Еван Гершкович
  • Дата народження
    26 жовтня 1991
  • Країна
    Сполучені Штати Америки
Еван Гершкович
517

Еван Гершкович

Гершкович Еван: американський журналіст, якого Кремль підозрює у шпигунстві

Еван Гершкович - Фото 1

Гершкович Еван — у березні 2023 року був затриманий ФСБ за нібито збір секретної інформації про російський оборонний завод

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра

Біографія

Еван Гершкович народився 26 жовтня 1991 року в місті Нью-Йорк, США.

Освіта

Гершкович навчався в Princeton High School, потім в Bowdoin College вивчав філософію та англійську мову. У школі майбутній журналіст був капітаном футбольної збірної.

Сім’я

Батьки Евана втекли в 1979 році з Радянського Союзу, але познайомилися вже в США. Спочатку вони жили в Детройті, а потім переїхали до Нью-Джерсі. У будинку Гершковичів говорили по-російськи.

Мати Елла Міллман — уродженка Ленінграда, а батько Михайло — одесит. У журналіста є сестра Даніель. Вона є адміністративним помічником факультету образотворчих мистецтв школи дизайну Університету Пенсільванії.

Еван Гершкович - Фото 2

Кар'єра

Після коледжу Еван працював одночасно в кейтеринговій компанії та в барі. Потім став асистентом в The New York Times. Гершкович працював у виданні між 2016 і 2017 роками. Потім переїхав до Росії, де почав писати для The Moscow Times і Agence France-Presse. 

Він працював над екологічною тематикою. Робив репортажі про зникнення лосося в річці Амур і якутських лісових пожежах, писав матеріали про зникнення мов корінних жителів Сибіру і Далекого Сходу.

Коли у світі вибухнула епідемія коронавірусу, журналіст почав приділяти увагу даній тематиці. За статтю про те, що в Росії через скорочення медичного персоналу боротися з COVID-19 доводиться студентам Гершкович отримав почесну згадку в Crisis Coverage Awards Американського товариства журналістів і авторів.

Статті американського журналіста друкувалися в ряді англомовних престижних виданнях, таких як The Economist, Foreign Policy, Politico Europe. В якості експерта по Росії Гершкович запрошували на американські та французькі телеканали. 

Еван Гершкович - Фото 3

Еван писав про масові протести проти будівництва сміттєвого полігону в Шиесі, протести в Хабаровську, отруєння Навального. З початку 2022 року він отримав роботу в The Wall Street Journal. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Еван почав висвітлювати цю тему.

У березні 2023 року Еван відправився в Єкатеринбург. Тут журналіст збирав інформацію про те, як вербують найманців до ПВК "Вагнер". Гершкович провів ряд зустрічей, а потім перестав виходити на зв'язок з редакцією.

Виявилося, що американського журналіста затримали представники ФСБ в цивільному. Йому натягнули на голову светр і посадили до мікроавтобуса. Пізніше стало відомо, що Евана запідозрили в шпигунстві.

Остання стаття, що вийшла в день арешту, була присвячена російському бізнесу, який через вторгнення в Україну стикається з великою кількістю проблем.

За словами Пєскова, спікера Путіна, американський представник преси нібито збирав секретну інформацію про якийсь оборонний завод і був спійманий на гарячому. Однак реальних підтверджень Кремль не навів. Колеги Гершковича та адміністрація глави Білого дому Джо Байдена заперечують кремлівські звинувачення в шпигунстві Евана.

Еван Гершкович - Фото 4

Пізніше Гершковича перевезли до Москви, де один із судів в якості запобіжного заходу заарештував його на кілька місяців. Засідання проходило в закритому режимі. Всіх представників преси, які збиралися висвітлювати процес, змусили покинути суд. За російським законодавством Евану загрожує провести за ґратами двадцять років.

Редакція The Wall Street Journal пропонувала внести заставу за свого співробітника 50 мільйонів рублів (600 тисяч доларів). Але суд відхилив цю пропозицію і відправив журналіста до Лєфортовського СІЗО. Після травня 2023 року суд кілька разів продовжував терміни арешту Евана.

Гершкович став першим американським журналістом з часів холодної війни, який був затриманий в Росії за звинуваченням у шпигунстві. У травні 2023 року американські дипломати запросили російський МЗС дозвіл відвідати затриманого журналіста. 

Але зовнішньополітичне відомство Росії відмовило. Це стало помстою міністра Лаврова за те, що російським пропагандистам не дали акредитацію на його супровід до Нью-Йорка на засіданні ООН.

Американський Держдепартамент офіційно визнав Гершковича "неправомірно затриманим". Колишній американський посол США в Росії Джон Дж. Салліван припустив, що арешт журналіста став попереднім кроком для майбутніх переговорів щодо обміну Гершковича на якогось громадянина Російської Федерації, засудженого в США.

Еван Гершкович - Фото 5

Колишній глава московського відділення ЦРУ Деніел Хоффман зазначив, що за тиждень до арешту Гершковича американське Міністерство юстиції пред'явило звинувачення в шпигунстві Сергію Черкасову, який збирався влаштуватися на роботу в Міжнародний кримінальний суд в Нідерландах. Черкасов відбуває покарання в Бразилії, але США може запросити його екстрадицію, а потім і обміняти.

Пізніше міністр Лавров підтвердив, що Гершкович може бути частиною обміну полоненими. Також офіційні особи Кремль заявили, що Росія і США перебували в контакті з приводу обмін полоненими з липня.

Згадки про персону