Ігор Петрашко
  • Дата народження
    6 жовтня 1975
  • Країна
    Україна
Ігор Петрашко
4499

Ігор Петрашко

Петрашко Ігор Ростиславович: колишній міністр економіки

Ігор Петрашко - Фото 1

Петрашко Ігор Ростиславович — з березня 2020 по травень 2021 року очолював Міністерство економіки, торгівлі і сільського господарства України та займав посаду віцепрем'єр-міністра. 14 травня 2021 року написав заяву про відставку.

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Ігор Ростиславович Петрашко народився 6 жовтня 1975 року в місті Стрий Львівської області.

Освіта

Ігор має дві вищі освіти: бізнес-адміністратора і юриста. Закінчив Львівський національний політехнічний університет і Львівський національний університет ім. Франка. Крім того, навчався бізнесу у Великобританії та Чехії.

Сім'я

Ігор одружений на громадянці Російської Федерації Світлані Петрашко (дівоче прізвище Позднякова). У 2020 році вона працювала у Фонді Розвитку Інновацій. У подружжя двоє дітей — Матвій і Максим.

Кар'єра

З 1996 року Ігор був співробітником холдингу TACIS. Протягом чотирьох років спеціалізувався на корпоративній реструктуризації. Потім з 2001 до 2002 року займався операціями у сфері енергетики, зв'язаними з активами і продуктами, в американській компанії Enron. Наступні два роки працював старшим консультантом в іншій фірмі з США – GlobalSpec. 

У 2004 році Петрашко став одним із партнерів у міжнародній консалтинговій фірмі Ernst&Young. Спочатку працював у московському відділенні, а потім перевівся до Києва, де очолив групу для консультацій по операціях.

Ігор Петрашко - Фото 2

З 2007 до 2013 року – керівник управління банківських інвестицій і керуючий директор “Трійка Діалог Україна” (зараз компанія називається Upinvest). Після очолив корпоративний відділ “Сбербанку Росії”. У 2013 році Ігор став заступником генерального директора Олега Бахматюка у великому аграрному холдингу “Укрлендфармінг” (Ukrlandfarming).

17 березня 2020 року Верховна Рада призначила Ігоря Петрашко міністром розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства в уряді Дениса Шмигаля. На цій посаді він провів трохи більше року. 14 травня Петрашко написал заяву про звільнення. Через чотири дні парламент прийняв його відставку, а 20 травня призначив на його місце Олексія Любченка.

За словами президента Зеленського, Петрашко залишиться в його команді і в Офісі президента координуватиме земельну реформу.

Компромат 

До приходу у Кабмін, Ігор Петрашко був топменеджером в організації скандально відомого бізнесмена Бахматюка, якому належали банки-банкрути: “VAB Банк” і “Фінансова ініціатива”. ЗМІ писали, що з листопада 2019 року Бахматюк знаходиться в розшуку по Україні. За даними Нацбанку, він заборгував державі практично 30 мільярдів.

“НАБУ підозрює Бахматюка у причетності до заволодіння 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту, виданого VAB Банку Національним банком України в 2014 році”, – відзначають джерела. За п'ять років компанії завдали державі суттєвих збитків: “В НБУ заявляли, що Бахматюк винен державі 29,3 млрд грн”. 

Ігор Петрашко - Фото 3

Коли Ігор Петрашко працював у російському “Трійка Діалог”, за даними проєкту з розслідування корупції та організованої злочинності, цей банк “створив мережу з 70 офшорних компаній для відмивання грошей, яка діяла більше восьми років, починаючи з 2004 року”. Всього інвестиційна компанія та її співробітники “відмили приблизно $4,6 млрд”. Кошти виводили в США і країни Європи, де купували дорогий транспорт і нерухомість, а також влаштовували розкішні вечірки. 

У 2014 році розгорівся скандал через кредитні зобов'язання «Укрлендфармінга», де Ігор працював заступником гендиректора. За інформацією ЗМІ, група компаній “позичила” 150 мільйонів доларів у свого ж “VAB Банку” і реструктуризувала борг, тоді як інші “кредитори скаржаться на проблеми з виконанням фінансових зобов'язань”. 

Сам Петрашко заявив, що у групи компаній “немає жодних розбіжностей з кредиторами”. Але, як помітили журналісти, в Єдиному реєстрі судових рішень зафіксовано кілька таких претензій. 

“Зокрема, колекторською компанією «Кредитні ініціативи» подані судові позови щодо стягнення заборгованості з компаній ПАТ «Каменномостовское хлібоприймальне підприємство», ТОВ «Югтранзитсервіс-Агропродукт», ПАТ «Браїлівське», ТОВ «Тіньки», ТОВ «Агрокомплекс «Немирів ЛТД», ТОВ «АФ «Землянки», ТОВ «Ромни-Інвест», ТОВ «Крістал»”, – пишуть джерела

Більшість зазначених компаній входять в холдинг «Валарс», “активи якого Олег Бахматюк купив на “Укрлендфармінг”. Аналітики припустили, що необхідність виплачувати кредити є однією з причин, за якими “Укрлендфармінг” заморозила свої інвестиційні програми. 

Ігор Петрашко потрапив у курйозну ситуацію, коли давав присягу міністра у Верховній Раді. Як передають журналісти, він помилково зайняв місце президента України, за що був висміяний парламентаріями. 

“Петрашко пішов приносити присягу, але переплутав трибуну і спочатку піднявся на місце президента. Сміливо", — прокоментував Разумков. Після цього під сміх нардепів міністр став на потрібне місце і присягнув”, – пишуть ЗМІ.

Ігор Петрашко - Фото 4

Уже в перший місяць на посаді міністра Петрашко потрапив у скандал з незадекларованою нерухомістю. Так, журналісти програми "Схеми" виявили у чиновника два елітних автомобілі, житловий будинок у селі Романків і квартиру в Москві, які не були вказані в декларації. Сам Петрашко послався на те, що не встиг їх задекларувати.

“Я подав без наповнення, бо ви розумієте, що зібрати таку кількість документів за такий короткий час неможливо. Зараз збираю, сьогодні вже зробив там новий драфт і сподіваюся до встановленого законом терміну подати виправлену”, — заявивши він.

Ігор Петрашко - Фото 5

Міністр ледь не позбувся своєї посади у вересні 2020 року. Тоді півтора десятка нардепів зареєстрували законопроект про звільнення Петрашко.

У пояснювальній записці народні обранці зазначили, що за пів року при Петрашко основні показники економіки істотно погіршилися, нові робочі місця створювалися катастрофічно низькими темпами, а рівень безробіття виріс. Однак тоді чиновник залишився в своєму кріслі.

У пресі Петрашко критикували за сумнівні призначення. На кілька високих посад підвідомчих Мінекономіки підприємствах він поставив людей з неоднозначною репутацією.

Так, посаду т.в.о. голови правління "Державної продовольчо-зернової корпорації України" (ДПЗКУ) був призначений Андрій Власенко. Всього за кілька тижнів до цього призначення Власенко був звільнений з посади керівника Державного підприємства "Укрліктраві" у зв'язку з неналежним виконанням службових обов'язків .

Крім того, без проведення конкурсу Петрашко подав Владиславу Магалецьку (Рутицької) на пост голови Держслужби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів.

Ігор Петрашко - Фото 6

Декларація

У березні 2021 року Ігор Петрашко опублікував електронну декларацію про свої доходи за минулий рік.

Ексміністру належить квартира (89,6 кв. м.) та паркомісце (10,8 кв.м.) в Києві, а також гараж (11 кв.м.) у місті Стрий. У спільній власності йому належить житловий будинок (76,1 кв.м.) у Львові.

Дружина Петрашко володіє ділянкою землі (1510 кв.м.) та житловим будинком (409,2 кв.м.) в селі Романків. У столиці Росії їй належить частина квартири (109,1 кв.м.).

З цінного рухомого майна Ігор вказав наручний годинник Vacheron Constantin, а також ювелірні вироби дружини (сережки, перстень і підвіска з дорогоцінними каменями та кулон Chopard).

Колишньому міністру належить два автомобілі: Suzuki Vitara 2016 року випуску і Range Rover Sport 2017 року випуску. Світлана Петрашко їздить на Toyota Land Cruiser 200 2020 року випуску.

За 2020 рік сукупний дохід Петрашко склав 7,3 мільйона гривень. Дружина поповнила сімейний бюджет на 698 тисяч. У банках Ігор зберігає 2,1 мільйона гривень і 828,8 тисячі доларів. Готівковими коштами він задекларував 510 тисяч доларів і 2,3 мільйона гривень. У Світлани на рахунках є 17 тисяч гривень, а готівкою —  95 тисяч доларів і 1,4 мільйона гривень.

Згадки про персону