Кісіда Фуміо: прем'єр-міністр Японії та голова Ліберально-демократичної партії
Кісіда Фуміо — очолює Кабінет міністрів країни Сонця, що сходить з жовтня 2021 року
Біографія
Фуміо Кісіда народився 29 липня 1957 року в місті Токіо, Японія.Освіта
Середню освіту майбутній політик отримав у США. А юриспруденцію вивчав в одному з найпрестижніших японських приватних вищих навчальних закладів — університеті Васеда в Токіо.
Сім’я
Кісіда походить зі сім'ї спадкових політиків. Один з його предків на початку XX століття був мером Хіросіми. У Фуміо були родичі, які загинули в цьому місті під час атомного бомбардування в серпні 1945 року. Кісіда щоліта приїжджав до Хіросіми вшанувати пам'ять загиблих родичів.
Батько Фуміо працював в міністерстві економіки Японії, деякий час представляв інтереси своєї країни в Сполучених Штатах. Один з кузенів Кісіди в 1970-початку 1980-х років був губернатором префектури Хіросіма, інший — в середині 1990-х очолював міністерство юстиції.
Дружину політика звуть Юко (1964 р.н.). У цьому шлюбі народилося троє синів. Старший Сьодзіро займає пост секретаря прем'єр-міністра.
Кар'єра
Після закінчення університету Кісіда працював у банку. Потім він був секретарем депутата нижньої палати японського парламенту. У 1993 році Фуміо вже сам був обраний до Палати представників від Хіросіми.
У 2007 році тодішній прем'єр-міністр Сіндзо Абе призначив Кісіду головою міністерства у справах Окінави та Північних територій (Курильських островів). Залишився на цій посаді Фуміо і при новому очільнику уряду — Ясуо Фукуди.
Але у 2008 році прем'єр-міністр перевів його в інше міністерство — у справах споживачів і безпеки харчових продуктів, а потім ще у відомство з науки та технологій.
У 2012 році Кісіда очолив одну з фракцій Ліберально-демократичної партії — Кочікай. Фракція підтримує "модифікований капіталізм" (консервативна форма кейнсіанства в економічній політиці), і на відміну від інших груп всередині ЛДП, має слабкий соціально консервативний характер.
Лідери фракції називають себе лібералами. Однак політика Кочікай залишається соціально консервативною з деяких питань, зокрема прав ЛГБТ.
У тому ж 2012 році ця ЛДП перемогла на виборах і Фуміо знову був призначений міністром. На цей раз йому були довірені іноземні справи. У 2016 році Кісіда разом з главою Білого дому Бараком Обамою приїхав до Хіросіми.
Через рік він подав у відставку із зовнішньополітичного відомства, щоб зайняти пост керівника Ради політичних досліджень Ліберально-демократичної партії. Ця посада вважається останньою перед тим, як очолив політсилу. У вересні 2021 року Кісіда дійсно став головою партії, а вже наступного місяця йому було довірено посаду голови кабінету міністрів.
У перший день початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, японський прем'єр приєднався до інших лідерів країн G7 у введенні економічні санкції щодо Кремля.
Ці санкції стали набагато жорсткішими, ніж ті, які запровадив уряд Сіндзо Абе щодо Росії після анексія Криму у 2014 році. У березні 2022 року Фуміо заявити, що південну частину Курил, яку Радянський Союз окупував у 1945 році — це японська територія. Через війну в Україні Кісіда оголосив про збільшення військових витрат на 320 мільярдів доларів у грудні 2022 року.
Навесні наступного року Кісіда побував з візитом в Україні. Він пообіцяв виділити 30 мільйонів доларів на озброєння і 470 мільйонів прем'єр — для енергетичного сектора та інших галузей.
Навесні 2023 року 24-річний чоловік кинув у главу уряду запалену димову шашку, коли той готувався виголосити передвиборчу промову в порту міста Вакаяма.
Пристрій вибухнув після невеликої затримки, що допомогло охоронцям евакуювати Кісіду з місця події неушкодженим. Камери показали, що терорист, якого відразу затримали, тримав у руках щось, схоже на другий циліндричний об'єкт, коли його повалили на землю.
Компромат
Наприкінці 2023 року Кісіда звільнив 15 міністрів і заявив, що він покине пост глави фракції Кочікай через корупційний скандал. За традиціями Ліберально-демократичної партії, її фракції проводять благодійні вечірки, на яких збирають пожертви для спонсорування майбутніх парламентських передвиборних кампаній.
З'ясувалося, що майже три з половиною мільйони доларів осіло в кишенях членів партії. Корупційний скандал сильно вдарив по популярності ЛДП. Вперше за 15 років рейтинг партії обвалився нижче 20%.