до наступного року навчався на факультеті східних церковних наук Папського Східного Інституту. Здобув тут ліцензіатський ступінь.

У 1998 році захистив докторську дисертацію на тему: «Криза та реформа: Київська митрополія, Царгородський патріархат та генеза Берестейської унії».

У травні 2018 року Ґудзяк став доктором honoris causa (почесним доктором) Сіракузького університету.

Борис володіє англійською, українською, італійською, польською, французькою, російською та німецькою мовами.

Сім’я

Батьки Бориса – уродженці Львівської області. Батько Олександр та мати Ярослава народилися у 1926 році. Обидва емігрували в США наприкінці 1940 — на початку 1950-х років.

Прадід Ґудзяк по матері вирощував і торгував свинями, а дід був ковалем. Одна з тіток по матері, перебуваючи в лавах Української Повстанської Армії, загинула у 1945 році. Дядька по батькові після Другої світової війни радянська влада заслала до Сибіру.

Батько Борис був лікарем. У США поновив медичну практику стоматолога. Служив у американській армії у Німеччині. Батько помер в 2006 році, мати — 2018-у.

Кар'єра

Паралельно з навчанням у Гарварді Ґудзяк викладав тут українську мову на кафедрі слов'янських мов та літератури.

У 1990 році у місті Львів Борис став одним із керівників оргкомітету з'їзду «Українська молодь – Христові». За два роки він заснував Інститут історії церкви та очолив комісію з відновлення богословської академії у Львові. Займався питаннями складання статуту, програми, розкладу, розвивав бібліотеку академії, запрошував майбутніх викладачів та відбирав підручники.

У різні часи Борис викладав «Вступ до усної історіографії», усну історію, історію візантійської цивілізації на історичному факультеті Львівського університету. Був засновником збірки статей з церковної історії «Ковчег».

У 1995 році Ґудзяк призначено віцепрезидентом академії. Також він обіймав посаду декана з академічних питань та викладав на богословському факультеті.

Через п'ять років Борис очолив цей навчальний заклад. Один навчальний рік (з 1999 по 2000 рік) був професором церковної історії Українського Вільного Університету в Мюнхені. У 2000 році він став членом наукового товариства імені Тараса Шевченка, секція громадських наук.

У 2002 році Ґудзяк обійняв посаду декана, а з 2013 року — президента Українського католицького університету (УКУ), приватного вишу, який виник після реорганізації богословської академії.

Борис читає лекції з християнської духовності у постмодерній добі на філософсько-богословському факультеті УКУ. У 2005 році він став науковим редактором перекладу книги папи римського Іоанна Павла ІІ «Пам'ять та ідентичність».

У 1998 році у львівському соборі Святого Юра Борис прийняв обряд священства. Влітку 2012 року він був хіротонізований єпископом з призначенням апостольським екзархом для українців-католиків у Франції, Бельгії, Нідерландах, Люксембурзі та Швейцарії.

Через пів року папа римський Бенедикт XVI підніс апостольський екзархат до рівня єпархії, а Ґудзяк став першим його єпископом. У лютому 2019 року його призначено архієпископом-митрополитом Філадельфійським Української греко-католицької церкви в США.

У травні 2007 року Ґудзяк отримав звання почесного громадянина міста Львів. У 2015 році він став кавалером французького Ордену Почесного легіону. Борис є членом Постійного Синоду Української греко-католицької церкви та головою відділу зовнішніх церковних зв'язків.

Посилання

Facebook

Відео