Денис Гармаш
994

Гармаш Денис Вікторович: український футболіст та півзахисник київського «Динамо»

Гармаш Денис Вікторович — гравець київського «Динамо», у складі якого він тричі завойовував «золото» чемпіонату України. У 2009 році став чемпіоном Європи серед 19-річних. Відомий запальним характером.

Біографія

Денис Вікторович Гармаш народився 19 квітня 1990 року у селищі Мілове Ворошиловградської (нині Луганської) області.

Освіта

Денис починав займатися футболом у Луганському училищі фізичної культури. Упродовж трьох років виступав за луганську команду 1990 року народження. У дитячо-юнацькій лізі виступав за донецький «Олімпік». У 2006 році юний футболіст перебрався до РВУФК (нині Олімпійський коледж імені Піддубного).

Переїзду до Києва сприяв нинішній головний тренер національної збірної Олександр Петраков, який тоді працював у республіканському училищі фізкультури.

Сім'я

Батько Гармаш займався легкою атлетикою, працював учителем фізкультури. Мама — домогосподарка.

Денис одружений з дівчиною на ім'я Сніжана. У подружжя двоє дітей: дочка Мілана та син Ділан.

Кар'єра у клубі

Гармаш виступає на позиції півзахисника. Після РВУФК він став гравцем третьої команди київського «Динамо».

У квітні 2007 року, за кілька днів до свого 17-го дня народження Денис вперше вийшов на поле у ​​матчі української першості у другій лізі. У тому матчі «Динамо» поступилося команді «Єдність» із міста Плиски Чернігівської області.

Вже за півтора місяця молодий хавбек дебютував і за «Динамо-2». Більше того, тоді ж Денис відзначився першим голом і допоміг столичному клубу розгромити овідіопольський «Дністер» (5:0).

У сезоні-2007/2008 Гармаш потрапляв у заявку і першої команди «Динамо». Однак на полі у складі столичного гранда він грав лише у товариських зустрічах.

Так, у вересні Денис вийшов на заміну та зіграв пів години у грі проти італійського «Мілана». У жовтні 2007 року півзахисник зіграв другий тайм за «біло-синіх» у кубковому матчі проти команди «Ігросервіс» із Сімферополя.

Дебюту у вищій лізі чемпіонату України хавбеку довелося чекати майже два роки. В останній день літа 2009 року Гармаш вийшов на поле проти «Металурга» з Донецька. У сезоні 2009/2010 він провів чотири зустрічі у першості та одну – у кубку України.

У наступних трьох сезонах Денис став основним гравцем столичного клубу, провівши по 33 матчі. 23 липня 2010 року гол Гармаша на 65-й хвилині у матчі проти харківського «Металіста» допоміг динамівцям здобути виїзну перемогу. Для півзахисника це був перший гол в українській першості.

На євроарені свій дебютний м'яч Денис забив у ворота бельгійського клубу «Гент» у рамках кваліфікації до Ліги чемпіонів 2010/2011. На 32-й хвилині хавбек відкрив рахунок у матчі, який закінчився перемогою киян із рахунком 3:1.

У наступному матчі Ліги чемпіонів проти амстердамського «Аяксу» Денис відзначився і з негативної сторони. Українець на 56-й хвилині заробив дві жовті картки, які трансформувалися у червону та видалення.

У травні 2014 року у кубковій грі проти одеського «Чорноморця» хавбек вперше в кар'єрі оформив дубль. Найрезультативнішим для гравця став сезон 2016/2017. Денис одинадцять разів засмучував голкіперів суперників (дев'ять у чемпіонаті та по одному — у кубку України та Лізі чемпіонів).

У квітні 2017 року півзахисник видав вражаючу серію: він забивав у чотирьох матчах поспіль. Причому у двох із них — проти «Нафтовика» та «Зорі» — його м'ячі проносили динамівцям перемоги.

Найбільшу кількість матчів у сезоні за «біло-синіх» Гармаш провів у сезоні 2017/2018. Півзахисник 42 рази виходив на поле та відзначився шістьма м'ячами.

У грудні 2015 року хавбек провів свій сотий матч за київське «Динамо» у чемпіонатах України. У грі проти «Металурга» із Запоріжжя Денис на початку другого тайму забив гол та допоміг столичній команді розгромити суперника з рахунком 6:0.

У серпні 2021 року 31-річний Гармаш зіграв двохсоту гру в українській першості. У протистоянні з командою «Інгулець» із селища Петрове Кіровоградської області півзахисник провів на полі 63 хвилини та був замінений на Беньяміна Вербича.

28 липня 2019 року Гармаш забив переможний м'яч у Суперкубку України. Хавбек «розписався у воротах» принципового суперника киян — донецького «Шахтаря» — на 83-й хвилині, встановивши остаточний рахунок у матчі (2:1).

На початку 2020 року Дениса було віддано на шість місяців в оренду до турецького клубу «Різеспор». Вже 20 січня він провів дебютний матч за новий клуб. Усього за команду з міста Різе українець зіграв 16 матчів (14 — у чемпіонаті та два — у кубку Туреччини) та забив три голи. Влітку того ж таки 2020 року півзахисник повернувся до рідного клубу.

За час виступів за столичну команду Гармаш по три рази ставав чемпіоном України та володарем кубка України, а також чотири рази завоював Суперкубок України. У вересні 2021 року Дениса було визнано найкращим гравцем місяця у чемпіонаті України.

Згідно з сайтом transfermarkt, трансферна вартість півзахисника оцінюється (на червень 2021 року) у півтора мільйона євро. Найвищу ціну на Дениса зафіксовано у червні 2013 року — 6,5 мільйона євро.

Кар'єра у збірній

Денис залучався до збірних України різного віку. Дебют у жовто-синій футболці відбувся 27 лютого 2007 року. Тоді Гармаш зіграв за українську команду 18-річних футболістів проти ровесників із Кіпру.

Найбільшого успіху Денис досяг у команді U-19. На домашньому чемпіонаті Європи 2009 року хавбек завоював золоті нагороди. На континентальній першості Гармаш провів п'ять матчів та забив три голи. Двічі Денис вразив ворота збірної Сербії у півфіналі (3:1). У вирішальному поєдинку Гармаш на п'ятій хвилині відкрив рахунок у матчі проти Англії та допоміг українцям перемогти з рахунком 2:0.

7 жовтня 2011 року півзахисник вперше вийшов на поле у ​​складі національної збірної. У товариській зустрічі з болгарами він відіграв перший тайм і був замінений на Руслана Ротаня.

Денис потрапив у заявку збірної на чемпіонат Європи 2012 року, але зіграв лише один матч проти Англії (0:1). Через чотири роки Гармаш знову взяв участь у континентальній першості. Але, як і минулого разу, півзахисник зіграв лише один раз і знову проти команди з Туманного Альбіону. Денис провів 14 хвилин на полі, вийшовши на заміну наприкінці гри проти Північної Ірландії (0:1).

Загалом у жовто-синій футболці хавбек зіграв у тридцяти зустрічах, у яких відзначився двома голами. У червні 2013 року він вразив ворота Чорногорії, а в червні 2015 року — Люксембурга.

У вересні 2015 року його було видалено у грі з білорусами. Також червону картку Гармаш отримав у червні 2011 року, коли виступав за українську збірну U-21 проти Іспанії.

Востаннє Денис одягав футболку національної збірної у жовтні 2017 року. Через чотири роки, у жовтні 2021 року, головний тренер першої команди Олександр Петраков викликав півзахисника на вирішальний матч відбіркового турніру до чемпіонату світу 2022 року проти Боснії та Герцеговини.

Скандали

Денис Гармаш на футбольному полі відомий не лише завдяки таланту, а й своєму запальному характеру. У серпні 2011 року хавбек, не погодившись із рішенням судді матчу, обматюкав його. За це арбітр показав «динамівцю» червону картку.

Наступного дня на сайті «Динамо» з'явилося офіційне вибачення за слова футболіста. Президент Григорій Суркіс киян заявив, що футболіста оштрафовано за неспортивну поведінку.

У квітні 2014 року у матчі проти донецького «Шахтаря» Гармаш на 41-й хвилині отримав невелике пошкодження і без дозволу арбітра вибіг за поле. Суддя Юрій Вакс вважав це порушенням правил та показав футболістові жовту картку.

Для Дениса вона виявилася вже другою, тому його вилучили з поля. Ця ситуація спровокувала велику сутичку та з'ясування стосунків між гравцями та тренерами двох українських грандів. У результаті червону картку Вакс показав ще й тренеру киян Юрію Сьоміну, а Олександр Алієв, який сидів на лаві запасних «Динамо», отримав гірчичник.

Трохи більше, ніж за рік, арбітр Юрій Вакс обслуговував матч за участю київського «Динамо» у рамках Об'єднаного турніру. На передматчевому потиску рук Гармаш не потис руки судді. Надалі Денис і Юрій все ж таки обмінювалися рукостисканнями. Але, за словами «динамівця», він подавав руку лише тому, що це є обов'язковою процедурою.

Під час іншого спекотного українського протистояння між «Динамо» та «Шахтаря» хавбек показав непристойний жест уболівальникам суперника. За це хавбека дискваліфікували на три гри.

Влітку 2019 року Денис потролив фанатів донецького клубу. Забивши вирішальний м'яч у матчі за Суперкубок України, він схрестив руки над головою, що зазвичай символізує два молотки, які зображені на клубному логотипі донецького клубу.

Неоднозначно про Гармаша висловлювалися і тренери київського «Динамо». Олександр Хацкевич зазначав, що Денис має їдкий характер і те, що півзахисник може підвести команду будь-якої миті, а Олег Блохін назвав підопічного диваком і неосудним.