Едуард Шифрін: єврейський «авторитет» україно-російського походження, ймовірний шахрай і "друг Путіна"
Едуард Шифрін - один з найбільш одіозних мільярдерів сучасності. Єврей, українського походження, який має ще кілька паспортів, заради забезпечення своєї безпеки. Називається одним з найбагатших людей світу і вірним другом найзнаменитіших кримінальних авторитетів 90-х. Активний учасник «розпилу» української власності і новий «друг Путіна».
1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра і бізнес
5. Компромат і чутки
6. Декларація
7. Відео
Біографія
Життя і кар'єра Едуарда Шифріна може стати прекрасною сюжетною канвою для художнього твору. Людина неординарної долі має репутацію авантюриста і одного з найбільш хитрих підприємців свого покоління.
Видатний діяч єврейської громади з безліччю паспортів і тісними зв'язками з найбільш одіозними фігурами сучасності.
Едуард Володимирович Шифрін народився 12 липня 1960 року в Дніпропетровську.
Сім'я
Едуард Шифрін є вихідцем з інтелігентної єврейсько-радянської сім'ї.
Вважається спадковим металургом. Має класичне виховання, засноване на соціалістичних ідеалах. Його батько був професором металургії.
Юний професорський син навчався в елітній школі, в якій познайомився з майбутнім видатним українським політиком і бізнесменом Євгеном Червоненком.
Сам Шифрін Едуард Володимирович розповідав, що виріс в умовах обмеженого простору і був вихований на презирстві до матеріальних благ. Однак, дитячі ідеали залишилися в минулому, оскільки мільярдер славиться любов'ю до розкішного способу життя: шикарних домівок, елітного алкоголю і широких жестів.
Едуард Шифрін, біографія якого в деталях описана безліччю ЗМІ, також називає себе любителем спорту, дорогого одягу і подорожей. Є вкрай релігійною людиною.
Російсько-український магнат має велику сім'ю. З дружиною Ольгою він виховав трьох синів. Старший син Ігор найбільше відомий громадськості, оскільки активно займався сімейним бізнесом і свого часу закінчив Лондонську школу економіки.
Едуард Шифрін, сім'я якого повністю залежна від нього, заявляє, що не живе в Україні з 1996 року. У мільярдера є, як мінімум, 5 будинків по всьому світу, які він періодично відвідує.
Освіта
Одіозний мільярдер має гарну освіту. Едуард Шифрін в 1983 році закінчив Московський інститут сталі і сплавів, має диплом інженера-металурга. У радянські роки будував наукову кар'єру. У 1992 році став кандидатом технічних наук.
Кар'єра і бізнес
Трудовий шлях Едуард Володимирович Шифрін почав в 80-і роки. Закінчивши ВНЗ в Москві, він за розподілом потрапив на одне з найбільших металургійних підприємств країни - на запорізький завод «Дніпроспецсталь».
У період з 1983 по 1993 роки молодий спеціаліст активно будував кар'єру на підприємстві. Почавши з позиції помічника майстра, він доріс до роботи майстром, помічником начальника цеху, керівника лабораторії, начальника цеху і керівника відділу маркетингу.
Саме Едуард Шифрін називається відповідальним за «дику» капіталізацію «рідного» заводу. Спеціаліст, використовуючи свої зв'язки на підприємстві, почав активно перепродувати за кордон продукцію заводу, а після отримав контроль над підприємством, яке в наші дні відоме під назвою «Запоріжсталь».
У 1993 році видатний металург йде в бізнес. Едуард Шифрін знаходить партнера - канадського бізнесмена Алекса Шнайдера. Разом представники єврейської громади створюють компанію Midland Group.
Едуард Шифрін і Алекс Шнайдер заробили мільярди доларів на торгівлі українським металом на закордонних ринках.
У 2000-і роки україно-єврейський бізнесмен отримує «джек-пот» і бере участь в приватизації «Запоріжсталі», ставши одним з акціонерів гігантського заводу. У 2004 році Шифрін і зовсім стає головою Наглядової ради комбінату.
Едуард Шифрін разом зі своїм канадським партнером створив холдинг «Midland Group», який об'єднав завод «Червоний Жовтень» в Росії, металургійне підприємство в Чорногорії, Луганський трубний завод, Залізорудний комбінат, вогнетривкий завод в Запоріжжя і ряд інших активів.
Саме Шифрін був одним з перших власників мережі супермаркетів «Амстор» і почав активно вкладати кошти в об'єкти нерухомості в Росії і Україні.
У свої «золоті» роки Едуард Шифрін фінансував Формулу-1 і інвестував гроші в створення російського блокбастера «Залюднений острів».
З початком Світової економічної кризи в кар'єрі Едуарда Шифріна почався спад. Він був змушений розділити спільні активи з Алексом Шнайдером. Зокрема, колишній металург отримав російську власність: «портфель» об'єктів нерухомості, а також пакет акцій «Русспецсталі».
У 2010 році Едуард Шифрін і Алекс Шнайдер продали 50% акцій «Запоріжсталі», що принесло їм, як мінімум, 850 мільйонів кожному.
Пішовши з металургійного бізнесу, Шифрін і його компанія Midland продовжила реалізовувати проєкти в сфері девелопменту, роздрібної торгівлі та харчової промисловості. Лише московська власність Едуарда Володимировича оцінювалася в 2 мільярди доларів.
Є активним діячем єврейської громади. У 2007 році був визнаний співвітчизниками «людиною року» за його меценатство на території Росії. У різні роки активно фінансував проєкти в сфері охорони здоров'я та освіти. Є віцепрезидентом Єврейської Конфедерації України і членом опікунської ради Київської Єврейської громади.
Компромат і чутки
Едуард Шифрін, як і багато інших українських підприємців, побудували офшорні бізнес-імперії. Загальновідомо, що його компанія «Midland» зареєстрована в офшорі, що дозволило тандему Шифрін-Шнайдер уникнути необхідності сплатити сотні мільйонів гривень в якості податків.
Свого часу Едуард Шифрін активно спілкувався з одіозними кримінальними авторитетами 90-х. Є інформація, що україно-російський магнат єврейського походження тісно співпрацював з мафіозними босами. Зокрема, Шифрін взаємодіяв з «Дідом Хасаном» і «Япончиком».
Свої зв'язки з кримінальними авторитетами і відомими злодіями в законі Шифрін використовував в якості тиску на опонентів. Однак, залучення одіозних персонажів до «силових» ділових переговорів особисто Шифрін заперечує.
Едуард Шифрін також скандально прославився своєю любов'ю до «колекціонування» паспортів. Крім українського підданства, він за деякими даними має громадянство Канади, Ізраїлю, Великої Британії та з деяких пір - Росії.
Свого часу Едуард Шифрін тісно співпрацював з Юлією Тимошенко. Початок їх спільної роботи почався ще в 90-і роки. Згідно з даними джерел, контроль над «Запоріжсталлю» був отриманий Шифріним і Шифером «з дозволу» тодішньої глави уряду.
Великий резонанс викликала новина про те, що Едуард Шифрін таємно отримав громадянство Росії від президента Володимира Путіна. Дніпровсько-запорізький магнат остаточно змінив батьківщину, вибравши захист власних російських активів.
Мільярдера на «малій батьківщині» звинуватили в зраді і «продажі» національних інтересів.
Ще більший скандал виник в 2018 році, коли стало відомо, що Едуард Шифрін і Алекс Шнайдер були змушені виплатити 100 мільйонів доларів Кремлю в якості «відкату» за продаж «Запоріжсталі» російському «Зовнішекономбанку».
Ще більш цікавою видалася новина про те, що 40 мільйонів від угоди Шифрін вклав в будівництво «Трамп Тауера» в Торонто (Канада).
Існує версія, що операція з продажу «Запоріжсталі» несла політичний характер і була здійснена Кремлем з метою посилення своїх позицій в Україні. Продати завод «потрібним» власникам російська влада змусили Шифріна і Шнайдера, погрожуючи «відібрати» їх російські активи.
Угода з продажу металургійного гіганта була проведена через офшорні зони і принесла колишнім власникам набагато більше того, що їм пропонував український олігарх Ринат Ахметов.
Однак, «жирна» угода відбулася завдяки «відкатам»: 100 мільйонів передали Кремлю за організацію схеми, а 50 мільйонів - Ахметову в якості компенсації.
У 2017 році Едуарда Шифріна також звинуватили в шахрайстві, а саме у зловживанні повноваженнями і фальсифікації доказів. Мільярдер нібито створив схему з виведення грошей з власної компанії «Міленіум Проперті Менеджмент», що призначалися для проведення будівельних робіт на замовлення російського «Сбербанку».
Пізніше Шифріна звинуватили в навмисному доведенні власних будівельних активів до банкрутства з метою розкрадання понад 2 мільярдів рублів. На даний момент афера з «Міленіум Проперті Менеджмент» розслідується російською владою.
У 2017 році між колишніми партнерами Алексом Шнейдером і Едуардом Шифріним почався конфлікт. Компаньйони, що «розлучилися» ще в 2010 році поділили активи, проте не на зовсім лояльних умовах. Зокрема, Шифрін нібито «зажав» кілька об'єктів нерухомості, вартістю в сотні мільйонів доларів. Однак, пізніше колишні партнери домовилися між собою, після чого конфлікт був вичерпаний.
Декларація
За різними даними, Едуард Шифрін є доларовим мільярдером. Україно-єврейський магнат у 2009 році називався власником активів в 1,3 мільярда доларів. У 2011 році його статки зросли до 1,4 мільярда.
У 2013 році його статки оцінили в більш ніж 890 мільйонів доларів. Сьогодні магнат трохи «збіднів», але все ще залишається одним з найбагатших людей світу.