Ліпавський Ян: міністр закордонних справ Чехії з грудня 2021 року
Ліпавський Ян — представник Чеської піратської партії в уряді Петра Фіали, ексдепутат парламенту
Біографія
Ян Ліпавський народився 2 липня 1985 року в місті Прага, Чехія.
Освіта
Ліпавський здобув ступінь бакалавра регіонознавства в Інституті міжнародних досліджень факультету соціальних наук Карлового університету в Празі. Два семестри він навчався в Кентському університеті (Великобританія) за навчальною програмою Erasmus.
Сім’я
Ян проживає разом зі своєю коханою і дочкою в шостому районі Праги.
Кар'єра
Ян працював у таких компаніях, як McKinsey & Company, Euro RSCG, ZOOT, Total Solutions та MoroSystems. Ліпавський був аналітиком і керівником проєктів в області інформаційних технологій в банківській сфері (наприклад, торгівлі на фондовій біржі, Форекс). Він також працював у сфері маркетингу.
У 2015 році Ліпавський приєднався до лівоцентристської ліберальної Чеської піратської партії. Через два роки під п'ятим номером у списку партії успішно балотувався до чеського парламенту.
Протягом чотирьох років депутатства Ян був заступником голови комітету у закордонних справах, а також заступником голови оборонного комітету. У 2021 році Ліпавський знову йшов на вибори під п'ятим номером у списку Чеської піратської партії. Однак цього разу він не був обраний до парламенту.
Наприкінці осені 2021 року Ліпавський розглядався як основний кандидат на пост міністра закордонних справ в уряді Петра Фіали. Однак тодішній чеський президент Мілош Земан відмовився його призначати через різні погляди на зовнішню політику.
Однак після зустрічі з новим очільником кабінету міністрів Фіалою Земан передумав і погодився на призначення Ліпавського. Офіційно Ян вступив на посаду голови зовнішньополітичного відомства 17 грудня 2021 року.
Перед вторгненням Росії в Україну Ліпавський підтримав постачання артилерійських снарядів Києву. Політик заявив, що Чехія готується до найгіршого сценарію у вигляді російського військового вторгнення.
Після початку війни Ян став рішучим і активним прихильником України, назвавши Росію терористичною державою і куруючи нову стратегію безпеки Чеської Республіки. Ще в жовтні 2021 року Ян зазначив, що Росія і Китай являють собою загрози для безпеки Чехії.
Він розкритикував репресивну політику Китаю щодо уйгурської меншини в Сіньцзяні, яку ряд західних урядів та неурядових організацій назвали геноцидом.
Ще раніше, у квітні 2020 року він закликав уряд Чехії вимагати від Китаю компенсації за збитки, завдані пандемією Covid-19. На думку політика, Китай на чолі з головою Сі Цзіньпіном несе значну частку провини за масову епідемію поширення коронавірусу в усі частини світу.
У вересні 2022 року Ліпавський виступив на Генеральній Асамблеї ООН і засудив Росію за анексію Криму, вторгнення в Україну та порушення прав людини. Чеський голова МЗС підтримав санкції ЄС проти іранських чиновників і організацій у відповідь на жорстоке придушення Іраном протестів після вбивства Махси Аміні.
У лютому 2023 року Ліпавський на засіданні Ради Безпеки ООН назвав російського диктатора Володимира Путіна військовим злочинцем і виступав за видачу ордера на його арешт Міжнародним кримінальним судом.
Під час саміту у Вільнюсі влітку 2023 року голова чеської дипломатії підтримав вступ України до НАТО. Він зазначив, що мотиви Володимира Путіна почати війну проти України, ймовірно, засновані на його абсолютно неправильному баченні світу через призму радянської імперії.
10 жовтня 2023 року Ліпавський став першим іноземним політиком, який відвідав Ізраїль після початку війни з ХАМАС, висловивши повну підтримку Тель-Авіву та запропонувавши допомогу.
Навесні 2024 року експрем'єр і лідер популістської партії ANO (Акція незадоволених громадян) Андрій Бабіш відправив електронного листа із запитом знайти інформацію, що компрометує Яна Ліпавського і його сім'ю, включаючи дітей.
Але лист, призначений для радників Бабіша, помилково був відправлений іншому контакту з тим же ім'ям. У підсумку воно стало надбанням громадськості та викликало широку критику. Сам Ліпавський назвав його огидним.
У березні того ж року разом з однопартійцем Мікулашем Ферьенчиком Ян заснував подкаст Férovka. У прямому ефірі вони обговорюють з гостями питання політики.
Восени 2024 року чеський голова дипломатії на засіданні Ради ЄС із закордонних справ у Нью-Йорку підтримав український план перемоги, підкресливши, що він єдиний, гідний довіри.