Ігор Гіркін
  • Дата народження
    17 листопада 1970
  • Країна
    Росія
Ігор Гіркін
666

Ігор Гіркін

Гіркін Ігор Всеволодович: колишній співробітник ФСБ і міжнародний терорист

Ігор Гіркін - Фото 1

Гіркін Ігор Всеволодович — один з головних організаторів російської агресії на Донбасі у 2014 році, обвинувачений у низці злочинів в Україні та винний у катастрофі "малазійського" Боїнга

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра

Біографія

Ігор Всеволодович Гіркін (відомий також під псевдонімом Стрєлков) народився 17 грудня 1970 року в місті Москва, нині Російська Федерація.

Освіта

У нього є історична освіта. Закінчив історико-архівний інститут у Москві. Після навчання служив у російській армії на строковій службі (1993/94), отримав звання прапорщика.

Ігор Гіркін - Фото 2

Сім’я

Гіркін одружений третім шлюбом. За даними засобів масової інформації, від перших двох чоловік у терориста є діти: один - від першої та двоє від другої. Повідомлялося, що у дітей Гіркіна є якісь спадкові захворювання. Також зазначалося, що Гіркін не брав участь у вихованні дітей. Більш того, соромився їх захворювань.

Під час терористичної акції на Донбасі Гіркін познайомився з дівчиною Мирославою Регінською. Деякий час вона була секретаркаю в "уряді ДНР", а раніше була танцівницею в барі. Наприкінці 2014 року Гіркін і Регінська одружилися. Через півтора року у них народилася дочка. Батько Регінської воював на Донбасі проти України. Ліквідований у березні 2022 року.

Ігор Гіркін - Фото 3

Кар'єра

На початку 1990-х років Гіркін встиг повоювати в декількох збройних конфліктах, зокрема в Придністров'ї та колишній Югославії. За даними боснійських спецслужб, він воював на боці сербів і був причетний до загибелі близько трьох тисяч боснійців-мусульман. У 1999 році в газеті "Спецназ" Гіркін опублікував свої "Боснійські щоденники".

Також на початку 1990-х років він привернув увагу російських спецслужб. Спочатку ФСБ стежила за ним, як за представником екстремістського гуртка монархістів. Ще з кінця 1980-х років Гіркін захопився історичною реконструкцією і Білим рух часів Громадянської війни в Росії. У суспільстві намагався постати в образі "офіцера царської армії".

У середині 1990-х років ФСБ завербувала Гіркіна і припинила стеження. Вже як офіцер цієї спецслужби він виконував завдання в обох чеченських війнах, був офіцером 45-го розвідувального полку спеціального призначення і причетний до зникнення кількох людей. 

Ігор Гіркін - Фото 4

Останнім місцем служби Гіркіна в ФСБ було управління по боротьбі з міжнародним тероризмом. У 2013 році мав звання полковника. Після відставки він працював на відомого "православного олігарха" Костянтина Малафєєва. Керував безпекою в інвестиційній компанії мільярдера "Маршалл-Капітал".

26 лютого 2014 року легально прилетів з Росії до Криму, а вже наступного дня почалося захоплення кримського парламенту російськими військами. Він брав участь у створенні "загону самооборони Криму", значився радником Сергія Аксьонова, якого Кремль зробив "главою кримської адміністрації". На півострові Гіркін брав участь у штурмі сімферопольського фотограмметричного центру.

У квітні у складі групи з 30 осіб Гіркін (під псевдонімом Стрєлков) починає терористичну діяльність на Донбасі. Його група нападає на співробітників СБУ, викрадає, катує і вбиває депутата Горлівської міської ради Рибака, активістів Євромайдану, захоплює місто Слов'янська. Пізніше Гіркін зізнався в тому, що віддавав накази влаштувати в Слов'янську "трибунал" і розстрілювати "українських диверсантів". 

Тоді ж сепаратисти проголошують терористичну "донецьку народну республіку", а Гіркіна призначають главою "народного ополчення". Також він організовує охорону "блокпостів". 

Ігор Гіркін - Фото 5

У травні 2014 року його зробили "головою Ради безпеки" і одночасно він очолив "міністерство оборони" терористів. Вже тоді Гіркін висловлював розчарування місцевими жителями, які "чомусь" проявили пасивність після того, як російські війська прийшли їх "звільняти".

Влітку Гіркін разом з сепаратистами втік з оточеного українськими військами Слов'янська в Донецьк, де оголосив себе військовим комендантом. В цей час він постійно скаржиться, що Росія кинула сепаратистів і не допомагає їм.

У серпні через його одіозність у Кремлі вирішили відсторонити Гіркіна від операції із захоплення Донбасу. Проте терорист залишився прихильником Путіна.

Пізніше Гіркін зізнавався, що без його участі сепаратистський рух не розвинувся до тих масштабів, які мають місце сьогодні. З 2014 року перебуває під санкціями країн Євросоюзу, Північної Америки, Японії, Австралії, Нової Зеландії.

Після повернення до Росії він очолив громадську організацію "Новоросія", яка передавала гуманітарну та військову допомогу донбаським сепаратистам. 

Ігор Гіркін - Фото 6

У 2015 році Гіркін заявив, що не виключає можливості створення опозиційної до політики Путіна політичної партії, яка відповідатиме "за боротьбу з новим фашизмом". Потім він брав участь у ряді маргінальних рухів, на кшталт "Загальноросійського національного руху".

Терорист звинувачується в ряді злочинів в Україні, а влітку 2019 року правоохоронці Нідерландів оголосили Гіркіна в міжнародний розшук. 

Причиною стало те, що він віддав наказ збити літак, що пролітав над підконтрольною терористами території Донбасу. На борту рейсу МН 17 "Куала-Лумпур - Амстердам" перебувало близько 300 осіб, в основному підданих Нідерландів. Всі вони загинули. У суді було доведено причетність Гіркіна до теракту і в листопаді 2022 року винесено обвинувальний вирок: довічне ув'язнення.

З початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну Гіркін підтримував агресію. Але після поразок рашистів і деокупації Харківської області та Херсона, перейшов до критики Путіна. 

Влітку 2022 року за підробленими документами та зі зміненою зовнішністю (збив вуса) Гіркін намагався з Криму проникнути до Херсонської області з наміром взяти участь у бойових діях. Але російська окупаційна влада затримала його. Це події зробили з Гіркіна персонажа безлічі інтернет-мемів.

Ігор Гіркін - Фото 7

Восени того ж року з'явилася інформація, що він все-таки був відправлений в зону бойових дій. ГРУ України навіть оголосила нагороду в 100 тисяч гривень за полон терориста. Однак пізніше він сам заявив, що не перебуває в російській армії. 

Після повернення в Москву Гіркін записував відеоролики з критикою військових дій Росії та Путіна. У квітні 2023 року терорист став одним з творців ще однієї маргінальної організації "Клубу розсерджених патріотів", яка об'єднала все ще живих і "скривджених" на Кремль учасників терористичної операції на Донбасі у 2014 році. 

У липні 2023 року Гіркін був затриманий російськими спецслужбами за статтею екстремізм і відправлений в СІЗО. Суд кілька разів продовжував йому запобіжний захід у вигляді утримання під вартою. У листопаді терорист оголосив, що висуває свою кандидатуру на президентських виборах 2024 року.

Ігор Гіркін - Фото 8
Згадки про персону